Foto: DELFI Aculiecinieks

Mūsdienu kultūras forums "Baltā nakts" šogad notiks naktī no 7. uz 8. septembri ar devīzi "Atver durvis!".

Kopumā Rīgas pilsētā būs aplūkojami 57 projekti, kas pārstāv dažādus žanrus – mūziku, teātri, dzeju, performances, kino, tāpat būs vērojami arī interaktīvi, multimediju un starpdisciplināri projekti.

"Baltās nakts" pasākumi notiks Vecrīgā, Centrāltirgū un Spīķeru kvartālā, pilsētas centrā, kā arī Sarkandaugavā, Teikā un Šmerlī, Vecmīlgrāvī un Pārdaugavā.

Portāls "Delfi" piedāvā pasākumu izlasi no katras pasākumu norises vietas, lai neapjuktu plašajā piedāvājuma klāstā.

Pilnu "Baltās nakts" programmu iespējams apskatīt šeit.

Naivās mūzikas vakars 'Naivās mākslas muzejā'


AB Dambī 2, peldošajā mākslas centrā "Noass", Latvijas Naivās mākslas muzejā no pulksten 21 līdz vieniem naktī biedrība "Kultūras un mākslas projekts Noass" rīko pasākumu Naivās mūzikas vakars.

Pasākumā uzstāsies četras dažādus mūzikas žanrus pārstāvošas apvienības, kā arī visā "Baltās nakts" norises laikā būs atvērta Latvijas Naivās mākslas muzeja ekspozīcija.

Piedalās indie grupa "Gaujarts", ģitārists Reinis Jaunais un draugi, grupa "Band Mango" un "Origo Boys". Plkst. 23 uzstāsies grupa "Band Mango", "Balto nakti" papildinot ar enerģisku pankroka devu, bet koncertu noslēgs grupa "Origo Boys", kas ar sintezatoriem un bungu mašīnām izpildītu elektronisko mūziku apvieno ar ģitāras skaņām un ausij tīkamām melodijām.

'Vēlmju aka' Kalnciema kvartālā

Foto: Publicitātes foto

Kalnciema kvartālā no pulksten 21 līdz trijiem naktī notiks pasākums "Vēlmju aka".

Ikvienam būs iespēja vērot un līdzdarboties multimediju mākslinieces Zanes Raudiņas, DJ Kosmodisks un ilustrāciju žurnāla "Popper" komandas kopīgajā performancē, kurā apvienotas interaktīvas video instalācijas, audio noformējums un "Live Drawing" vizualizācijas.

Pasākuma laikā darbosies Kalnciema kvartāla galerija, kafejnīca un tirdzniecības vietas, vēsta pasākuma rīkotāji.

Vizuālās dejas klubā 'Nabaklab'

Foto: Publicitātes foto

"Baltajā naktī" klubā "Nabaklab" no pulksten 21 līdz pieciem no rīta notiks pasākums "Vizuālās dejas".

Pasākuma rīkotāji sola skaņas, krāsas, formas un kustību kopumu, kas sniedz apmeklētājam skaistuma un prieka izjūtu.

Tāpat pasākumā darbosies radio Dj, VJ un dzīvās koncertprogrammas vienuviet uz trim skatuvēm. Īpašas vizuālās izjūtas un dejas raisīs veikals "Randoms" un komanda "VideoRitmi", kustības "Ej Apskrieties" dalībnieki un citi.

Akcija 'Māksla izkāpj no rāmjiem'

Foto: Publicitātes foto

Rakstniecības un mūzikas muzeja 1. stāva Izstāžu zālē un 3. stāva Kinozālē "Baltajā naktī" no pulksten 19 līdz trijiem naktī notiks akcija "Māksla izkāpj no rāmjiem".

Kā vēsta pasākuma rīkotāji, akcijas pamatā ir ideja par muzejā glabāto, klasiķu radīto tēlotājas mākslas darbu atdzīvošanos ar dažādu laikmetīgās mākslas žanru starpniecību. "Pēdējā izstādē" 21. gs. mākslinieki radījuši laikmetīgas interpretācijas par savu 20. gs. kolēģu darbiem, savukārt instalāciju izstādē "Kurš ir tavs īstais Rainis?" atklātas piecas Raiņa sejas.

Pasaules sliktāko filmu vakars

Foto: DELFI

"Baltās nakts" ietvaros no pulksten 20 līdz diviem naktī "Kino pagalmā" notiks pasākums "Pasaules sliktāko filmu vakars".

