Foto: Publicitātes foto

Dzintaru koncertzāles vēsturiskajā atjaunotajā Mazajā zālē 8. martā pulksten 17.00 notiks cikla "Dzimuši Latvijā" koncerts, kurā tiksies izcilā klavesīniste Ieva Saliete un ģitāras virtuozs Matīss Čudars, portālu "Delfi" informē koncertzāles pārstāvji.

Mūziķi atskaņos īpašu programmu – "Saruna ar Bahu", kurā izcilā skaņraža prelūdijas un fantāzijas izskanēs klavesīna un ģitāras skanējumā.

Kā raksta koncerta rīkotāji, Šveices senās mūzikas ansambļa "Les Passions de l'Ame" klavesīnistes Ieva Salietes un jaunā džeza ģitārista Matīsa Čudara satikšanās uz vienas koncertskatuves nav nejaušība. Tā būs saruna skaņās pāri laikmetiem un robežām, dažkārt raisot izbrīnu par Johana Sebastiana Baha drosmīgajiem un pārsteidzoši brīvajiem muzikālās domas izteiksmes meklējumiem, kas nereti visai tieši saskan ar mūslaiku cilvēka garīgajām alkām pēc pārlaicīgi skaistā un netveramā.

Ģitāra jau ir kā dzīvesbiedrs, kā spogulis it visam, ko daru un domāju", atzīst jaunais džeza mūziķis Matīss Čudars, kurš droši dēvējams par vienu no daudzpusīgākajiem un koncertdzīvē aktīvākajiem latviešu ģitāristiem. Viņš ir džeza un improvizētās mūzikas ģitārists un komponists. Savulaik Rīgas Doma kora skolā un Amsterdamas Konservatorijā skolotais mūziķis arvien biežāk sevi piesaka arī jaunrades procesā, rakstot akadēmisko mūziku Latvijas Radio korim, kamerorķestrim "Sinfonietta Rīga" un Latvijas Radio Bigbendam.

Čudars ir arī mūzikas un tekstu līdzautors rokgrupā "Spāre", džeza trio "Auziņš/Čudars/Arutjunjans" – beļģu-latviešu eksperimentālā popa ansamblī "How Town", un citviet. Matīss ir daudzu starptautisku konkursu laureāts, kā arī pērn nominēts "Lielajai mūzikas balvai 2017" kategorijā "Gada mūziķis". Lielu uzmanību savā dzīvē Čudars pievērš tieši soloģitāras spēlei, šim formātam komponējot pats savu mūziku, savā interpretācijā izpildot citu autoru skaņdarbus, kā arī atskaņojot citiem instrumentiem komponētu mūziku paša ģitāras pārlikumā. Svarīgu lomu Matīsa performancē ieņem improvizācija – gan pilnīgi brīva, gan balstīta uz savām un citu autoru kompozīcijām.

Ievas Salietes interese par klavesīnspēli radusies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, studējot Ainas Kalnciemas klavesīna klasē. Seko vēsturisko taustiņinstrumentu studijas Freiburgas Mūzikas augstskolā pie Roberta Hilla, kā arī papildināšanās kamermūzikas un basso continuo jomā Bāzeles "Schola Cantorum". No 1996. līdz 2010. gadam Ieva Saliete dzīvo Freiburgā kā brīvmāksliniece, muzicējot Eiropas vadošajos senās mūzikas orķestros, kuru skaitā Freiburgas baroka orķestris, "Ensemble 415", Bāzeles kamerorķestris u. c. Ievai īpaši tuva savulaik Rīgā dzīvojušā vācu komponista Johana Gotfrīda Mīteļa daiļrade, ko mūziķe atskaņo ar "Kesselberg Ensemble" Latvijā, Vācijā un Šveicē. Patlaban Ieva Saliete dzīvo Latvijā, regulāri sadarbojas ar orķestri "Sinfonietta Rīga" baroka projektos, turpina solo un kamermūzikas projektus Vācijā un Šveicē, ir Bernes senās mūzikas orķestra "Les Passions de l'Ame" klavesīniste. Ieva Saliete ir pieaicinātā docētāja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Senās mūzikas klasē, kur viņa pasniedz klavesīna spēli. 2018. gada pavasarī Ieva Saliete saņēma Lielo mūzikas balvu kategorijā "Par izcilu darbu ansamblī".

"Dzimuši Latvijā" ir koncertu cikls, kura ietvaros atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē notiek izcilu Latvijas mākslinieku koncerti, kuri savu meistarību un atzinību ir nostiprinājuši gan Latvijā, gan ārpus tās robežām.

Biļetes uz koncertu nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!