Foto: F64

Ar 3D dzejas meistardarbnīcu, bērnu dzejas lasījumiem un dzejas diska "Corpus Poesis" atvēršanu 8. septembrī sāksies ikgadējās "Dzejas dienas". Viens no senākajiem un tradīcijām bagātākajiem literatūras pasākumiem šogad notiks jau 51. reizi un ilgs līdz 19. septembrim.

Šogad "Dzejas dienu" programma piedāvās gan par tradīciju kļuvušo "Ceļojumu ar dzejniekiem", gan klasiskus dzejas lasījumus un satikšanos ar autoriem, gan laikmetīgus un starpdisciplinārus projektus. Tāpat Rīgā ieradīsies virkne ārvalstu autoru, tiks prezentēti jauni dzejas krājumi un pat rīkota dzejnieku diskotēka. Izpētot programmu, izvēlējāmies 10 pieturas punktus, kas noteikti jāizdara šajās "Dzejas dienās". Ar visu literatūras festivāla programmu var iepazīties "Dzejas dienu" mājaslapā.

Klausīties dzejnieku balsis ierakstā

Foto: Publicitātes attēls

Labs veids, kā dzeju turēt sev allaž blakus un ieklausīties dzejnieka balsī, ir jaunais dzejas disks "Corpus Poesis". Tieši ar sestā šīs sērijas izdevuma atklāšanu sāksies šā gada dzejas dienas. Diska "Corpus Poesis" atvēršana notiks 8. septembrī plkst. 20.00 klubā "Nabaklab".

"Corpus Poesis" savus dzejas darbus ierunājuši 16 dzejnieki. Šogad dzejas disks ir muzikāls un poētisks vēstījums par mūsu attiecībām ar ķermeni. Diskā iekļauti dažādu laiku latviešu autoru dzejoļi, kuros ar atšķirīgiem paņēmieniem runāts par ķermeni kā visu kopā saturošo korpusu, kā ierobežojošo čaulu, kā iekārojamo, kā novecojošo, kā atbrīvojošo. Par to svarīgi šķita domāt tieši tagad – laikā, kad dominē virtuāla, tātad – bezķermeniska, komunikācija.

Diskā būs dzirdami darbi, kurus radījuši un ierunājuši paši autori – Kārlis Vērdiņš, Vladimirs Svetlovs, Arvis Viguls, Knuts Skujenieks, Simona Orinska, Elīna Bākule-Veira, Artis Ostups, Anna Auziņa, Aivars Madris, Anita Mileika, Iveta Ratinīka, Juris Kronbergs, kā arī būs dzirdamas balsis, kuras audializēs dzejas ikonas – Aleksandru Čaku (balss – Valdis Rūmnieks) un Aivaru Neibartu (balss – Guntis Berelis), kā arī Kikōni (balss – Svens Kuzmins), un Ingunu Jansoni (balss – Andris Akmentiņš).

Diska atvēršanas svētkos būs dzirdami dzejas lasījumi, dzejas ieraksti un vizuāli priekšnesumi.

Mācīties uzrakstīt 3D dzejoli

Foto: Publicitātes attēls

Dzeja iet laikam līdzi un mūsdienās prast uzrakstīt 3D dzejoli ir katra jaunā radošā gara pienākums. "Dzejas dienu" laikā to varēs iemācīties tekstgrupas "Orbīta" dalībnieka Aleksandra Zapoļa meistarklasē un lekcijā "Ko darīt, ja gribas uzrakstīt 3D dzejoli".

Pasākuma laikā tiks prezentēta jauna interneta platforma 3D dzejas radīšanai, kas izveidota kopā ar programmētāju Aleksandru Jegunovu.

Darbnīca un lekcija notiks 8. septembrī "Baltic 3D" telpās Brīvības gatvē 224, 5. korpusa, 2. stāvā. Sākums plkst. 17.00.

Doties ceļojuma pa Āgenskalnu un uzdejot diskotēkā ar dzejniekiem

Foto: F64

Āgenskalns ir viena no izteiksmīgākajām un poētiskākajām Rīgas apkaimēm, turklāt tur dzīvo un ir dzīvojušas daudz radošas personības. Tāpēc šā gada "Dzejas dienās" Āgenskalnu ir iespēja apceļot kopā ar dzejniekiem.