Filmas, kas iegājušās vēsturē kā lielākās pasaules kino neveiksmes. Tās ir tik sliktas, ka iemantojušas nemirstību kā perfektas kļūdas. Slikta aktierspēle, vāji dialogi un nožēlojami specefekti–tās ir tik garlaicīgas, ka ir absolūti fascinējošas, vēsta pasākuma rīkotāji.

Radošā gleznošanas/sietspiedes darbnīca 'Zīmju maģiskais kods'

Foto: Publicitātes attēli

"Baltajā naktī" studijā "Peahen" Andrejostas ielā 4 no pulksten 15 līdz 18 notiks radošā gleznošanas/sietspiedes darbnīca "Zīmju maģiskais kods".

"Kāpēc mūsu etnogrāfiskie raksti ir tik līdzīgi marokāņu ornamentiem? Radošā gleznošanas un sietspiedes darbnīca apskata latviešu rakstu zīmes un pēta, kam tās ir līdzīgas. Projekts aicina izprast baltu zīmju kultūru no visdažādākajiem aspektiem un atklāt kopīgo, atšķirīgo un interesanto savās un cittautu rakstu zīmēs un ornamentos," vēsta pasākuma rīkotāji.

'Stereo 3D laika mašīna – Teleportācija'

Foto: Publicitātes attēli

"Baltās nakts" ietvaros Sarkandaugavā, Alekša skvērā (Alekša un Tilta ielas krustojumā) no pulksten 18 līdz 23 notiks pasākums "Stereo 3D laika mašīna – Teleportācija".

Kā vēsta pasākuma rīkotāji. 3D stereo tehnoloģija ļauj izjust klātbūtnes efektu, līdz ar to ļauj ceļot laikā, apciemot neredzētas vietas, satikt cilvēkus no cita laikmeta. Kāda bija Sarkandaugava agrāk–Rīgas urbānās un industriālās kultūras šūpulis? Kāda tā ir šodien un kāda tā var kļūt, ja cilvēki aktīvi līdzdarbojas apkaimes veidošanā? Šos un citus jautājumus ikkatrs aicināts noskaidrot interaktīvajā "Teleportācijas" kubā.

'Apkaimes reinkarnācijas tunelis Sarkandaugavas kods'

Foto: Publicitātes attēli

"Baltās nakts" ietvaros Sarkandaugavas rajona centrālajā daļā no pulksten 17 līdz pusnaktij notiks pasākums "Apkaimes reinkarnācijas tunelis Sarkandaugavas kods".

"Sarkandaugava ir Rīgas urbānās un industriālās kultūras dzimtene. Dzejas un gaismu šovs, video projekcijas vedīs mūs pilsētas romantikā un parādīs to, kas slēpjas aiz mūriem, skursteņiem un bruģa. Plkst. 17 - 23 Takas starts, info punkts; plkst. 18 – 22 Āžu bulvāra "Ņurbuļošana", multimediāla projekcija, dzejas lasījumi; plkst. 18.30 – 22 dzej-ismu iela; plkst. 18 – 20.30 Mākslas akcija "Atdzimšana"; plkst. 17 – 24 Takas noslēguma punkts," vēsta pasākuma rīkotāji.

'Jaunā Teika atver durvis 'Baltajai naktij'!'

Foto: Publicitātes attēli

"Baltajā naktī" projekta "Jaunā Teika" pagalmā un dzīvokļos Ropažu ielā 12 no pulksten 20 līdz pusnaktij notiks pasākums "Jaunā Teika atver durvis "Baltajai naktij"".

"Lai mudinātu ikvienu baudīt smaržas, garšas, smieklu un mūzikas valdzinošo kokteili, dzīvojamais un biroju komplekss "Jaunā Teika" atver durvis Baltajai naktij. Etīžu uzvedumā Jaunās Teikas dzīvokļos apmeklētājus smīdina Rīgas Improvizācijas teātris. Savukārt pagalmā uz lielās skatuves dvēseles stīgas iešūpo "Carnival Youth", bet ar bardiskām melodijām pie rudens durvīm klauvē Dons," vēsta pasākuma rīkotāji.

Īsfilmu festivāls 'Starmetis'

Foto: Publicitātes attēli

"Baltajā naktī" kinoteātrī "Cinamon" tirdzniecības parkā "Alfa" notiks īsfilmu festviāls "Starmetis".

Jaunu Latvijas īsfilmu festivāls, kura tēma ir "Vairāk, nekā tu gaidīji", šogad norisinās pirmo gadu. Tā mērķis ir atklāt un atbalstīt jaunus talantus filmu veidošanā, kā arī veicināt Latvijas kino attīstību, vēsta festivāla organizatori.

