Foto: Publicitātes attēls
2019. gada februāra beigās vienpadsmito reizi notiks ikgadējā latgaliskās kultūras aktīvistu un norišu satikšanās – tiks pasniegtas latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks". Lai noskaidrotu balvas saņēmējus tiek izsludināta pretendentu pieteikšana, kas ilgs līdz 2019. gada 10. janvārim, portālu "Delfi" informē Latgales vēstniecības "Gors" pārstāvji.

Ieejot jaunā desmitgadē, mainīts balvas nolikums un nākamgad balvu saņems 11 latgaliskās kultūras aktivitātes, notikumi, norises un personības. "Boņuks" vēl arvien ir vienīgā balva, kas īpaši izceļ un godina sasniegumus un paveikto latgaliskās kultūras dzīvē.

Līdz šim latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks" katru gadu tika pasniegtas vismaz 18 nominācijās, taču, uzsākot jaunu balvas desmitgadi, "Boņuks" saņēmēju skaits būs 11. Turpmāk balvai arī nebūs atsevišķi izvirzītu nomināciju, bet pretendentus varēs iesniegt trīs kategorijās, no kurām balvas žūrija izvēlēsies 10 balvas saņēmējus – aktivitātes, personības, notikumus, darbus, bez kuriem visvairāk nebūtu iedomājama latgaliskā kultūra 2018. gadā. Viena balva nemainīgi tiks pasniegta par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā. Pretendentus balvai kategorijās "Valoda. Literatūra. Publicistika", "Aktivitātes. Notikumi. Personības" un "Audio. Video" var iesniegt līdz 2019. gada 10. janvārim.

Ik gadu latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks" pasniegšanas ceremonija ir ne vien atskats par iepriekšējā gadā paveikto, bet arī latgaliešu kultūras aktīvāko ļaužu, interesentu un atbalstītāju satikšanās. 2019. gada 24. februārī Latgales vēstniecības "Gors" Lielajā zālē balvas pasniegšanas ceremoniju muzikāli kuplinās apvienība "Latgalīšu reps", grupa "Baritoni", Arnis Slobožaņins, etnogrāfiskais ansamblis "Vabaļis", grupa "Lata Donga", projekts "Teksasys latgalīšI", "Misters&Nospiedumi" un "Ausmeņa Records" repere Ūga un citi. Pirms ceremonijas turpat Latgales vēstniecībā "Gors" ikviens gribētājs varēs piedalīties prāta spēlēs "Aļberts", kas parasti notiek Kārsavā, mēģinot atbildēt uz ar Latgali saistītiem jautājumiem.

Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks" mērķis ir veicināt latgaliešu kultūrvides saglabāšanu un attīstību, kā arī apkopot un godināt spilgtākos un nozīmīgākos sasniegumus latgaliešu kultūrā pagājušā gada griezumā. Balvas jubilejas reizē, kas notika šī gada februārī, "Boņuks" tika pasniegts 19 nominācijās. Šī gada sākumā balvas par paveikto, sasniegumiem vai aktivitāti latgaliešu kultūrā 2017. gadā saņēma Raibīs, grāmatas "Gostūs pi Boņuka" un "Kačeiša patmalis", Viesturs Kairišs, bankas "Citadele" bankomāti latgaliski, Latgales simtgades kongress, "Reigys Ausmeņa Kebabs" saimnieks Valters Murāns, Anneles Slišānes projekts #100dečiLatvijai, Latvijas Radio stāstu cikls par Latgales kongresu, Latvijas Radio kora koncertizrāde "Latgales gredzens", latgalisko vērtību iekļaušana Nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā, grupas "Bez PVN", "Tautumeitas", "Galaktika", apvienība "Latgalīšu Reps" un Riharda Dubras oratorija "Marija", bet par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tika godināts sabiedriskais darbinieks, literāts un skolotājs Alberts Spoģis un valodniece Lidija Leikuma.

Aizpildītas pieteikuma anketas balvai "Boņuks 2018" elektroniskā formātā, pa pastu vai tiešsaistes pieteikuma veidā Latgales vēstniecība "Gors" gaidīs līdz 2019. gada 10. janvārim. Iesniegtos pieteikumus izvērtēs latgalisko kultūrvidi vai attiecīgo balvas nozari pārzinoša žūrija vismaz 25 cilvēku sastāvā.

Latgaliešu kultūras gada balva "Boņuks" pirmo reizi tika pasniegta 2009. gadā, bet kopš 2013. gada balvu rīko Latgales vēstniecības "Gors" komanda.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!