Foto: Publicitātes attēli

Ar trīs jaunām grāmatām, veltītām māksliniekiem Vilhelmam Purvītim, Janim Rozentālam un Kārlim Padegam, apgāds "Neputns" turpina sēriju "Latvijas mākslas klasika", informē izdevniecība.

Grāmatu autori ir profesors, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūta direktors Eduards Kļaviņš (Vilhelms Purvītis), mākslas zinātniece Inta Pujāte (Janis Rozentāls) un profesors Jānis Kalnačs (Kārlis Padegs). Pirmais sērijas izdevums par mākslinieku Rūdolfu Pērli klajā nāca šā gada februārī, bet līdz gada beigām plānots izdot vēl trīs grāmatas.

"Līdztekus lieliem visaptverošiem izdevumiem par mākslinieku dzīvi un radošo darbību, arvien vairāk ir aktualizējusies nepieciešamība pēc mazāka formāta un apjoma rakstītā vārda, kur galvenais uzsvars tiek uzlikts uz grāmatas izglītojošo uzdevumu un orientāciju uz plašāku lietotāju auditoriju, vienlaicīgi nodrošinot reproducējamo mākslas darbu poligrāfisko kvalitāti un teksta populārzinātnisko ietilpību," norāda Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

"Noteikti jāatzīmē, ka jaunā izdevumā formāts ir arī "draudzīgs" tūristiem, jo dod iespēju vieglāk kādu Latvijas kultūras daļu aizvest sev līdzi. Jaunā mākslas grāmatu sērija mani noteikti priecē arī kā muzeja vadītāju, jo Latvijas Nacionālā mākslas muzeja uzkrātais krājums ir galvenā bāze šiem izdevumiem, kas veiksmīgi tiek papildināts ar privātkolekcijās atrodamajiem meistardarbiem."

Vilhelms Purvītis, Janis Rozentāls un Kārlis Padegs ir spilgtas un talantīgas personības Latvijas 20. gadsimta pirmās puses vizuālajā mākslā, turklāt aktualitāti nezaudējušas arī mūsdienās.

Purvīša neoromantiskais Latvijas ainavu koptēls savā veidā kļuvis par nacionālās identitātes zīmi. Jaņa Rozentāla daudzpusīgā darbība un interese par visu jauno devusi izcilus reālisma, impresionisma, simbolisma, jūgendstila paraugus glezniecībā un grafikā aktuālos sava laika žanros, kā arī lietišķās mākslas un dizaina jomās, un pat fotogrāfijā. Savukārt Kārlis Padegs no piemirsta, galvenokārt mākslinieku aprindās zināma leģendāra tēla un sabiedrības autsaidera jau krietnu laiku kļuvis par īpaši populāru Latvijas kultūras zīmolu.

Līdzīgi kā "Neputna" laikmetīgās mākslas sērija "Studijas bibliotēka", arī "Latvijas mākslas klasika" ietver pilnu teksta tulkojumu angļu valodā un plašu reprodukciju klāstu. Katras grāmatas beigās latviešu mākslinieku dzīvi iespējams skatīt pasaules notikumu kontekstā, atklājot kopsakarības, paralēles vai vienkārši interesantas sakritības.

Grāmatu māksliniece ir Anta Pence.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!