Ceļojuma piedalīsies Anna Auziņa, Aivars Eipurs, Edmunds Frīdvalds, Inga Gaile, Iveta Ratinīka, Toms Treibergs, Krišjānis Zeļģis, Henriks Eliass Zēgners, Inese Zandere u.c.

"Projekta ideja ir gaužām vienkārša – dzejnieki, nocelti no sava stikla kalna, kopā ar dzejas mīļotājiem dodas pastaigā pa dažādiem Rīgas rajoniem un konkrētos punktos, kas atzīmēti kartē (katram dalībniekam ir atklātne ar pilsētas kartes fragmentu un autoriem), lasa dzeju. Tas ir kopīgs dzejisks piedzīvojums, radot īpašas sajūtas gan dzejniekiem, gan klausītājiem," stāsta ceļojuma kuratore, Ērika Bērziņa.

Pastaiga-ceļojums pa Āgenskalnu sāksies sestdien, 10. septembrī plkst. 11.00 pie dzejiskās autobusa pieturas "Ļermontova iela".

Kad pēc ceļojuma kājas atpūtinātas un spēki atgūti, vakarpusē, plkst. 21.00 turpat Pārdaugavā, MVT Vasaras mājā (Kalnciema ielā 36/38), notiks interneta žurnāla "Satori.lv" un fonda "Mākslai vajag telpu" rīkotā dzejnieku diskotēka, kurā latviešu dzejnieki spēlēs savu mīļāko mūziku par godu izcilajam latviešu māksliniekam Ilmāram Blumbergam.

Dzejnieku diskotēka "Blumbergs = Bezgalība" ilgs līdz plkst. 02.00. Līdz ar šo notikumu tiks noslēgta fonda "Mākslai vajag telpu" Vasaras mājas 2016. gada mākslas izstāžu un pasākumu sezona, kas bija veltīta Ilmāra Blumberga piemiņai.

Diskotēkā uzstāsies dzejnieki Ilmārs Šlāpins, Henriks Eliass Zēgners, Guntis Kursišs, Alise Zariņa, Agnese Krivade, Aivars Madris, Madara Gruntmane, Edvards Kuks, Marija Luīze Meļķe, Raimonds Ķirķis, Adrejs Vīksna un Toms Treibergs, kuri lasīs dzeju un spēlēs savu mīļāko mūziku. Pasākuma apmeklētājiem varēs iepazīties ar Ilmāra Blumberga daiļradi videoprojekcijās, kā arī dejot dzejnieku izvēlētās mūzikas pavadībā.

11. septembrī doties pie Raiņa

Foto: LETA

Ja esi tradīciju cienītājs, tad viens no centrālajiem pasākumiem jau vairāk nekā 50 gadu garumā "Dzejas dienu" laikā notiek Esplanādē, pie Raiņa pieminekļa tieši dižgara dzimšanas dienā. Šogad Rainim paliek 151 un 11. septembrī plkst. 14.00 ikvienam interesentam ir iespēja dzirdēt dažādu paaudžu Latvijas dzejniekus pieminekļa pakājē pasākumā "Rainis. Paaudzes".

Iepazīstināt ar dzeju bērnus

Foto: LETA. Dzejniece Inese Zandere

Šogad "Dzejas dienu" programmā tiek piedāvāti vairāki pasākumi mazajiem lasītājiem un, iespējams, šis ir īstais brīdis, kad iepazīstināt bērnus ar dzeju.

"Dzejas dienu" atklāšanas dienā, 8. septembrī plkst. 13.00 peldošajā galerijā "Noass" (AB dambis, Daugava) notiks "Bērnu dzejas diena", kad tiks atvērta gadagrāmata "Garā pupa".

Pasākumu vadīs "Garās pupas" sastādītāja, dzejniece Inese Zandere, piedalīsies dzejnieki un atdzejotāji Leons Briedis, Uldis Auseklis, Ērika Bērziņa, Ieva Lešinska un Māris Salējs. Dzejniekiem piespēlēs mūziķis Uģis Krišjānis.

Savukārt 9. septembrī plkst. 17.00 turpat peldošajā mākslas galerijā "Noass" būs Hardija Lediņa un Jura Boiko dzejoļu grāmatas bērniem "Ūdenslīdējs" atvēršanas svētki, ko rīko izdevniecība "Liels un mazs".

