Foto: E.E.G KISS performance. Publicitātes attēls

Laikmetīgas un tīklotas atbildes uz pārmaiņām Eiropas ģeofizikālajā, sociāli politiskajā un kultūras ainavā – tā šogad sevi piesaka RIXC Mākslas un zinātnes festivāls, kas ar nosaukumu "Open Fields" ("Atklātie lauki") norisināsies jau šonedēļ – no 29. septembra līdz 1. oktobrim, Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Festivāla atklāšana – 29. septembrī, plkst. 19.00.

RIXC festivāls, kas pirmo reizi notika Rīgā pirms 20 gadiem, pa šo laiku ir kļuvis par ikgadēju tikšanās vietu Ziemeļeiropā, kurā norisinās aktuālākās diskusijas par jauno estētiku, laikmetīguma faktoriem, digitālajām praksēm un postmediju situāciju mākslā.

Festivāla atklāšanas laikā, plkst. 20.00, uzstāsies Nīderlandes mākslinieki – Kārena Lancele (Karen Lancel) un Hermens Māts (Hermen Maat) – kas skatītājiem piedāvās reāllaika smadzeņu viļņu skenēšanas audioperformanci "E.E.G. KISS". 21. gs. tehnoloģijas ļauj izplest mūsu mentālās iespējas un sazināties ārpus ierastā laika un telpas, tomēr tās neļauj mums fiziski pieskarties. "E.E.G. KISS" pēta, kā skūpsts var tikt pārveidot datos. Vai mēs spējam izmērīt skūpstu un ko cilvēki jūt tā laikā? Vai mēs spējam pārnest skūpstu un tā intimitāti tiešsaitē? Performances laikā cilvēku pārim tiks uzliktas smadzeņu viļņu mērošas austiņas, kas nolasīs to sajūtas skūpsta laikā. Šie dati tiks izmantoti tālākiem pētījumiem, lai izstrādātu digitālā skūpsta rituālu.

Šogad festivāla uzmanības centrā ir starptautiska konference par mākslas pētniecību un vērienīga izstāde, kas izaicina un apvieno tādus pretrunīgus laukus kā akadēmisko zināšanu tradīcijas un laikmetīgās mākslas prakses. "Open Fields" konferencē, kas norisināsies Nacionālajā bibliotēkā no 29. septembra līdz 1. oktobrim, tiksies ap 100 starptautisko dalībnieku – mākslinieki un zinātnieki, kā arī akadēmiskie pētnieki no 30 dažādām Eiropas un pasaules valstīm, pārstāvot vairāk kā 60 mākslas organizācijas, muzejus, universitātes. "Open Fields" konference norisinās uz mākslas, zinātnes un humanitāro zinātņu lauku pārklāšanās robežas. Konferencē diskutēs par mākslu kā pētniecību, mākslas mainīgo lomu sabiedrībā, tās transformējošo potenciālu un sadarbību ar zinātni. Konferences īpašie lektori – Kristiāne Pola (Christiane Paul) The New School/ Vitenejas Amerikāņu mākslas muzejs, ASV; Jusi Parika (Jussi Parikka) Vinčesteras mākslas skola (Sauthemptonas universitāte), Lielbritānija; Monika Bello (Monica Bello), CERN mākslas programmas "Arts@CERN" vadītāja, Šveice.

"Open Fields" konferenci papildinās vērienīga starptautiska izstāde, kas norisināsies no 30. septembra līdz 2. novembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālēs. Šogad festivāla izstādē būs apskatāmi ap 25 mākslinieku un dizaineru mākslas darbi, kas izaicina mūsu priekšstatus par mākslu un laikmetīgo estētiku, kombinē dažādus medijus, zināšanas un pētījumu laukus, kā arī interpretē un vizualizē zinātniskus, sociālus un kultūras datus jaunā un jēgpilnā veidā. Izstādes un festivāla publiskā atklāšana – 29. septembrī pl. 19.00. Detalizēta festivāla programma meklējama festivāla mājas lapā.

RIXC festivāls šogad piedāvā arī plašu paralēlo programmu – vēl divas izstādes, kas notiks RIXC Galerijā un H2O 6 Arhitektūras un mediju centrā H2O 6, kā arī performanču programmu "Jaunās skaņas dienas", kas notiks 30. oktobrī pl. 21.00, H2O 6.

Festivāla priekšvakarā, 28. septembrī, plkst. 18, RIXC galerijā, 11. novembra krastmalā 35, tiks atklāta austrāļu-austriešu mākslinieku apvienības "Time's Up" izstāde "Turntona, mazpilsēta pie jūras". Balstoties uz pašreizējo situāciju pasaules okeānos un nākotnes pareģojumiem, mākslinieki ir izstrādājuši nelielas pilsētas modeli, kas parāda kā mūsu pasaule varētu izskatīties laika gaitā. Nākotne tiek apskatīta no visiem ilgtspējības aspektiem – sākot no darba spēka, cilvēku kopienām, izglītības un kultūras, beidzot ar ekosistēmas un klimata pārmaiņām. Šīs pilsētas iedzīvotājiem ir pieejama inovatīva aļģu ūdens attīrīšanas sistēma, plastmasas zvejnieki un medūzu ķērāji, nelielas tirdzniecības ostas un labākais šefpavārs. "Time's up" ir mākslinieku apvienība no Austrijas un Austrālijas, kas dibināta 1996. gadā un izstrādā mūsdienu pasaules nākotnes scenārijus.

RIXC festivālu ievadīs jauno latviešu mākslinieku izstāde "Impulsi. Jaunās skaņas dienas" kas notiks no 19. septembra līdz 2. oktobrim Rīgā, RISEBA Arhitektūras un mediju centra H2O 6, Durbes ielā 4. Izstādē piedalīsies Latvijas jaunie mediju un skaņas mākslinieki, risinot tādus skaņas mākslas aspektus kā skaņas un telpas mijiedarbība, skaņas materialitāte un fizikalitāte, skaņas un vizualitātes attiecības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!