Foto: Jāzeps Danovskis

Šā gada 25. decembrī izcilākajam 20. gadsimta otrās puses latviešu prozistam Zigmundam Skujiņam aprit 90 gadu jubileja, un apgāds "Mansards" šim notikumam par godu laiž klajā Skujiņa izcilāko noveļu izlasi "Dziļurbums laikā", tā sākdams jaunu sēriju – "Mansarda" klasika".

Izlase "Dziļurbums laikā" veidota saskaņā ar autoru un aptver visus viņa daiļrades periodus, sākot ar 1957. gadā publicēto "Vienas nakts hroniku", ar kuru tika reabilitēts noveles žanrs un Hruščova "atkušņa" laikā presē aizsākās pirmās nopietnās diskusijas par latviešu literatūru, beidzot ar 2007. gadā sarakstīto noveli "Verdošie dubļi".

Latviešu literatūras vēsturē īpaši piemin Skujiņa romānus, to skaitā "Kolumba mazdēli" (1961), "Kailums" (1970), "Gulta ar zelta kāju" (1984) un "Miesas krāsas domino" (1999), taču pats Skujiņš atzīst, ka "es sevi turu par stāstnieku, kas pa starpu raksta romānus". Mūsdienās, kad nebeidzamu seriālu kultūras dēļ plašās formas ir nesalīdzināmi populārākas, rakstnieka romāni aizēno viņa veikumu īsprozā.

"Skujiņa prozas augsto kvalitāti zināmā mērā garantē viņa panākumi; grāmatu lielie metieni, tituli un pagodinājumi, bet jo īpaši tulkojumi ļauj būt finansiāli neatkarīgam un ar amatiem nesaistītam, viņš arī nekad nav bijis komunistiskās partijas biedrs. Tas ļauj būt profesionālam rakstniekam, kurš literatūrai un sabiedriskajām aktivitātēm velta visu savu laiku. Skujiņš ir ne vien spēcīgākais latviešu prozists, bet arī orators, uz kura viedokli un stāju citi rakstnieki var paļauties; no tribīnes vai savos darbos viņš spēj sacīt to, kas daudziem citiem nav pa spēkam vai nav vēlams," grāmatas pēcvārdā raksta Jānis Oga.

"Mansards" darbību sāka 2005. gadā ar Zigmunda Skujiņa Rakstu 1. sējumu; līdz 2011. gadam iznāca 10 Rakstu sējumi. Grāmata "Dziļurbums laikā" aizsāk jaunu sēriju ""Mansarda" klasika", ko veidos darbi, par kuru palikšanu latviešu literatūrā uz ilgu nav vairs nekādu šaubu. Zigmunda Skujiņa noveles stāv līdzās Rūdolfa Blaumaņa, Andreja Upīša, Jāņa Ezeriņa un Erika Ādamsona īsprozai.

Izlases sakārtotājs un pēcvārda autors – Jānis Oga. Grāmata izdota ar Rīgas domes atbalstu.

Grāmatu iespējams iegādāties apgāda "Mansards" interneta veikalā, kā arī lielākajās grāmatnīcās visā Latvijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!