Foto: Kristians Luhaers

Ceturtdien, 4. aprīlī, plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāva izstāžu zālē tiks atklāta laikmetīgās mākslas autora Kriša Salmaņa izstāde "Bezdarbības māktie ziloņi", portālu "Delfi" informē LNB pārstāvji. Izstādes izpētes procesā mākslinieks tikās ar visdažādākajiem bibliotēkas speciālistiem – indeksētājiem, mākslas krājuma glabātājiem, grāmatniecības vēsturniekiem un citiem.

Guvis ieskatu bibliotēkas attālākajās krātuvēs, Salmanis to rāda kā spoguļu labirintu, kurā ceļā uz mērķi apmeklētāju vada bibliotekāru izstrādātie meklēšanas rīki.

"Mūsu uzdevums bija radīt mākslas darbu par bibliotēkas informācijas sistēmām," izstādes ieceri atklāj Salmanis. "Tādas ir vairākas, lielākoties elektroniskas, un tās labi darbojas. Taču mēs izvēlējāmies savu, ne visai skaidru sistēmu. Tā ir neefektīva, bet interesanta. Šajā izstādē ir daži atradumi."

Izstādes ietvaros radītā spoguļu labirinta līkločus ietekmē gan Kriša minētie atradumi – UDK jeb universālās decimālās klasifikācijas ciparu valoda vai grāmatu pārvešanai lietotās banānu kastes –, gan pasaulē notiekošie procesi, kas nenovēršami atspoguļojas bibliotēkas darbā.

Foto: Kristians Luhaers

"Kriša Salmaņa bibliotēkas modelī redzam izaicinājumus un paradoksus, kas vilina atminēties argentīniešu rakstnieka Horhes Luisa Borhesa (1899–1986) stāstu "Bābeles bibliotēka". Bibliotēka ir nemitīgā kustībā, tā mainās līdzi pasaulei. Tās reģistros ienāk jauni priekšmeti, kādas grāmatas tiek norakstītas, kartīšu katalogi izzūd, jo rodas jaunas sistēmas, kā meklēt un atrast nepieciešamo. Bibliotēkā nekas nav perfekts, tā ir dzīva, mūžīga un cilvēciskām vājībām piepildīta," izstādi raksturo tās kuratore Anda Boluža.

Šī izstāde iekļaujas Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu ciklā, kas tiek veidots sadarbībā ar mūsdienu māksliniekiem.

Izstādi var aplūkot līdz 2024. gada 21. septembrim bez maksas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!