Cirka izrāde 'Lupatās', 'Gandini Juggling' (Lielbritānija)

Foto: Publicitātes attēli

"Baltajā naktī" kultūras pils "Ziemeļblāzma" parkā notiks cirka izrāde 'Lupatās', 'Gandini Juggling' (Lielbritānija).

"Deviņi žonglieri, astoņdesmit āboli un tējas servīzes kopā uzbur nostalģijas pilnas mēmās ainas, kas liek domāt par cilvēciskiem konfliktiem, neatrisināmām attiecībām un angļu tējas dzeršanas rituālu. Izrāde sniedz daudz prieka un arī mazliet nemiera, jo mākslinieki izrādē apspēlē neizdošanās tēmu, tādēļ bumbiņas, precīzāk, āboli, aizdomīgi bieži krīt ārā viņu rokām. Virtuozās britu žonglieru apvienības "Gandini Juggling" izrādi ir iedvesmojusi pasaulslavenā dejas leģenda–horeogrāfe Pīna Bauša," par izrādi stāsta pasākuma veidotāji.

'Brīvības sajūta 'Baltā naktī''

Foto: Publicitātes attēli

"Baltās nakts" ietvaros kultūras pilī "Ziemeļblāzma" pulksten 19 un 21 notiks pasākums "Brīvības sajūta "Baltā naktī"".

"Mūsdienīgs uzvedums, kurā dzeja un dziesma sakausēta vienotā, nedalāmā, skatuviski baudāmā tēlā, vēstījot par katram cilvēkam būtiskām izjūtām–mīlestību, vilšanos, prieku, šķiršanās sāpēm, cerību, sarkasmu, laimi, piepildījumu. Valta Pūces un Raimondas Vazdikas, Uģa Prauliņa un Ingas Gailes dziesmu cikli grupas "Tumsa" taustiņinstrumentālista Normunda Kalniņa aranžējumos. Daces Pūces režija un videoscenogrāfija, vokālās grupas "Putni" izpildījums," par pasākumu stāsta tā veidotāji.

'Urban Poetry/Subatomic Particles'

Foto: Publicitātes attēli

Elektroniskāss audiovizuālāss performances "Subatomic Particles" pasākuma daļā:
"Sairšana" - Ieva Balode, Lee Chapman (LV/UK);
Trihars performance (grupas dalībnieki: Kristaps Biters, Pēters Riekstiņš, Rihards Vītols) (LV);
"Voxels"- Laimonas Zakas, 96wrld (NL/LT)
"Bīti un vizualizācijas" - Mincīša ieraksti, OHMTEK, IRIN+KRIS (LV/FI).

'Skaņu sakne Sakņu paviljonā'

Foto: Publicitātes attēli

"Baltajā naktī" Centrāltirgus Sakņu paviljonā no pulksten 20 līdz trijiem naktī notiks pasākums "Skaņu sakne Sakņu paviljonā".

Jauni, bet jau diezgan labi pazīstami un sevi pierādījuši dzīvās mūzikas kolektīvi kopīgiem spēkiem, muzicējot sev un visiem interesentiem par prieku, meklē skaņu sakni Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā, vēsta pasākuma rīkotāji.

'Sapņu laika kapsula'

Foto: Publicitātes attēli

"Baltajā naktī" laikmetīgas mākslas centrs "kim?" rīko pasākumu "Sapņu laika kapsula", kas notiks no pulksten 14 līdz trijiem naktī.

"Audioieraksta stacija–mobils itāļu mākslinieces Evas Frapičini mākslas darbs, piepūšama gliemežvāka formas instalācija, kurā atrodoties tās dalībnieki uzticēs un atstāstīs savus sapņus projekta arhīvam.

Pasākuma laikā būs apskatāmas trīs izstādes: Kristapa Epnera personālizstāde, Ojāra Pētersona "Oranžais stūris" un Oļas Vasiļjevas "Cinq a Sept". Plkst. 20.00–22.00 koncertēs grupa "Martas asinis"," vēsta pasākuma rīkotāji.

'Survival kit 5' metafiziskā mākslas pasaule

Foto: Publicitātes foto

Sestdien, 7. septembrī, "Survival kit 5" apmeklētājiem tiks vērtas durvis uz nezināmo, metafizisko mākslas darbu pasauli no plkst. 12 rītā līdz pat plkst. 24 naktī.

