Foto: Publicitātes attēli
Kamēr vieniem patīk darīt lielas lietas - celt augstas ēkas, braukt jaudīgās mašīnās un kāpt milzu kalnos, citus saista viss mazais. Turklāt viņu vidū ir arī mākslinieki, kuru skulptūras un gleznas ar neapbruņotu aci nemaz nav saskatāmas.

Esam iepriekš iepazīstinājuši ar pasaules augstākajām statujām un cita veida lielākajiem kultūras objektiem, bet šoreiz "Delfi" apkopoja desmit niecīgāko mākslas priekšmetu radītājus un viņu veikumu:

Motocikls, kas var 'braukt' pa asinsvadiem

Foto: Publicitātes attēli
  • Mākslinieks - Vilards Vigans

Vigans ir pasaules bagātākais un atzītākais nanoskulptors. Daži viņa darbi tiek pārdoti pat par vairākiem simtiem tūkstošu ASV dolāru, bet atsevišķas darbu sērijas pārdotas pat par miljoniem.

Lai gan lielākoties viņa darbi ar neapbruņotu aci ir redzami kā mazi punktiņi, ar mikroskopa palīdzību punktiņi pārvēršas labi redzamos cilvēciņos, dzīvniekis un dažādās ēkas, kas izgrebtas smilšu graudiņos un nokrāsotas, izmantojot mušu muguras spalviņas. Tomēr viņa līdz šim mazākais darbs ir attēlā redzamais motocikls, kas ir mazāks nekā viena asins šūna.

Pasaules mazākās gleznas


Foto: Publicitātes attēli
  • Mākslinieks - Džeis Šā (J’Sha)

Ietekmējoties no Vigana, kā arī pārņemot viņa mušu matiņu gleznošanas tehniku, Džeis Šā rada pasaules mazākās gleznas. Gleznu izmēri nepārsniedz 100 mikronus jeb desmito daļu no milimetra. Savukārt atsevišķi triepieni ir pat mazāki par vienu mikronu jeb tūkstošo daļu no milimetra.

Mikroskopiskais bullēns


Foto: Publicitātes attēli
  • Mākslinieki - japāņu zinātnieki

Šis bullēns pasaulei tika prezentēts 2001. gadā un, lai gan nedaudz lielāks par Vigana motociklu, tas joprojām ir pasaules mazākā trīsdimensionālā skulptūra. Ar lāzeru palīdzību no plastikas radītais dzīvnieciņš ir septiņus mikronus garš.

Ģitāra, kuras skaņu nedzird


Foto: Publicitātes attēli
  • Mākslinieks - Dastins Kars

Attēlā redzamā ģitāra ir mazākais mūzikas instruments pasaulē. Desmit mikronu garā stīgu instrumenta stīgas esot 50 nanometrus biezas. Teorētiski ģitāra ir darba kārtībā un to ir iespējams spēlēt, taču tas ir tikai teorētiski, jo cilvēce vēl neesot radījusi skaņu ieraksta aparatūru, kas tās radīto skaņu spētu uztvert.

Zemeslodes izsmalcinātākā būvkompānija


Foto: Publicitātes attēli
  • Mākslinieki - kompānijas "Nanoscribe" darbinieki

Kompānija "Nanoscribe" ikdienā nodarbojas ar sarežģītu nanostruktūru izstrādi, kas, piemēram, nepieciešamas medicīnā, mājsaimniecības ķīmijā, autorūpniecībā un citās nozarēs. Lai demonstrētu savas spējas, strādājot ar materiāliem un formām, kuras neviens ar neapbruņotu aci nemaz neredz, kompānija regulāri kādam pasaulslavenam objektam izgatavo kopiju, kuras parametri attēlojami milimetru simtdaļās.

Politiski savienotās nanocaurulītes


Foto: Publicitātes attēli
  • Mākslinieks - Džons Hārts

Attēlā redzamie trīsdimensionālie ASV prezidenta Baraka Obamas attēli veidoti no simtiem miljonu karbona nanocaurulīšu, kas ir katra ir tūkstošiem reižu smalkāka par cilvēka matu. Lai arī smalkas, tās kopumā veido struktūras, kas ir izturīgākas par metālu un savu īpašību dēļ aizvien plašāk tiek pielietotas galvenokārt medicīnā.

Hārts ir veidojis arī cita veida mini skulptūras. Viena no tādām ir tā saucamais Dzīves sēklas simbols, kuru veido vairāki savstarpēji savienoti un pārklājošies apļi.

Rodēna 'Domātājs' korejiešu izpildījumā


Foto: Publicitātes attēli
  • Mākslinieki - korejiešu zinātnieki

Līdzīgi kā reiz japāņi, arī korejieši, izmantojot lāzerus no plastikas savulaik izveidoja skulptūru. Viņu atveidotā 19. gadsimta tēlnieka Ogista Rodēna skulptūras "Domātājs" kopija esot divtik lielāka par japāņu bullēnu. Par spīti tam tā vienalga uzskatāma par tehnoloģisku brīnumu, kas apliecina valsts zinātnisko potenciālu.
Starp citu tā ir tik pat augsta, cik iepriekš minētās kompānijas "Nanoscribe" Eifeļa torņa kopija (redzama galerijā).

Zīmuļu grafītu skulptors

Foto: Publicitātes attēli
  • Mākslinieks - Daltons Getis
Lai gan Brazīliešu mākslinieka Daltona Getia darbi ir mērāmi centimetros un milimetros, ne nanometros un mikronos, arī tie, salīdzinot ar ierastākām mākslas formām, ir ārkārtīgi mazi. Turklāt interneta dēļ kļuvuši teju tik pat populāri, kā Vilara Vigana darbi.

Interesanti, ka mākslinieks strādā arī ar salīdzinoši daudz robustākiem instrumentiem - skalpeli, žileti un adatu.

IBM atomu multiplikācijas filma


  • Mākslinieki - kompānijas "IBM" darbinieki

Nano izmēru māksla gan neaprobežojas tikai ar tēlniecību un glezniecību. Šajā nelielajā izmērā tehnoloģiju kompānija "IBM" savulaik radīja pat animācijas filmu.


Filmiņa "Zēns un viņa atoms" burtiski radīta, izmantojot atomus, kas līdzīgi ierastajai animācijas tehnikai, tiek pārvietoti, kopumā radot kustības efektu. Multiplikācija saņēmusi arī Ginesa Pasaules rekordu par kļūšanu par burtiski mazāko.

Negadījums ar tualeti

Foto: Publicitātes attēli
  • Mākslinieks - Taiko Kataši

Kataši saukt par mākslinieku un viņa darbu par skulptūru patiesībā ir visai ievērojama glaimošana.

Kā izrādās mazais tualetes pods, ko mēs redzam attēlā, ir nekas vairāk kā veiksmīga apstākļu sakritība, kad molekulas sastājušās neparedzētā tualetes podu atgādinošā formā. Reiz pārsteigts par savu atklājumu, Kataši ar elektronisko mikroskopu uzņēma poda fotogrāfiju, kas patlaban ir kļuvusi pazīstama daudzviet pasaulē.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!