Fоtо: Publicitātes foto

Latvija kopā ar pārējām Baltijas valstīm – Lietuvu un Igauniju – šī gada aprīlī būs Londonas grāmatu tirgus galveno viesu valstu statusā. Pateicoties šim notikumam, šogad Lielbritānijas izdevniecībās iznāks vismaz 40 Latvijas literatūras darbi angļu valodā. Tam par godu sadarbībā ar platformu "Latvian Literature" piedāvājam īpašu rakstu sēriju – šoreiz par 10 zīmīgiem Latvijas rakstnieču prozas darbiem. Daļa no tiem būs pieejami arī lasītājiem Lielbritānijā.

Jau ziņots, ka dalība Londonas grāmatu tirgū ir viens no lielākajiem Latvijas valsts simtgades notikumiem ārvalstīs. Vairāk informācijas par Latvijas dalību Londonas grāmatu tirgū – www.latvianliterature.lv un "Facebook".

Nora Ikstena – 'Mātes piens'

"Mātes piens" ir latviešu iemīļotās un starptautiski atzītās rakstnieces Noras Ikstenas jaunākais romāns, kas kā daudzi citi pēdējos gados iznākušie romāni papildina vēsturisko romānu sēriju "Mēs. Latvija, XX gadsimts". Kaut gan tā darbība risinās 20. gadsimta 70. un 80. gados, grāmata aptver daudz plašāku laika periodu, jo vēsta par trīs dažādu paaudžu sievietēm – meitu, māti un mātesmāti, kuras lai arī šķiet tik atsvešinātas, tomēr reizē ir vienotas ar īpašām, pat maģiskām sievišķības saitēm.

Grāmata izdota 2015. gadā, apgādā "Dienas Grāmata".

Nora Ikstena kā viena no četriem autoriem pārstāvēs Latviju Londonas grāmatu tirgū šī gada aprīlī. Grāmata "Mātes piens" ar nosaukumu "Soviet Milk" jau iznākusi Lielbritānijā izdevniecības "Pereine Press" paspārnē.

Daina Tabūna – 'Pirmā reize'

Rakstnieces Dainas Tabūnas debijas stāstu krājums "Pirmā reize" fragmentāri ilustrē jaunas meitenes ceļu uz pieaugšanu. Lai gan stāstu varoņu vārdi mainās, ir skaidrs, ka šis ir pašas autores pieaugšanas stāsts, ar ko viņa iepazīstina lasītāju, caur savām pirmajām reizēm – pirmo reliģisko atklāsmi, pirmo vilšanos, pirmo nakti un pirmo ceļojumu. Autore maigi pašironiskā intonācija ļaus ar galveno varoni identificēties gan tām, kuras turpina atzīmēt savas pirmās reizes, gan tām, kuras to atstājušas pagātnē. Grāmata tika nominēta Latvijas literatūras gada balvai 2015 kategorijā "Spilgtākā debija".

Darbs izdots 2014. gadā, apgādā "Mansards".

Dainas Tabūnas stāstu krājums "The Secret Box" (Slepenā kaste) izdevniecības "The Emma Press" paspārnē iznācis Lielbritānijā.

Inga Žolude – 'Sarkanie bērni'

Ingas Žoludes romāns "Sarkanie bērni" stāsta par trīs sieviešu traģiskajiem likteņiem, tos iedzīvinot Trejmāsiņu tēlos – Mārītē, Liesmā un Nadjā. Romānā risinās ne tikai paralēlas sižeta līnijas, bet darbība notiek paralēlas laiktelpās. Meistarība, ar kādu Žolude savij baiso leģendu (vai varbūt vēsturisko notikumu?) par 16. gadsimta bāreņu namu un trīs sieviešu dzīvesstāstus, grāmatu noteikti ļauj saukt par Latvijas maģisko reālismu.

Grāmata izdota 2012. gadā, apgādā "Dienas Grāmata".

Inga Gaile – 'Stikli'

"Stikli" ir ne tikai vēl viena grāmata vēsturisko romānu sērijā "Mēs. Latvija, XX gadsimts", bet arī talantīgās latviešu dzejnieces un dramaturģes Ingas Gailes pirmais romāns. Tā darbība risinās laikā, kad Latvijā valda Kārļa Ulmaņa autoritārais režīms. Lasītājam tiek dota iespēja uzzināt, kā šajā vēstures lappusē, kas bieži tiek dēvēta par pārpilnības, latviskuma un kārtības laiku, klājas Strenču psihiatriskās slimnīcas iemītniecei Magdalēnai, kas ir mātes cerībās. Bet vai pacientes stāvoklis atbilst Tautas dzīvā spēka pētīšanas institūta un Eigēnikas komisijas iecerei par "augstvērtīgās" tautas daļas pavairošanu?

Darbs izdots 2016. gadā, apgādā "Dienas Grāmata".

