Foto: Publicitātes attēli
Mūzika ir bezizmēra iespēju pasaule, ko pierāda veiksmīgi mēģinājumi to radīt praktiski ar jebko. Kā var redzēt portāla "Delfi" izveidotajā unikālo mūzikas instrumentu apkopojumā, ģeniāli var spēlēt ne tikai klavieres un arfu, bet arī motorzāģi un automašīnas aizdedzi.

Kamēr daļu no oriģinālajiem instrumentiem radījusi cilvēku nebeidzamā interese un vēlme eksperimentēt ar apkārt atrodamajiem priekšmetiem, citus attīstījuši profesionāli komponisti, laboratorijās meklējot jaunu skanējumu saviem skaņdarbiem.

Piedāvājam iepazīt desmit no pasaules bezgalīgi lielā unikālo mūzikas instrumentu klāsta:

Ne tikai kokus gāzt


Foto: RIA Novosti/Scanpix

To, ka roks dažkārt tiek saukts par zāģi, daži atraktīvi 80. gadu rokeri nav ķēruši pie sirds, bet izmantojuši savā radošajā piegājienā.

Grupa "Jackyl" skaņdarba "The Lumberjack" izpildījumā izmantojuši motorzāģi, lai ar tā skanējumu dotu dziesmai nepieciešamo skanējumu. Grupas solists Džesī Džeimss Duprī ģitāras vietā šoreiz aktīvi krata motorzāģi, pastiprinot tā jau spēcīgos dziesmas toņus.Internetā atrodami grupas koncertieraksti no dažādiem laikiem, apliecinot, ka savulaik lecīgie rokeri joprojām nav atmetuši šī instrumenta izmantošanu, turklāt ikreiz līdz ar dziesmas izskaņu savu dzīvi beidz arī kāds koka izstrādājums.

Muzicē virs āpša


Foto: Publicitātes attēli

Pagājušā gadsimta sākumā pasaule iepazina mūzikas instrumentu, ko dēvē par tereminu jeb termenvoksu. It kā šis mūzikas instruments jau nebūtu pietiekami interesants pats par sevi, Deivids Kremners to ievietoja āpša izbāzenī, radot ko tādu, ko viņš pats burtiskā tulkojumā dēvē par "badgermin" jeb "āpšminu".

Teremins ir visai interesants izgudrojums, kura galvenā odziņa ir spējā uztvert apkārt esošā elektriskā lauka pārmaiņas, kuras ap tā divām antenām rada cilvēka rokas, un tās pārvērst skaņā. Āpšmins savukārt skatītājiem šo procesu padara vēl interesantāku, ļaujot skatīties, kā kāds dīvainis žestikulē virs beigta āpša, radot lielo mākslu.

Instrumenta radītāja izplatītajās fotogrāfijās var redzēt, ka āpsis iemūžināts visai bezrūpīgā ikdienas pastaigā. Tā kā katram ir iespējams pasūtīt savu instrumentu, esot iespēja arī mainīt āpšu pozu.

Sit ar karoti orķestra pavadībā


Foto: RIA Novosti/Scanpix

Sitaminstrumentu dažādība ir visai plaša, bet Sietlā, ASV dzīvojošajam mūziķim, kuru dēvē par "Artis the Spoonman" jeb "Arti Karošvīru" ar to nav pieticis. Viņš līdz izcilībai attīstījis jauna instrumenta - karošu - spēli.Tiesa, viņš burvīgi dauza arī citus galda piederumus. Sācis kā ielu mākslinieks, Karošvīrs jau 80. gados iemantoja vietēja mēroga slavu, bet vēlāk uzstājies pat kopā ar filharmoniskajiem orķestriem (video) un dažādām pasaules ranga grupām.

Artis the Spoonman bijis arī iedvesmas avots slavenajai rokgrupai "Soundgarden", kura viņam par godu sacerēja dziesmu "Spoonman". Arī pats iedvesmas avots šajā skaņdarbā vietām dzirdams spēlējam fonā (video).

Muzikālās Tesla dzirksteles


Foto: Scanpix

Cilvēces lielākais izaicinājums ir pakļaut dabu savām vajadzībām. Viens no vizuāli iespaidīgākajiem piemēriem izdevies, tā saucamo Teslas transformatoru jeb zinātnieka un izgudrotāja Nikolas Tesla radītās spoles augstsprieguma strāvas radīšanai pārvēršot mūzikas instrumentā.

Ģēnija izgudrojums, kas kādam saistās ar fizikas stundām, citam ar agrīnajām šausmu filmām, nu ir "iemācīts" spēlēt dažādus muzikālus gabalus. Amerikāņi Stīvs Vords un Džefs Lārsons izdomāja izmantot divus unikālos mūzikas instrumentus, lai radītu datorspēles "Mario" populāro meldiņu (video).

Spēļu galdiņš 'Reactable'


Savulaik Barselonā bariņš mūziķu iedomājās, ka varētu radīt mūziku kā spēli. Viņi pamazām pie šīs idejas tik ļoti pieķērās, ka pēc ilgiem eksperimentiem tas arī veiksmīgi izdevās.

