Foto: Mihaels Pens

Lieldienu svētdienā, 12. aprīlī, no pulksten 18.00 Vīnes Valsts operas mājaslapā tiks publicēta latviešu režisora Alvja Hermaņa iestudētā Riharda Vāgnera opera "Parsifāls". Izrādi bez maksas var noskatīties ikviens, tā būs pieejama 24 stundas no publicēšanas brīža.

Riharda Vāgnera "Parsifāls" ir režisora Alvja Hermaņa debija Vīnes Valsts operā. Tas ir Vāgnera pēdējais meistardarbs, kas tapis neilgi pirms viņa aiziešanas no dzīves. Opera žanriski tiek apzīmēta kā svinīga skatuviska mistērija, kas visos laikos ir bijis liels izaicinājums režisoriem.

Hermaņa interpretācijā operas darbība no viduslaiku Spānijas pārcelta uz 19. un 20. gadsimta miju Vīnē. Vāgnera operas reliģiskais vēstījums ir ieguvis jaunus kultūras konteksta akcentus. Hermaņa iestudējumā ir atsauces uz Gustavu Māleru, Egonu Šīli, Pēteri Altenbergu un Zigmundu Freidu.

Alvis Hermanis pats ir arī iestudējuma scenogrāfs un uz Vīnes operas skatuves uzbūvēts templis, kurā saskatāmas austriešu arhitekta Oto Vāgnera projektētā arhitektūras kompleksa aprises – Vīnes vēsturiskā psihiatriskā slimnīca. Izrādes veidošanā piedalījušies arī Hermaņa radošās komandas pastāvīgie kolēģi: videomāksliniece Ineta Sipunova, gaismu mākslinieks Gļebs Fiļštinskis, kostīmu māksliniece Kristīne Jurjāne.

Iestudējuma diriģents ir Krievijā dzimušais maestro Semjons Bičkovs, kurš 1975.gadā emigrējis uz Rietumiem un no 80. gadiem strādā ar Eiropas un ASV orķestriem. Taču "Parsifāls" ir pirmā Vāgnera opera, ko viņš izvēlējies iekļaut savā repertuārā un kuru pēdējos gados diriģējis Madridē. Titullomu operā atveido britu tenors Kristofers Ventris.

Lai operu noskatītos, nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās.

Atgādinām, ka Lieldienu nedēļas nogalē bez maksas trīs dienas skatāms arī Alvja Hermaņa iestudējums Jaunajā Rīgas teātrī – "Stāsts par Kasparu Hauzeru" (2002). Izrādi var noskatīties šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!