Foto: Publicitātes foto

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) izdevusi vēsturnieces, LNB Letonikas un Baltijas centra vadītājas Kristīnes Zaļumas monogrāfiju "Vidzemes muižas un to bibliotēkas". Izdevuma atvēršana notiks 17. martā pulksten 16 LNB korē.

Kā "Delfi" informē LNB pārstāvji, pasākumā notiks tēmas lietpratēju saruna par Latvijas muižu pētniecības aktualitātēm un izaicinājumiem. Ar muzikāliem priekšnesumiem, kas palīdzēs sajust muižu gaisotni, uzstāsies pianiste Diāna Zandberga.

Monogrāfijas divos sējumos un vienā burtnīcā pirmo reizi apzinātas, sistematizētas un pētītas Vidzemes latviešu daļas muižas un to bibliotēkas. Grāmatā raksturoti muižu sociālekonomiskie apstākļi, analizēta iedzīvotāju sabiedrība, kā arī muižu administratīvi teritoriālās piederības un zemes īpašumu kategorijas vairāku gadsimtu garumā, kas sniedz iespēju atspoguļot tajās veidotās bibliotēkas kā daļu no apjomīgās un piesātinātās Latvijas muižu vēstures.

Foto: Publiciātes foto

Lai iegūtu pēc iespējas objektīvākus datus un sekmīgi realizētu pētījumā izvirzīto mērķi, pirmo reizi Latvijas vēstures literatūrā aktualizēti muižu bibliotēku izpētes teorētiskie aspekti, skaidrojot un analizējot šī virziena pētniecības terminoloģiju, metodoloģiskās pieejas vēsturisko kolekciju pētniecībā un rekonstrukciju teorētiskajos konceptos, īpaši raksturojot sekmīgus un jau realizētus projektus.

Izpratnei par Vidzemes muižu bibliotēku vietu un lomu noteikta reģiona kultūrtelpā trīs gadsimtos (18. gs.–20. gs. 20. gadi), analizētas un raksturotas arī muižu bibliotēku veidošanās tradīcijas Eiropā.

Grāmatas zinātniskie recenzenti – Dr.art. Jānis Kalnačs un Dr.hist. Anita Čerpinska. Izdevuma literārā redaktore Ieva Jansone, dizainere Tatjana Raičiņeca.

Izdevums sagatavots Valsts pētījumu programmā "Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai" projekta "Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību" ietvaros (VPP-IZM-2018/1-0022) un programmas "Latviešu grāmatai 500" ietvaros ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!