Foto: Publicitātes foto

Apgāds "Neputns" klajā laidis Frančesko Bonami (Francesco Bonami) (1955) - slavena itāļu kurators, mākslas kritiķa un vairāku grāmatu autora grāmatu “Es arī tā mācētu”.

"Šī grāmata ir visiem tiem, kuri noraugās uz mākslu, īsti nezinādami, ko ar to iesākt, taču arī bez īpašām antipātijām: tā vēršas pie tiem, kas mēdz teikt: "Es jau no tā neko daudz nesaprotu," un neapzinās, ka nevajag būt lietpratējam, lai izbaudītu mākslas darbu, - pietiek ar atvērtu prātu," stāsta pats Frančesko Bonami. Bonami grāmatu "Es arī tā mācētu" no itāļu valodas tulkojusi Dace Meiere.

"Grāmata "Es arī tā mācētu" savā ziņā ir vienkāršs un visaptverošs mākslas ceļvedis. Frančesko Bonami 33 īsās nodaļās piedāvā savu 20. gadsimta mākslas un mākslinieku izlasi, kura veidota gana drosmīgi un nesaudzīgi. Tāds ir arī Bonami izteiksmes veids, rakstot viņš neslēpj ne sajūsmu, ne nepatiku pret kādu no māksliniekiem. Par to liecina jau satura rādītājs, kur dzēlīgie un asprātīgie nodaļu nosaukumi ļauj nojaust gan mākslinieku, gan Bonami spriedumu. Tā Marsels Dišāns atrodams nodaļā "Jau gatavs", Džeksons Poloks - "Izšļāktu krāsu nesasmelsi", Demjens Hērsts - "Mušu valdnieks", bet Fernando Botero - "Botero epidēmija". Lai gan Bonami grāmatu iecerējis tiem, kuri tikko sākuši iepazīt mākslas pasauli, tā būs pārsteidzoša lasāmviela arī pieredzējušiem mākslas pazinējiem," stāsta izdevniecības pārstāvji.

Bonami raksta: "Nākamajās nodaļās necentīšos nodemonstrēt, ka esmu zinošāks par jums, es tikai stāstīšu jums to, ko zinu un ko domāju par to, ko zinu. Bet jums pašiem vajadzēs atmodināt savu zinātkāri un aizrautību, lai man piekristu vai varbūt lai nokritizētu to, ko būsiet no šīm lappusēm uzzinājuši.

Māksla nav nekāds dievs, bet kaut kas ļoti cilvēcisks. Tai netuvojas ar iniciācijas rituāliem, un kritiķi nav tās priesteri. Kritiķis ir tāds pats cilvēks kā jūs, cilvēks, kurš zinātkāri un kaislību padarījis par savu amatu. (..) Ceru, ka beigās būsiet iemācījušies vismaz divas lietas: domāt paši ar savu galvu un baudīt mākslu, kas spēj jums izraisīt visspēcīgākās emocijas."

Frančesko Bonami ir slavens itāļu kurators, mākslas kritiķis un vairāku grāmatu autors. Kopš 1987. gada piedalās dažādos projektos visā pasaulē, tostarp kā izstāžu kurators 2. Santafē biennālē, 50. Venēcijas mākslas biennāle, Manifesta 3, Vitnijas biennālē un citos. .

Bijis redaktors žurnālā "Flash Art International", vecākais kurators Čikāgas Laikmetīgās mākslas muzejā, mākslinieciskais direktors "Fondazione Pitti Discovery". Pašlaik Fondazione "Sandretto Re Rebaudengo" Goda direktors.

Grāmatu var iegādāties “Neputna” galerijā Tērbatas ielā 49/51, Latvijas grāmatnīcās, kā arī internetā. Grāmatas redaktors - Arturs Hansons, māksliniece - Dita Pence.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!