Apmeklēt klasisku dzejas vakaru

Foto: AFI

Lai gan "Dzejas dienās" aizvien vairāk piedāvā dažādus starpdisciplinārus un neparastus veidus kā iepazīt un iemīlēt dzeju, festivāla laikā ir jāapmeklē arī kāds klasisks dzejas vakars. Tādu šogad varēs atrast mūzikas klubā "Hamlets", Jāņa sētā 5, Vecrīgā, kur 9. septembrī plkst. 19.00 notiks dzejnieces Amandas Aizpurietes lasījumi. Pasākums veltīts dzejnieces apaļajai jubilejai, kas šogad tika svinēta 28. martā.

Tāpat autorus būs iespēja sastapt un klausīties Ojāra Vācieša memoriālajā muzejā, Rīgā, kur 14. septembrī plkst. 18.00 notiks Ingas Ābeles un Edvīna Raupa autorvakars "Divi", pasākumā "Tiesa, Vijoļšķūnī, Krasta iela 31, 15. septembrī 18.00 un "Literārās akadēmijas" lasījumos kafejnīcā "Matērija", Mūkusalas iela 17, 17. septembrī plkst. 17.09.

Iepazīt cittautu autorus

Foto: LETA

"Dzejas dienas" ir laiks, kad ne tikai lasīt un klausīties pašmāju dzeju, bet arī iepazīt citu tautu autorus. Šogad "Dzejas dienas" apmeklēs vairāki ārvalstu autori, gan no Lietuvas, Gruzijas un Islandes, gan Rumānijas, Maķedonijas, Horvātijas, ASV, u.c. Daudzus no tiem spilgti raksturo tieši viņu performatīvā uzstāšanās forma. Līdzās viesiem, lasījumos piedalīsies arī vietējie dzejnieki.

9. septembrī plkst. 19.00 kultūrpreču veikalā-kafejnīcā "NicePlace Mansards" būs viesu lasījumi "Ziemeļi - Dienvidi", kuros piedalīsies Nene Giorgadze (Gruzija) un Sigurbjerga Trastardohtira (Islande), Svens Kuzmins, Uldis Bērziņš, Sergejs Timofejevs.

12. septembrī plkst. 18.00 turpat "NicePlace Mansards" – Starptautiskās atdzejas darbnīcas dalībnieku lasījumi.

13. septembrī plkst. 18.00 "Teātra bārā", Lāčplēša iela 25 – Viesu vakars. Piedalās: Marko Pogačar (Croatia), Alexandar Kukulev (Macedonia), Nikola Madzirov (Macedonia)

14. septembrī plkst 19.00 Kaņepes kultūras centrā, Skolas ielā 15 – Viesu vakars. Piedalās: Rolandas Rastauskas (Lietuva); Benediktas Januševičius (Lietuva), Kateryna Babkina (Ukraina) un James Hopkins (ASV).

15. septembris plkst. 18.00 Aspazijas mājā, Dubultos, Z.Meierovica prospekts 18/20. Dzejas lasījumi: James Hopkins (ASV), Rolandas Rastauskas (Lietuva), Claudiu Komartin (Rumānija)

Apmeklēt jaunatvērto Raiņa un Aspazijas māju Baznīcas ielā

Foto: Publicitātes foto

Šogad "Dzejas dienu" laikā, nedēļas nogalē, kad tiks svinēta Raiņa 151. dzimšanas diena, tiks atvērta nule restaurētā Raiņa un Aspazijas māja Baznīcas iela 30, Rīgā. Līdz šim jau atvērti restaurētie memoriālie muzeji Tadenavā un Majoros.

Jaunatvērtajā muzejā, kur apmeklētājus sagaidīs arī jauna ekspozīcija, notiks arī vairāki "Dzejas dienu" pasākumi, tādējādi atjaunojot tradīciju – muzejā pulcēt dažādu paaudžu dzejniekus.

Raiņa dzimšanas dienā, 11. septembrī, plkst. 15.00 ēkā Baznīcas ielā 30 notiks dzejas lasījumi "Nokāpt pilsētā", kuros piedalīsies dzejnieki Anna Auziņa, Reinis Runcis, Ulvis Zirnis, Anita Mileika, Elīna Bākule - Veira.

