Foto: Publicitātes foto
Piektdien, 30. septembrī, pulksten 19 Lielajā ģildē notiks Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) jaunās sezonas atklāšanas koncerts.

Orķestra galvenās viesdiriģentes Kristīnas Poskas vadībā koncertā būs iespēja dzirdēt LNSO jaunā rezidējošā komponista Krista Auznieka skaņdarbu "Crossing", kā arī vienu no Antona Bruknera izcilākajiem opusiem – Septīto simfoniju. Savukārt Volfganga Amadeja Mocarta skaņdarba "Sinfonia concertante" vijolei, altam un orķestrim laikā uz skatuves kāps koncerta solisti – Latvijas altiste, prestižā "Concertgebouw" orķestra altu grupas koncertmeistare Santa Vižine un igauņu vijolnieks Roberts Traksmans.

Kā atgādina orķestra pārstāvji, 2022. gadā par LNSO rezidējošo komponistu kļuvis viens no pasaulē atzītākajiem jaunajiem latviešu talantiem – Krists Auznieks. Koncertā varēs dzirdēt viņa skaņdarbu "Crossing", ko medijs "The Atlanta Journal Constitution" raksturojis šādi: "Skaņdarbs rada dinamisku noskaņu, gandīz nemainīgu aktivitāti, kas pulsē gandrīz kā elektroniskā mūzika. Kopumā ņemot, "Crossing" ir bagāti orķestrēta un kompleksa skaņu kolāža, kas dun līdzi, nododot jaunas muzikālās idejas cauri orķestrim."

Krists Auznieks ir jaunākais komponists, kas saņēmis Lielo mūzikas balvu 2018. gadā kategorijā "Gada jaundarbs". 2021. gadā ieguva ikgadējā komponistu starptautiskā konkursa "Rostrum" balvu kategorijā "Komponisti zem 30". Savas zināšanas mūzikā ieguvis studējot Jeila Universitātē un Hāgas Karaliskajā Konservatorijā. Krista Auznieka skaņdarbi ir atskaņoti tādās vietās kā Kārnegija zālē, Kenedija centrā, Volta Disneja koncertzālē, Dānijas Karaliskajā teātrī un citur.

Pie diriģenta pults koncertā stāsies starptautiski pieprasītā igauņu diriģente, LNSO galvenā viesdiriģente Kristīne Poska. 2019. / 2020. gada sezonā viņa kļuva par Flandrijas simfoniskā orķestra galveno diriģenti. Kristīnas Poskas darbība nebeidzas tikai ar simfoniskā orķestra diriģēšanu, savus spēkus parādot arī opermūzikas sfērā. Poska ir iestudējusi "Karmenu" Štutgartes operā un "Bēgšanu no serāla" Drēzdenes "Semperoper", diriģējusi izrādes Berlīnes Komiskajā operā, Zviedrijas Karaliskajā operā, Anglijas Nacionālajā operā un citur.

Savukārt Volfganga Amadeja Mocarta skaņdarba "Sinfonia concertante" vijolei, altam un orķestrim izpildes laikā klausītājiem būs iespēja baudīt divu izcilu solistu – Latvijas altistes Santas Vižines un igauņu vijolnieka Roberta Traksmana – uzstāšanos.

Santa Vižine ir latviešu altiste, kas savas muzikālās dotības ir pierādījusi Amsterdamas Karaliskajā "Concertgebouw" orķestrī kopš 2017. gada, bet no 2021. gada – kā orķestra altu grupas koncertmeistare. No 2009. gada līdz 2017. gadam viņa darbojās Gidona Krēmera kamerorķestrī "Kremerata Baltica". Santa Vižine savas muzikālās dotības ir prezentējusi dažādās prestižās vietās – Kārnegija zālē Ņujorkā, Karaliskajā Alberta zālē Londonā, "Suntory Hall" Tokijā, Sidnejas Operā un Hamburgas filharmonijā.

Vien 27 gadus vecumā igauņu vijolnieks Roberts Traksmans ir pirmo vijoļu grupas mūziķis Tallinas kamerorķestrī. Aktīvs kamermūziķis. Traksmans ir uzstājies kā solists ar Vācijas jauniešu simfonisko orķestri "Tübingen", Pērnavas pilsētas orķestri, Tallinas kamerorķestri u.c.

Koncerta programmā iekļauta arī austriešu komponista Antona Bruknera Septītā simfonija. Simfonija pirmatskaņota, kad komponistam bija 60 gadu. Tā veltīta Bavārijas Karalim Ludvigam II un skaņradim nesa satriecošus panākumus.

Sākoties jaunajai koncertsezonai, LNSO fonds atsāk jauniešu izglītības iniciatīvu, kas iepriekš nebija iespējama pandēmijas dēļ. Lai sniegtu iespēju simfonisko mūziku baudīt arī bērniem un jauniešiem no attālākām Latvijas pilsētām, tiks rīkoti publiski ģenerālmēģinājumi, uz kuriem lūgti bērni no visas valsts mūzikas skolām. Uz LNSO sezonas atklāšanas ģenerālmēģinājumu aicināti aptuveni 300 bērni, kuriem sadarbībā ar restorānu "Lido" un mākslas centru "Zuzeum" būs iespēja baudīt ne tikai simfonisko mūziku, bet arī mākslu un gardas pusdienas.

Biļetes uz LNSO jaunās sezonas koncertiem iespējams iegādāties "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!