Katalonijas mūziķi radīja caurspīdīgu galdu, zem kura novietota kamera un projektors. Kamera uztver visus pieskārienus, kā arī speciālus "muzikālos kauliņus", uz kuriem esošie simboli nosaka kāda skaņa tiks spēlēta. To novietojums savukārt maina tembru, ritmu un citas unikālo skaņu īpašības.Instrumentu savulaik īpaši populāru padarīja dziedātāja Bjorka, kura "Reactable" izmantoja par galveno instrumentu vesela albuma ierakstīšanai. Pēcāk tas ir kļuvis populārs dažādu klubu dīdžeju vidū, kuri instrumentu izmanto ne tikai mūzikas radīšanai, bet ar tā palīdzību uzbur veselu šovu.

Var arī iepūst


Foto: Publicitātes foto

Vēl tālāk tehnoloģisku skaņu veidošanas meklējumos gājusi Lielbritānijas kompānija "Eigenlabs", izstrādājot pilnībā unikālu pūšamā, taustiņu un stīgu instrumenta apvienojumu, gan bez vizuālām stīgām vai ierastajiem taustiņiem.

Šī brīnuma, ko izgudrotāji paši nosaukuši par "Eigenharp" jeb, burtiski tulkojot, par "īpaš-arfu", izstrādē esot ieguldīti aptuveni 8,3 miljoni latu. Savdabīgā "arfa" ir pilnībā elektroniska un patiesībā pati skaņu nerada, bet līdzīgi kā pele vai klaviatūra ir kustību ievades ierīce datorā, kurā esošā speciālā programmatūra visu informāciju pārvērš skaņā.

Lai gan instrumenta pamatiespējas ļauj to izmantot arī kā parastu sintezatoru, klavieres, vai, piemēram, saksofonu, tikpat labi uz viena instrumenta vienlaikus varot nospēlēt teju veselam orķestrim domātu repertuāru.

Viens no pasaules lielākajiem instrumentiem


Lielās stalaktītu ērģeles, kas atrodas Lūrejas alās Virdžīnijas štatā ASV tiek uzskatītas par vienu no pasaules lielākajiem instrumentiem. Kā jau norāda to nosaukums, tās patiešām tapušas no stalaktītiem.

Instrumentu 1954. gadā radījis kāds Pentagonā strādājošs elektronikas zinātnieks Lelends Sprinkls. Viņš iepriekš apmeklējis alas kā tūrists un intereses pēc ar roku pieklauvējis pie stalaktītiem, atklādams, ka tie rada negaidīti dzidru skaņu.

Aizrauts ar ideju par milzu dabas instrumenta radīšanu, Sprinkls izstrādāja klaviatūru, ar kuras un aukliņu palīdzību tiek kustināti mazi āmuriņi, liekot stalaktītiem skanēt. Kopumā viņa radītais instruments aizņem nedaudz vairāk nekā hektāru lielu platību.

Viļņi spēlē orķestri


Šajā unikālo instrumentu apkopojumā iekļāvām īpatnēju instrumentu veidu, kuru radījuši cilvēki, bet spēlē daba. Pasaulē ir divas tā saucamās viļņu ērģeles, kuras atrodas pie Klusā okeāna krastā Sanfrancisko, ASV un Adrijas jūras krastā Zadarā, Horvātijā (video).To galvenais "mūziķis" ir ūdens, kas līdz ar viļņiem ieplūst un atkāpjas īpaši izveidotās gropēs, attiecīgi izspiežot tajās esošo gaisu un tādējādi radot noteiktas skaņas. Ja pie instrumenta nokļūst bezvējā, tad var pieredzēt pilnīgu klusumu, taču pat mazākās ūdens svārstības sāk spēlēt liegas, bet juceklīgs melodijas.

Pievieno skaļruni telpaugam


Galu galā par mūzikas instrumentu var pārvērst jebko.. ja vien jums ir "Drawdio". Šis mazais dīvainais par mūzikas instrumentu dēvētais nieciņš strādā pēc jau minētā teremīna (tā paša, kas āpsī) principiem."Drawdio", izmantojot jebkuras lietas un būtnes elektrisko lauku, ar speciālu pastiprinātāja palīdzību to pārvērš saklausāmā skaņā, ļaujot muzicēt praktiski ar jebko - ar zīmuli, telpaugu un pat sevi.

Sist, klapēt un skandināt var visu


Foto: Kadrs no video

Tomēr, lai muzicētu, nevajag pat "Drawdio". Galu galā teju visi mūzikas instrumenti, vai tie būtu bungas vai taure, radušies, jo kāds reiz iedomājies ritmiski padauzīt ar roku pa koku vai akmeni vai iepūst dobja koka caurulītē.

Daudzi mūziķi joprojām spēlē, sitot ritmu pa krāsu bundžām vai pudelēm, citi iemācījušies nospēlēt garus klasiskās mūzikas gabalus uz glāžu maliņām, bet citi par instrumentu izmanto lunkanu rokaszāģi.Savulaik, arī amerikānis Džulians Smits, vēloties gūt atzinību un popularitāti "Youtube", pieaicināja paziņas, draugus un, šķiet, arī kādus profesionālus mūziķus, lai radītu unikālu mūzikas video. Tajā par mūzikas instrumentu kļuva bezceļa automobilis. Smitam mērķi izdevās sasniegt - viņa 2009. gadā uzņemto video līdz šim redzējuši jau 11 miljoni cilvēku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!