Plkst. 12 "Baltās nakts" programmu ar video instalāciju "Dow Does the Right Thing" iesāks ASV aktīvistu apvienība "The Yes Men", kas pierādīs, kā tūlītēja un provocējoša rīcība izraisa pozitīvas izmaiņas sabiedrībā. Paralēli notiks izglītojoša lekcija un stensilu darbnīca "Grafisko kodu lauka pētījums Latvijas urbānajā vidē", izmantojot vēsturisko perspektīvu, kompozicionālo analīzi un dzimtes studijas. Fakti un iespējamie risinājumi situācijas uzlabošanai". Lektores Ingrīdas Pičukānes (mag.art.) lekcija vērsīs skatu kā uz situācijas izpēti, tā arī revolūcijas iespēju, kas vērsta uz patriarhāta vājināšanu.

Plkst. 13.30 Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla "2ANNAS" filmu programma "Marginalitāte un revolūcija īsformātā", kurā apvienoti darbi, kas atspoguļo ar lēno revolūciju asociējamus notikumus dokumentālā veidā, kā arī darbi, kas ir precīzs portrets mūsdienu sabiedrības domāšanas veida un interešu fokusa maiņai. Pirms katra video darba Anna Veilande Kustikova, kustīgā attēla mākslas pētniece, kuratore un lektore, sniegs īsu komentāru.

Plkst. 16 paredzēta mākslinieku apvienības "FASTWURMS" (CA) performance un darbu skate. Mākslinieki rada, izmanto un jauc pilnu spektru visdažādāko elementu, sākot ar speciāliem tērpiem, ceremonijām, raganu rituāliem, kolāžām, instalāciju, kaķiem, deju mūziku un lētu video, lai parādītu citā gaismā dažādus sabiedrībā ierastus tabu, kas joprojām pastāv ap seksualitāti, iekāri, kosmoloģiju, dabu, spēku un okultajām praksēm.

Plkst. 18.30 Ramonas Bušas-Virtmanes un Vladislava Saveļjeva spēle "Absurda epizode no reevolūcijas", kas "ir speciāli priekš piektā Survival Kit festivāla radīta lomu spēle ar mērķi, lai katrs festivāla apmeklētājs uz savas ādas varētu izjust revolūcijas eksotisko garšu, kļūstot par nozīmīgu revolūciju veidojošo elementu". Spēle ir mākslas darbs, kuru var izspēlēt, piedzīvot, iejūtoties abstraktā, absurdā revolucionārajā realitātē. Līdzīgi katrai spēlei arī šai ir savi noteikumi, lomas un scenārijs. Dalībniekiem tiek piedāvāts veidot revolucionāro ideoloģiju, lasīt deklamācijas, paust viedokli, utt. Protams – viss nav tik vienkārši. Spēlei iepriekš jāpiesakās, rakstot e-pastu uz ramona.b.virtmane@gmail.com .

Plkst. 19 gaidāma ansambļa "The Smoking Caterpillars" (LV) ilgstoša skaņu mākslas improvizācija. Vokāli instrumentālās, psihedēliskās mūzikas grupa veido harmoniskus, nepārtrauktus un plūstošus zīmējumus, kuru veidotā kopskaņa sajauc mūsdienu ierasto skaņu kārtību un tuvina to atonālajai mūzikai.

Plkst. 20.00 būs mākslinieces Ninas Kurtelas (DE/HR) radošās darbības prezentācija "Ilgstamības pārpalikumi". Māksliniece stāstīs par savu izpētes projektu "Leftovers of Endurance", kura ietvaros viņa kopā ar citiem pētniekiem un dažādu nozaru pārstāvjiem apkopo, arhivē un rīko diskusijas par dažādiem ar ilgstošu performanci ("durational performance) saistītiem jautājumiem.

Savukārt plkst. 22 sāksies radošās struktūras "Dr. Klisicka Laboratorija" (LV) noslēguma koncerts un performance. "Dr. Klisicka Laboratorja" nodarbojas ar cilvēka esamības, dzīvības un nāves pētījumiem savā laboratorijā-observatorijā Pokaiņu mežā. Darbojošās personas – laboranti iepriekš darbojušies tādās mūzikas apvienībās kā PK-25 un Kailā patiesība.

Visi "Survival kit 5" "Baltās nakts" notikumi ir bez maksas. Atrašanās vieta: Lāčplēša iela 60, Rīga.

'Atver durvis Miera ielā'

Foto: F64

"Baltajā naktī" Miera ielā norisināsies pasākumu cikls "Atver durvis Miera ielā".

