Ceturtdienas vakarā sadalītas grāmatu mākslas konkursa "Zelta ābele" balvas mākslinieciski augstvērtīgākajiem izdevumiem 2023. gadā.

Kā liecina Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas sociālajos tīklos sniegtā informācija, kategorijā "Dzeja" galvenā balva tika piešķirta Marta Pujāta grāmatai "Dāma baltos džinsos". Tās dizainu veidojis Armands Zelčs. Grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, tās izdevējs ir "Neputns".

Kategorijā "Proza" par labāko atzīts Aristoteļa darbs "Runas māksla - rētorika". Grāmatas dizaina autors ir Aleksejs Muraško. Grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, to izdevis "LU Akadēmiskais apgāds".

Bērnu un jauniešu grāmatu kategorijā uzvaras laurus plūca Aleksandras Rundes grāmata "Ko darīt, ja esi kails pilsētā". Autore Runde ir arī grāmatas dizaina un ilustrāciju autore. Grāmata iespiesta SIA "Terra", to izdevis "Jāņa Rozes apgāds".

Kategorijā" Dokumentālie izdevumi" balva piešķirta Mika Kļaviņa grāmatai "Latviaaa. Pasaules kauss basketbolā 2023". Grāmatas dizaina autore ir Madara Krieviņa, ilustrācijas veidojusi Agrita Krieviņa-Siliņa, fotogrāfijas - Kļaviņš. Grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, to izdevis SIA "Consulto".

Kategorijā "Zinātniskā literatūra" balva piešķirta Kristīnes Zaļumas grāmatai "Vidzemes muižas un to bibliotēkas". Grāmatas dizainu veidojusi Tatjana Raičiņeca. Grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, to izdevusi Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Foto: LNB

Kategorijā "Uzziņu literatūra" balvu saņēma Andas Bolužas veidotā grāmata "No Arkādijas līdz Marsam. Dzīve Rīgas parkos". Grāmatas dizaina autore ir Dārta Hofmane. Grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, to izdevusi Latvijas Nacionālā bibliotēka.

"Zelta ābeli" par mākslinieciski augstvērtīgāko mākslas izdevumu ieguvusi Aijas Poles grāmata "From Gas to Solid". Grāmatas "From Gas to Solid" dizainu veidojis Muraško. Tā iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, grāmatu izdevis "Ownpet Publishing".

Titulu "Gada mākslinieks" konkursa žūrija piešķīra dizainerim Muraško. Viņš šo apbalvojumu saņem jau trešo reizi.

Žūrijas speciālbalva jaunajam dizainerim "Stikla ābols" tika piešķirta Klāvam Priedītim. Žūrija norāda, ka Priedīša veidotajās grāmatās jūtama autora balss - jauna dizainera, kurš nebaidās pazust grafiskā dizaina vēstures studijās, skatījums. Otru speciālbalvu žūrija piešķīra Aleksandrai Rundei par māksliniecisko sniegumu, veidojot grāmatu "Ko darīt, ja esi kails pilsētā". Žūrija piešķīra speciālbalvu "par spēju smalkjūtīgi un draudzīgi attēlu valodā aicināt cilvēkus vienkārši pieņemt sevi un apkārtējos. Par prasmi atrast ideālu formu savu zīmējumu stāstiem drukātas grāmatas veidolā".

Balvu par Mūža ieguldījumu grāmatniecībā saņēma mākslinieks un grāmatu dizainers Aldis Aleks.

Konkursa laureātiem tika pasniegta balva - bronzā atliets ābols koka kastītē, kura autori Maija Vīksne un Ivars Miķelsons. Titula "Gada mākslinieks" un balvas "Mūža ieguldījums grāmatniecībā" saņēmējiem tika piešķirtas naudas balvas.

Šogad 33 izdevēji konkursam iesnieguši kopumā 94 grāmatas. Grāmatu mākslas konkursa "Zelta ābele" pamatā ir ideja par grāmatu kā daudzu nozaru speciālistu veidotu mākslas darbu, kas atklāj grāmatas satura un formas māksliniecisko veselumu. Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas ieskatā grāmatas noformējums atspoguļo sava laika māksliniecisko izpratni, poligrāfijas un papīra ražotāju iespējas grāmatas satura pilnīgākai atklāsmei. Konkursa mērķis ir veicināt grāmatizdošanas profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi un attīstīt lasītāju izpratni par grāmatu mākslu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!