Ingas Gailes dzejas izlase ar nosaukumu "30 Questions People Don't Ask" (30 jautājumi, ko cilvēki nejautā) tikko iznākusi Lielbritānijas izdevniecībā "Pleiades Press".

Inga Ābele – 'Paisums'

Izcilās latviešu prozaiķes un dramaturģes romāns "Paisums" atklāj Ievas Eglītes sarežģīto dzīvi ačgārnā secībā – sākot ar pusmūža ieilgušo smeldzi par pagājušo dzīvi un beidzot ar saulaino bērnību laukos pie vecomes un pat dzimšanas brīdi. Romānā nepietrūkst nedz mīlestība un kaislības, nedz skumjas, rūgtums un cietsirdība. Tā Ābele – skaudri par dzīvi, kurā vienmēr ietilpst vairākas dzīves. Par romānu "Paisums" autorei 2009. gadā piešķirta Baltijas Asamblejas balva.

Inga Ābele būs viena no četriem autoriem, kas pārstāvēs Latviju šī gada Londonas grāmatu tirgū. Viņas romānu "High tide" (Paisums) 2013. gadā angļu valodā izdevusi izdevniecība "Open Letter".

Grāmata izdota 2008. gadā, apgādā "Dienas Grāmata".

Sabīne Košeļeva – 'Rīga-Maskava. 21. gadsimta mīlasstāsts'

Sabīnes Košeļevas debijas grāmata ir atklāts stāsts par kādas jaunas meitenes pirmo mīlestību, bet vēl svarīgāk – abpusēju mīlestību, mīlestību, kas spēj pārvarēt visas robežas, pat ja ar mīļoto šķir simtiem kilometru. Tā, ceļojot ar vilcienu "Rīga-Maskava" pie "sava krieva", varone iepazīst ne tikai pasauli, bet arī pati sevi. Grāmata tika nominēta Latvijas literatūras gada balvai 2016 kategorijā "Spilgtākā debija".

Darbs laists klajā 2015. gadā, apgādā "Zvaigzne ABC".

Gundega Repše – 'Septiņi stāsti par mīlu'

Īsprozas krājums "Septiņi stāsti par mīlu" iznācis laikā, kad Gundega Repše kļuva par vienu no mūsdienu latviešu literatūras spilgtākajām personībām. Šī grāmata noteikti nebūs romantisks piedzīvojums ar laimīgām beigām, kā maldinoši varētu likt noprast grāmatas nosaukums. Repšei mīla ir disharmoniska, haosu izraisoša un drudžaina, tomēr svarīgākais ir atklāsmes, ko šī mīla spēj izraisīt.

Grāmata izdota 1992. gadā, izdevniecībā "Literatūra un Māksla".

Regīna Ezera – 'Aka'

Ja Gunāra Cilinska un Vara Braslas spēlfilma "Ezera sonāte" savulaik ir izraisījusi jūsmu, tad noteikti ir jāķeras arī pie Regīnas Ezeras romāna "Aka", pēc kura motīviem veidots filmas scenārijs. Un arī tad, ja filma neuzrunāja, grāmata ir jāizlasa, jo, kā zināms, grāmata vienmēr ir labāka par filmu. Ezera pazīstama kā nozīmīgākā 20. gadsimta latviešu psiholoģiskās prozas autore – "Akā" viņa smalkā veidā atklāj skolotājas Lauras sirdi plosošo dilemmu – vai atsaukties uz valdzinošā pilsētnieka Rūdolfa jūtām vai palikt uzticīgai cietumā esošajam Ričam, savam vīram un bērnu tēvam?

Grāmata izdota 1972. gadā, izdevniecībā "Liesma".

Andra Manfelde – 'Virsnieku sievas'

Un vēl viena grāmata, kas papildina vēsturisko romānu sēriju "Mēs. Latvija, XX gadsimts". Andra Manfelde savā romānā atklāj ainu, kas septiņdesmitajos gados paveras Liepājas Karostā – vietā, kas tobrīd funkcionēja kā PSRS rietumu robeža un kuru apdzīvoja no visas Padomju Savienības atsūtīti militāristi un viņu košās un skaļās sievas. Manfelde iepazīstina ar šīs militārās pilsētiņas iemītniecēm, kas ir izslāpušas pēc dzīves un, protams, mīlestības.

Laima Kota (iepriekš – Muktupāvela) – 'Patiesu dzīves stāstu ducis'

Kā apgalvo pati autore, īsprozas krājums patiešām satur duci patiesu dzīves stāstu par īstām personām un konkrētām vietām. Ar precīzas novērotājas talantu un labu humora sajūtu apveltītā Laima Kota apraksta reālus notikumus ar mītisku piešpirici, bet tam visam cauri vijas laulāta pāra savstarpējās attiecības, kas brīžam ir tuvas, bet brīžam atkal attālinās.

Grāmata laista klajā 2002. gadā, apgādā "Daugava".

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !