Foto: Anna Matule

Grupa "Jumis", kurā apvienojušies trīs latviešu mūziķi – dziedātājs Uģis Roze, kokles virtuoze Lauma Matule un taustiņinstrumentālists Einārs Jaunbrālis –, laiduši klajā singlu "Gaiša diena" no koncertprogrammas "[pirm]SĀKUMS".

Dziesmas autors, aranžētājs, ieraksta producents ir grupas dalībieks Einārs Jaunbrālis, tekstā apvienotas latviešu tautasdziesmu četrrindes, portālam "Delfi" vēsta mūziķi.

Uģis Roze par dziesmu saka: "Dziesma ir par dabas un cilvēka kopumu, visās tās kopsakarībās". Savukārt, Lauma Matule piemetina: "Šajā dziesmā dzirdams, kā vijīgo melodiju apņem maigais pavadījums un taustiņinstrumentu iespēles, kas veido veselu skaņu, tembru un krāsu gammu, līdzīgi kā tautasdziesmās zem vienas četrrindes slēpjas vairākas domas. To, ko katrs tajās dzird, gan ir paša ziņā".

Singla video papildina pievienotās ziemas noskaņu fotogrāfijas, kuru autors ir Valdis Skudre.

Grupas "Jumis" pirmsākumi meklējami 90. gados, kad grupas dibinātājs Einārs Jaunbrālis apvienoja jaunā muzikālā apvienībā vairākus tolaik populāro grupu "Turaidas Roze" un "Sīpoli" mūziķus. Tagad "Jumis" atdzimis jauns skaņās. Grupas līderis Einārs Jaunbrālis uzsver atdzimušās grupas īpašo skanējumu: "Atjaunotais "Jumis" ir iedvesmojies no latviešu tautas mūzikas, tautasdziesmām, bet pielicis klāt to mūsdienīgumu, kas dod mums iespēju izstāstīt mūsu stāstu daudz, daudz vairāk cilvēkiem," par grupas "Jumis" mūziku saka Einārs. "Un vēl, bez liekas kautrības varu teikt: tā ir ļoti augstvērtīga mūzika, ko izpilda profesionāli mūziķi. Izpilda ar visu sirdi un dvēseli," par grupas panākumiem populārās mūzikas apritē ir pārliecināts Einārs.

Uģis Roze ir pazīstams ar savu darbību tādās populārās mūzikas apvienībās kā "Turaides Roze" un "Inversija", izdevis vairākus soloalbumus, sadarbojies ar Latvijas populārākajiem komponistiem un absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA) – Vokāla nodaļu. JVLMA Etnomuzikoloģijas nodaļu absolvējusi arī Lauma Matule (vokāls, kokle, stabules), viena no Latvijas kokles virtuozēm. Līdztekus pašas muzikālajai karjerai Matule nodarbojas ar kokles spēles apmācību un darbojas postfolka grupā "Jōra". Einārs Jaunbrālis (taustiņi, akordeons) muzicējis grupā "Turaides Roze", bijis gan grupas "Jumis" dibinātājs, gan šobrīd – arī atjaunotājs, dibinājis un darbojies Rīgas Diksilendā, beidzis Emīla Dārziņa Mūzikas skolu trompetes specialitātē, tiek uzskatīts viens no labākajiem skaņu režisoriem Latvijā.

"Mūzika iedvesmo cilvēkus. Un cilvēki iedvesmo mūziķus un viņu radīto mūziku. Tā ir ābeces patiesība. Tieši tā ir noticis arī ar mums," saka grupas dibinātājs Einārs Jaunbrālis. Savukārt Lauma Matule uzsver mūziķiem ir izdevies "ielikt" vienā un jaudīgā skanējumā it kā muzikāli nesavienojamas lietas: "Šī programma, ko kopā ar "Jumi" esam radījuši, ir kā muzikāls ceļš cauri mūsu tautas "sidraba birzij". Bet kokles, akordeona un sintezatoru apvienojums dod tikai "Jumim" raksturīgo skanējumu.", saka koklētāja.

Populārais dziedātājs Uģis Roze darbojies "Jumī" arī grupas darbības sākumā, tāpēc atgriešanās grupā viņam ir kā jauns sākums ar labi zināmiem kolēģiem: "Man ir milzīgs gandarījums būt kopā ar mūziķiem, kuri nav viendienīši, kuri ir mūzikā līdz matu galiņiem, kuri spēj būt vienlaikus profesionāli un aizķert klausītāju dziļākās dvēseles stīgas – ar balsi, ar instrumentu, ar mūsu kopīgo skanējumu."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!