Foto: Publicitātes foto
Ceturtdien, 19. septembrī, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) pārstāvji iepazīstināja ar 2019./2020. gada sezonas programmu, kurā īpaša loma piešķirta sezonas atklāšanas koncertam 20. septembrī Lielajā ģildē – tajā LNSO uzstāsies ar vienu no izcilākajiem vijoļspēles virtuoziem Franku Pēteru Cimmermani, portālu "Delfi" informē LNSO pārstāve Anna Babre.

"Man ir liels prieks un pagodinājums uzstāties kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un jo īpaši ar manu draugu, Andri Pogu. Pirmo reizi Latvijā biju 1981. gadā un manās mājās joprojām glabājas tēva iegādātā Doma baznīcas glezna. Tādēļ man ir vēl lielāks prieks uzstāties pie jums un izpildīt vienu no pasaules izcilākajiem vijoļkoncertiem," saka vācu mūziķis un vijoļspēlēs virtuozs Franks Pēters Cimmermanis. Viņš tiek uzskatīts par vienu no savas paaudzes izcilākajiem vijolniekiem. Savu pirmo koncertu ar orķestri viņš sniedza jau 10 gadu vecumā. Visā pasaulē tiek uzsvērtas mūziķa tehniskās prasmes un interpretācijas spējas, kas izpaužas, jau trīs desmitgades uzstājoties ar nozīmīgākajiem pasaules orķestriem un diriģentiem Eiropā, ASV, Japānā, Dienvidamerikā un Austrālijā.

LNSO galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Andris Poga iezīmēja, ka pirmo reizi orķestra vēsturē šajā sezonā darbosies rezidējošā komponiste – Gundega Šmite. "Uzaicinot rezidējošo komponistu vēlējāmies fokusēties uz viena autora vārdu ilgākā laika periodā. Izlases veidā esam pirmatskaņojuši daudzu komponistu darbus un turpināsim to darīt, bet žēl, ka bieži vien šie darbi tiek atskaņoti tikai vienreiz. Izvēloties rezidējošo komponistu, pirmkārt, varam ieskatīties komponista personībā caur dažādu mūzikas žanru prizmu. Otrkārt, tā ir iespēja vēlreiz atskaņot jau uzrakstītus skaņdarbus."

Šīs sezonas komponiste Gundega Šmite, kura ikdienā mitinās Grieķijā, iepazīstināja ar darbu, kuru dzirdēsim atklāšanas koncertā: "Milzīgs paldies orķestrim par man izrādīto uzticību! Rīt tiks pirmatskaņots mans simfoniskais opuss, kas grieķu valodā rakstās ar diviem, bet latviešu valodā ar četriem burtiem – Eosa. Eosa ir Rītausmas dieviete. Manuprāt, debesis ir visskaistākās tieši laikā, kad saule lec, taču man šķiet, ka svarīga ir ne tikai šī skaistā, krāsainā debesu un saules saspēle, ko esmu aprakstījusi savā partitūrā. Man Rītausma šķiet saistoša, jo tā saistās ar cerību, tas ir tāds pozitīvs lādiņš, kuru es vēlos iedot visiem klausītājiem."

Jaunajā sezonā kopā ar LNSO solista lomā uzstāsies arī jaunais un talantīgais vijolnieks Daniils Bulajevs, kurš šogad uzvarējis starptautiskajā Šēntāles vijolnieku konkursā Vācijā, vecuma grupā no 15 līdz 17 gadiem. Kopā ar LNSO Bulajevs spēlēs 21. decembrī Dzintaru koncertzālē, koncertā "LNSO, Vivaldi un Pjacolla", kā arī 28., 29. un 30. decembrī "LNSO Vecgada koncerts ar Kseniju Sidorovu" Lielajā ģildē. "Gribu pateikt paldies maestro Andrim Pogam par uzaicinājumu spēlēt kopā ar orķestri! Un man ir liels prieks atkal uzstāties kopā ar Kseniju Sidorovu", saka jaunais mūziķis.

