Foto: Publicitātes attēli

20. augustā tika atklāta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB), LNB Atbalsta biedrības un "Rīga 2014" akcija Gaismas pils "Tautas grāmatu plaukts" ar mērķi aicināt cilvēkus dāvināt Nacionālajai bibliotēkai sev nozīmīgu un īpašu grāmatu, lai tā kopā ar dāvinātāja personisko stāstu saglabātos nākamajām paaudzēm. Šim aicinājumam atsaukušies arī sabiedrībā pazīstami cilvēki – dzejniece Inese Zandere, politologs Veiko Spolītis, dzejnieks un tulkotājs Uldis Bērziņš, grāmatizdevējs Juris Visockis, akadēmiķis Jānis Stradiņš, arhitektūras kritiķis Vents Vīnbergs, literatūrzinātniece Līvija Volkova un daudzi citi, portālu "Delfi" informē akcijas rīkotāji.

2014. gadā uz jaunām telpām pārcelsies ievērojams skaits Nacionālās bibliotēkas materiālu – vairāk nekā četri miljoni, tiem jau iezīmēta atrašanās Gaismas pils stāvos. Taču akcijas rīkotāji uzsver, ka vēlas, lai bibliotēkā būtu arī īpaša vieta, kuru veidojuši cilvēki paši.

Tāpēc aicinājums dāvināt sev īpašu grāmatu vairāk saistīts nevis ar bibliotēkas vajadzību pēc grāmatām, bet gan ieceri vākt stāstus, kas cilvēkus saista ar grāmatām, un saglabāt tos nākamajām paaudzēm arī tad, kad drukātās grāmatas jau būs kļuvušas par ekskluzīvu retumu. Svarīgi, lai katrs dāvinātājs grāmatas sākumlapā būtu ierakstījis stāstu, kas vēsta par viņa individuālo vēsturi, par to, kas nav izlasāms enciklopēdijās, zinātniskos pētījumos vai rakstos. Par ikdienu, nejaušībām, sajūtām vai uzskatiem.

Akcijas rīkotāji atgādina, ka priecāsies saņemt grāmatas kultūras vasarnīcā "Esplanāde 2014" līdz 15. septembrim un visās Latvijas bibliotēkās līdz 1. novembrim. Vairāk par akciju iespējams uzzināt: www.tautasgramatuplaukts.lv

LNB darbinieki šobrīd apstrādā datus, kas pieejami no saņemtajiem dāvinājumiem, un veido digitālo arhīvu, kas ļaus iepazīties ar stāstiem un veltījumiem arī attālināti.

Apstrādājot grāmatas, bibliotēkas darbinieki ievērojuši, ka stāstu garums variējas no dažiem vārdiem līdz pat vairākām lappusēm, un arī saturs ir ļoti dažāds. Arhitektūras kritiķis Vents Vīnbergs, dāvinot Herca Franka darbu "Карта Птолемая", raksta: "Nejaušs "Par 10 minūtēm vecāks" seanss un tūlīt pēc tam šī grāmata uz Rīgu atveda jaunu Maskavas arhitekti Aļonu Žmurovu, lika mums iepazīties un pēc izšķirošas sarunas veselas nakts garumā smēķējot uz AB dambja, kļūt par tuviem draugiem un domubiedriem." Reklāmas nozares pārstāvis Andris Rubīns Tautas grāmatu plauktam uzdāvināja grāmatu "Remember those great Volkswagen ads?" ar ierakstu: "Šī grāmata ir daudzu pasaules radošo prātu, reklāmas un mārketinga cilvēku bībele. Klasika un atskaites punkts. Reklāma, kas mainīja reklāmu. Mainīja un ietekmēja arī mani.

Radīt kaut ko tik godīgu, asprātīgu, drosmīgu un cilvēcīgu kā "think small" bija izaicinājums toreiz un ir joprojām. Ļoti ceru un ticu, ka nākamās paaudzes to spēs vēl labāk, kā tas izdevās mums." Savukārt akcijas dalībniece Aīda Smiļģe bija lakoniska, dāvinot Elīnas Zālītes "Agro rūsu": "Rīga jāiekaro ar citiem līdzekļiem - par stiprām sievietēm!" Dzejniece Inese Zandere, pamatojot savu izvēli, teica, ka nevienu no savām grāmatām gan nedāvinās, jo cer, ka tās uz Tautas grāmatu plauktu atnesīs viņas lasītāji. Taču viņa bibliotēkai uzdāvināja kādu citu sev ļoti tuvu grāmatu – Ata Klimoviča "Personisko Latviju".

Akcijā "Tautas grāmatu plaukts" katrs iedzīvotājs aicināts dāvināt vienu sev nozīmīgu grāmatu kopā ar pašrocīgi titullapā ierakstītu personisku stāstu vai veltījumu. Varbūt tajā ir iespiests zīmogs vai kafijas traips, atzīmēti mīļākie citāti? Grāmata pārlasīta neskaitāmas reizes, iegādāta par pirmo algu vai apceļojusi pasauli?

"Tautas grāmatu plaukts" tiks izvietots Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas ātrijā un sliesies piecstāvu mājas augstumā. Arhitekts Gunārs Birkerts stikla konstrukcijā izkārtoto grāmatu sienu ieplānojis kā vienu no centrālajām vietām ēkā, iestrādājot tajā arī vizuālus spēles elementus, kas ar spoguļu palīdzību spēs radīt neparastu iespaidu, lūkojoties uz plauktu no dažādiem leņķiem.

"Tautas grāmatu plaukts" būs pieejams ikvienam lasītājam, tiek veidots arī digitāls arhīvs, kurā akcijas dalībniekiem un citiem interesentiem būs iespējams iepazīties ar dāvināto grāmatu nosaukumiem, autoriem, ierakstiem, un citām ar akciju saistītām aktualitātēm.

Projektu "Tautas grāmatu plaukts" īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību un nodibinājumu "Rīga 2014".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!