Izdevniecība "Neputns" nupat izdevusi jaunu darbu savā eseju grāmatu sērijā – meksikāņu dzejnieka Oktavio Pasa poēmu prozā "Pērtiķis gramatiķis", "Delfi" informē izdevniecības pārstāvji.

Oktavio Pass (1914–1998) ir viens no 20. gadsimta slavenākajiem Latīņamerikas rakstniekiem, meksikāņu dzejnieks un diplomāts, Nobela prēmijas laureāts 1990. gadā. Strādājis arī kā vairāku laikrakstu redaktors, galvenokārt pievērsdamies literārās kultūras un politikas jautājumiem. Dzīves laikā ietekmējies no dažādiem literārajiem un intelektuālajiem strāvojumiem, tādiem kā sirreālisms un eksistenciālisms, tāpat liela nozīme bijusi arī Indijas kultūrai un vēsturei.

No 1962. līdz 1968. gadam Pass uzturējies Indijā kā Meksikas diplomātiskā korpusa loceklis. Šis periods raisījis Pasa interesi par budismu un hinduismu, kurā sakņojas viņa poēma prozā "Pērtiķis gramatiķis" (1974).

Foto: Publicitātes attēli

"Pērtiķis gramatiķis" ir meditācija par valodu un viens no svarīgākajiem autora darbiem. Iedvesmojies no hinduistu mītiskā tēla Hanumāna – pērtiķu vadoņa, devītā gramatiķa hinduistu mitoloģijā –, poēma vēsta par Galtas ceļu Indijā, uz kura tiek iztirzātas valodas nozīmes un fenomenālas pasaules uztveres attiecības. Te norisinās neredzamu saskarsmes punktu starp ideju un vārdu spēle, ko pavada Austrumu kosmogoniskie mīti un romantiskajā mākslā sastopami arhetipi.

Darbu latviešu valodā tulkojis Edvīns Raups, literārais redaktors – Valdis Ābols. Sērijas dizainu veidojusi Anna Aizsilniece.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!