Pagājušā gada nogalē izdotajam grupas "Satellites LV" singlam "Metro nav draugs" tapis antiutopisks videoklips. Skaņdarbs ir vienlaikus gan veltījums, gan apsveikums 35 gadu jubilejā grupai "Jumprava", portālu "Delfi" informē grupas pārstāvji.

Klipa režisors ir Zigmārs Zilgalvis. Pirmā kamera – Teofils Ponsē (Theophile Poncet), otrā kamera - Toms Leinasars un Juris Bušs. Operatora asistenti - Dāvis Dambenieks un Valters Mirkšs, bet montāžas režisori – Zigmārs Zilgalvis un Teofils Ponsē.

"Kad tikāmies ar režisoru, lūdzām dziesmu neinterpretēt burtiski - nekādu metro vagonu, nekādu atsauču uz 1988. gada migrācijas biedu," preses paziņojumā raksta grupa. "Rezultātā metro ir kļuvusi kā metafora videoklipā atainotajam antiutopiskajam spēles laukumam, kurā darbojas visu pārraugoša lielā acs - Valdība, tās kontrolē esošā, pie ekrāniem pielipusī sabiedrība un pagrīdes pretošanās kustība, kā jau tas sižetiski antiutopiskos romānos ierasts."

"Metro šajā gadījumā nav bubulis, bet gan mūsu digitalizētās, robotizētās ikdienas simbols," komentē grupas dalībnieki.

"Iespēja veidot klipu satelītiem mums bija ļoti nozīmīga," komentē režisors. "Katram ir savas bērnības atmiņas par grupas gaitām, man atmiņā vienmēr palicis "Liepājas dzintars 97", sāncensība ar grupu "Fact" un intervija pēc uzvaras, kur grupa paziņoja, ka viņiem nepatīk šī žūrijas komplektācija. Arī cauri gadiem esam sekojuši līdzi grupas daudzajām transformācijām. Cerams, arī mūsu radošā darbība spēs pārdzīvot un pastāvēt līdzīgā ilglaicībā."

Zilgalvis piebilst, ka aizraujoša klipa filmēšanas daļa bija rekvizīti un to izmantošana.

"Mēs centāmies radīt jaunu apkārtējo vidi katrā kadra - distopisku, piepildītu ar novecojušiem sadzīves elementiem kā kineskopu TV, kas stāsta par nomācošu realitāti, kurā nav nepieciešamības izcelties ar ārišķīgu personīgo īpašumu. Ļoti svarīgs elements klipa valodā ir bildes tekstūra un tās saskaņa ar dziesmas radīto sajūtu. Radošā komanda kombinēja digitālos un analogos risinājums, lai skatītajiem sniegtu autentisku skatīšanās pieredzi. Līdzīgi kā izmantojot rekvizītus, arī bildes graudainība un krāsu palete spēle nozīmīgu lomu antiutopiskās sajūtas radīšanā. Izņemot trīs ainas, kuras filmētas Rīgā, klips ir tapis Vecumnieku novadā, Vecumniekos."

Dziesma ieskaņota studijā "Ierakstu māja" kopā ar Jāni Eglīti, miksēta studijā "Mute" ar Arni Račinski. Uz singla vāka izmantots grafiķes Ievas Nagliņas darbs "Kamera" (sausā adata, 2015).

Jau ziņots, ka skaņdarba nosaukums aizgūts no 1988. gada "Jumpravas" dziesmas "Metro". Dziesmā iekļauts arī neliels fragments no "Metro", kuras sākotnējais saturiskais vēstījums izmainīts un iestrādāts 2019. gada kontekstā.

"Ar šo dziesmu mēs simboliski noņemam cepuri "Jumpravas" priekšā," komentē grupas dalībnieki. "Trīsdesmit piecu gadu laikā "Jumpravas" mūziķi gan ar pirmo sastāvu, gan otro ir radījuši būtisku daļu no Latvijas populārās mūzikas kanona. Esam pagodināti, ka Aigars Grāvers, Aigars Krēsla, Aigars Grauba un Ainārs Ašmanis piekrita piedalīties arī mūsu jaunās dziesmas ierakstā."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!