Foto: Publicitātes attēli

Izdevniecībā "Neputns" iznākusi Daniila Harmsa dzejas izlase, ko sastādījis un atdzejojis Einārs Pelšs. Grāmatas redaktors ir Jānis Elsbergs. Harmsa dzejas izlase ir otrais izdevums "Neputna" jaunajā dzejas sērijā, kura iepazīstina ar dažādu valstu modernistu un laikmetīgās dzejas autoru darbiem. Sērijas mākslinieks — Andris Breže.

“Kad ņemat rokā grāmatu, jums ir aptuvens priekšstats, kas jūs sagaida. Jūs zināt, kā raksta vārdus, ko tie nozīmē, pieņemat, kas daiļdarbam ir varonis un sižets. Taču Daniila Harmsa gadījumā nekas nav gluži tā. Viņš maina visu,” tā grāmatas priekšvārdā raksta literatūrzinātnieks Aleksandrs Zapoļs.

Lai gan Daniila Harmsa (Даниил Хармс, 1905—1942) vārds ir plaši zināms, šis ir pirmais latviešu valodā izdotais Harmsa dzejas izdevums pieaugušajiem. Par Eināra Pelša veikumu krājuma redaktors Jānis Elsbergs saka: “Eināra Pelša atdzejojums tur līdzi autoram valodiskajā, poētiskajā un tīri cilvēciskajā spēles priekā un humorā. Pilnīga precizitāte te bieži nav no svara, jo ir gluži vienkārši neiespējama. Taču Pelšā Harmss ir sastapis dzejnieku-kolēģi, kuram tāpat ir tuvas vārdu spēles, humors, dažnedažādi absurdi paradoksi, un vienlaikus arī tradicionālā dzejas tehnika ir visaugstākajā līmenī.” Pelšs izlasē iekļāvis arī dažus tekstus no Harmsa piezīmju grāmatiņām.

Pirmie Harmsa tulkojumi latviešu valodā parādījās žurnālā “Avots” 80. gados. Līdz šim ir iznākušas divas Harmsa prozas grāmatas – “Gadījumi” Vasīlija Voronova tulkojumā (“Neputns”, 2007) un “Prozas izlase”, kuru tulkojis Haralds Matulis (“Mansards”, 2014). Latvijas Nacionālajā teātrī Vladislavs Nastavševs pēc Harmsa prozas motīviem iestudējis izrādi “Vecene". Harmsa bērnu dzeju izdevis apgāds "Liels un mazs" (2020) Kārļa Vērdiņa tulkojumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!