Savukārt 15. septembrī Raiņa un Aspazijas mājā gaidāmi dzejas lasījumi "Aiz saules augstāk ej", kuros piedalīsies dzejnieki Lija Brīdaka, Arnolds Auziņš, Velta Kaltiņa un Roalds Dobrovenskis.

Nepalaist garām dzejas instalāciju un multimediālo ekopoēmu

Foto: LETA. Dzejnieks Artūrs Punte

Kaņepes kultūras centrā no 14. līdz 18. septembrim būs aplūkojama dzejas instalācija "Pozijas orākuli", savukārt 18. septembrī plkst. 18.00 tur notiks tekstgrupas "Orbīta" dzejnieka Artūra Puntes performance – multimediālā ekopoēma "Ieceļotāji".

Kuri krājumi paliks grāmatplauktā pēc šā gada 'Dzejas dienām'

Foto: F64. Artis Ostups

"Dzejas dienu" laikā šogad tiks atvērti vairāki jauni dzejas krājumi, tāpat ar dzejas lasījumiem uzstāsies šogad iznākušo grāmatu autori. Kurus piecus krājumus no šogad iznākušajiem iekļaut savā grāmatplauktā? Dažas idejas:

Artis Ostups "Žesti"

Latviešu dzejnieka Arta Ostupa trešais dzejoļu krājums "Žesti", ko šogad izdevis apgāds "Neputns", lasītājam piedāvā blīvas dzejprozas dozu, atklājot izstrādātu tēlu sistēmu un distancētu intonāciju. Ostupa tekstos klasiski (līdz ar to – novalkāti) dzejas valodas paņēmieni – salīdzinājums, metafora, epitets – skan pārliecinoši, pārsteidzoši un mūsdienīgi.

Juris Kronbergs "Uz balkona/ bet ja visu laiku…"

Zviedrijā dzimušais latviešu dzejas meistars Juris Kronbergs šogad, atzīmējot 70 gadu jubileju, apgādā "Dienas grāmata" laidis klajā divdaļīgu dzejas grāmatu "Uz balkona/ bet ja visu laiku…". Krājuma pirmā daļa ir apjomīgs un tēliem bagāts dzejas cikls, savukārt otrajā daļā, kuras pilnais nosaukums ir "bet ja visu laiku atkārtošu vienu un to pašu varbūt kāds tomēr atcerēsies ka esmu te bijis", apkopoti gan agrāk nepublicēti, gan periodikā atrodamie dzejoļi. Abas daļas kopā ļauj padziļināti iepazīt nobrieduša (bet sirdī jauna) dzejnieka rokrakstu.

Einārs Pelšs "Mīļākais tētis pasaulē"

Dzejnieka Eināra Pelša jeb Dzejnāra krājums "Mīļākais tētis pasaulē" ir viena no šā gada oriģinālākajām latviešu dzejas grāmatām. Spēlējoties ar vizuālās dzejas estētiku, pa brīdim iebrienot konceptuālajā un postkonceptuālajā dzejā, Pelšs jaunākajā dzejas grāmatā ļaujas eksperimentiem, vienlaicīgi spēdams lasītājā raisīt spēcīgu emocionālo pārdzīvojumu.

Krišjānis Zeļģis "Zvēri"

Līdzīgi kā Ostupa grāmata "Žesti", Krišjāņa Zeļģa krājums "Zvēri" ("Neputns", 2016) izceļas ar pārdomātu un neparastu noformējumu – Klāva Upaciera ilustrācijas saspēlējas ar lakoniskajiem tekstiem, padarot krājumu arī par vizuālu baudījumu. Atšķirībā no pirmā dzejas krājuma "visas tās lietas", "Zvēru" dzejoļi ir tumšāki, aukstāki un tiešāki.

Edvīns Raups "Uguns nedrošs pulss"

Jāņa Rozes apgādā izdotais Edvīna Raupa dzejas krājums "Uguns nedrošs pulss" pie lasītājiem nonācis pavisam nesen. Raupa septītais krājums tapis lēnām vairāku gadu garumā, rūpīgi atliekot malā ikvienu dzejoli, kam piemīt kāda īpaša dzirksts, bet kas nespēja iekļauties iepriekšējos dzejas krājumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!