25. oktobrī kopā ar LNSO uz skatuves kāps pašmāju iemīļotais pianists Andrejs Osokins, kurš izpildīs īpaši viņam un LNSO komponēto Jura Karlsona skaņdarbu "Otrā simfonija orķestrim un klavierēm". "Liels gods par šo jaundarbu un iespēju to izpildīt ar LNSO. Pirmais izpildījums darbam ir kā dzimšana, tas ir ļoti atbildīgs moments, jo īpaši tādēļ, ka bieži tieši pēc pirmā koncerta darbs tiek novērtēts tādiem vārdiem kā "ģeniāls meistardarbs", "interesants" u.c. Centīsimies šo darbu padarīt par ģeniālu, jo es uzskatu, ka tam ir ļoti dziļa koncepcija – vietām traģiska, vietām dod cerību. Man ir ārkārtīgs prieks izpildīt šo skaņdarbu, un es ceru, ka arī klausītājiem būs prieks to klausīties, kā arī – ka šis darbs kļūs par dimantu Latvijas mūzikas vēsturē. Bet pats galvenais – ļoti ceru, ka pašam Jurim Karlsonam būs gandarījums pirmatskaņojuma dienā."

Foto: Publicitātes foto

Bērnus no 5 līdz 11 gadu vecumam orķestris priecēs ar koncertcikla "LNSO un LeNeSOns" 12. sezonu. Tajā paredzēti četri koncerti, kuros bērni varēs iepazīties ar klasisko mūziku, kas rakstīta vai piemērota tieši bērniem, uzzināt par dažādiem orķestra mūzikas instrumentiem un piedalīties radošās darbnīcās. Katra programma tiek iestudēta un izrādīta gan latviešu, gan krievu valodā. Sezonas pirmais LeNeSOna koncerts "LeNeSOns un "Bērnības rīti"" norisināsies 28. septembrī.
Netiks aizmirsts arī par jauniešiem un tiem, kuri klasisko mūziku sāk iepazīt no jauna. 17. oktobrī pulksten 19.00 Lielajā ģildē aizsākies koncertcikls "Simfoniskais hits ar Goran Gora", kurā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un mūziķis Goran Gora jauniešus iepazīstina ar klasiskās mūzikas hitiem, kā arī nelielas izrādes formātā – ar šo hitu autoriem. Pirmais koncerts veltīts Pētera Čaikovska "Romeo un Džuljeta". 2019./2020. gada sezonā pavisam norisināsies četri koncerti sērijā "Simfoniskais hits ar Goran Gora".

LNSO direktore Indra Lūkina iezīmēja orķestra nākotnes perspektīvu – Latvijas Republikas Kultūras ministrija ir paudusi, ka 5,5 miljonus no pieejamā Eiropas struktūrfondu finansējuma plānots novirzīt Lielās ģildes kapitālajam remontam: "Mēs būsim ārkārtīgi priecīgi, ja šo plānu izdosies īstenot, jo Lielajai ģildei jau sen nepieciešami vērā ņemami remontdarbi. Jau krietnu laiku esam domājuši, kā savu koncertdarbību īstenosim remontdarbu laikā, un visdrīzāk lielākā daļa koncertu varētu norisināties reģionālajās koncertzālēs, savukārt Rīgā meklēsim alternatīvas vietas, kur varētu notikt koncerti pārejas periodā. Piemēram, 2020. gada 16. janvārī mums jau ir ieplānots simfodžeza koncerts ar solisti Lindu Leen un Latvijas Radio bigbendu Hanzas peronā."

Tāpat LNSO izziņoja, ka no 20. septembra "Biļešu paradīzes" un Lielās ģildes kasēs pieejamas biļetes uz ziemas un pavasara koncertiem. Sezonas otrajā pusē LNSO turpinās piedāvāt gan izglītības programmu bērniem un jauniešiem, gan sadarbojoties ar tādiem izciliem mūziķiem kā Vestardu Šimku, Elīnu Šimku, Daumantu Liepiņu, Žanu Klodu Kazadesī, Vasīliju Sinaiski un daudziem citiem.

Detalizētāku informāciju par LNSO koncertiem iespējams atrast orķestra mājaslapā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!