Programmā pasākumi ģimenēm un bērniem. Ekskursija pa Miera ielu bērniem 19.30; Nakts ekskursija pa Miera ielu un Lielajiem kapiem 00.30

Programma ģimenēm un bērniem

Veikalā "Mans dārzs". Miera ielā 15 plkst. 15.00–19.00

Radošās darbnīcas bērniem. Martas Ģibietes brīnišķīgo stiklu darbnīcā
Miera ielā 39 plkst. 15.00–19.00

Nodarbības ar stiklu. Veikalā "M50"
Miera ielā 50 plkst. 15.00–21.00

BikiBuku nozīmīšu darbnīca bērniem sadarbībā ar izdevniecību "Liels un mazs".

Ekskursija pa Miera ielu bērniem plkst. 19.30

Interesanti fakti par Miera ielu, viktorīnas, pārsteigumi. Ekskursiju vada gide Agita Salmiņa. Tikšanās Miera un Brīvības ielas krustojumā pie zaļā laukumiņa. Līdzi jāņem lukturīši.

Miera ielas Baltās nakts programma "Atver durvis Miera ielā!"

Jauno gleznotāju Mētras Saberovas, Alvīnes Bautras un Anša Rozentāla izstāde "Kas lācītim vēderā?" Miera ielas veikalos un skatlogos plkst. 19.00–3.00.

Grafiķu Elīnas Brasliņas, Dārtas Stafeckas un Katrīnas Čemmes ekspresīvie uz vietas zīmētie Miera ielas republikas apmeklētāju portreti plkst. 19.00–3.00.

Koncerti, radošās darbnīcas, zibakcijas un citi pasākumi Miera ielas veikalos un kafejnīcās:

Kafejnīcā "Mierā". Miera ielā 9 plkst. 19.00–1.00

Anne un Ainārs Saukas (apvienība "Anti-Philein").
Estētiski ēteriskais noskaņu namiņš.

Kolektīva filo-dainas jeb filosofiska rakstura eposa vai tautasdziesmas sacerēšana. Kultūrpolitiski un filosofiski radoši priekšnesumi, epifāniskas pārdomas un dzejiski vārdojumi. Gastrofilosofiskā meditācija.

"Buteljons". Miera ielā 10 plkst. 19.00–23.00. Atspirdzinoši dzērieni no "Buteljons" glāzēm.

Kafejnīcā "Taka" Miera ielā 10 plkst..21.00–03:00 Pasākums "Atver durvis audiovizuālam ceļojumam laikā un telpā" ar Dj Bombey, Dj Sellfish un Vj Wickiss.

"Rīgas Veloserviss". Miera ielā 15 plkst. 19.00–1.00.

Drošā velosipēdu novietne iekštelpās Miera ielas pasākumu apmeklētājiem (velosipēds jāizņem līdz plkst. 1.00).

Kolektīva Miera ielas lielformāta gleznas radīšana.

Zibakcija "Jāņtārpiņu salidojums".

Kafejnīcā "Dad Cafe" pasākumi norisināsies ņo pulksten 19 līdz trijiem naktī. Stepa dejas grupas "Soul Tap" priekšnesums un muzikāli pārsteigumi, kā arī īpašs Baltās nakts foto stūrītis ar fotogrāfi Inesi Kalniņu.

Veikalā "Gefro". Miera ielā 19 plkst. 19.00–23.00. "Gefro" cienā apmeklētājus ar siltu dārzeņu buljonu.

Sērfa kafejnīcā "Spinout". Miera ielā 19 plkst. 19.00–3.00. Sērfa kultūra pilsētā – video projekcijas, regejs un pludmales atmosfēra.

AS "Laima". Miera ielā 22 plkst. 23.00–3.00. Jaunie gleznotāji Ansis Rozentāls, Alvīne Bautra un Mētra Saberova veido lielformāta triptihu "Bombonga" pie šokolādes fabrikas "Laima", kur drīzumā tiks atklāts Baltijā lielākais šokolādes muzejs.

Kafejnīcā "Loja". Miera ielā 33 plkst. 19.00–3.00. Argentīnas tango paraugdemonstrējumi.

Veikalā "Yuta". Miera ielā 50 plkst. 19.00–23.00. Kolekcijas "Urbānā daba"' grafiku izstāde un video instalācija. Grafikas īpaši "Yutas" jaunajai kolekcijai radījusi māksliniece Eva Vēvere.

Nakts ekskursija pa Miera ielu un Lielajiem kapiem plkst. 00.30

Viesošanās dažādos Miera ielas nostūros un pagalmos, sasniedzot Lielos kapus. Ekskursiju vada gide Agita Salmiņa. Tikšanās Miera un Brīvības ielas krustojumā pie zaļā laukumiņa. Līdzi jāņem lukturīši.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!