Foto: Publicitātes foto
11. aprīlī paziņoti atlases žūrijas izraudzītie nacionālas nozīmes apbalvojuma Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 nominanti. Šogad par valsts augstāko apbalvojumu arhitektūrā sacentīsies deviņi darbi.

Nākamajā posmā darbu vērtēšana tiks nodota fināla žūrijas rokās, kura izraudzīs galveno balvu ieguvējus. Labākie Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 darbi tiks paziņoti 18. maijā svinīgā apbalvošanas ceremonijā K.K. fon Stricka villas dārzā.

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursam bija pieteikti 46 darbi, to vidū gan sabiedriski nozīmīgi objekti, gan privātmājas, gan arī ar arhitektūru saistīti notikumi. Atlases žūrija pusfinālam ir izvirzījusi deviņus darbus. Kategorijā "Vides objekti" izvirzīti divi – Bērnu laukums "Labirints" un "Dabas koncertzāle 2017". Divi nominanti izvirzīti arī kategorijā "Renovācija, rekonstrukcija, restaurācija" – Bērzpils kapličas restaurācija un VEF ražošanas korpusa pārbūve. Nominantu vidū iekļautas arī Daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku rekonstrukcija Ģertrūdes ielā 121, kas izvirzīta no kategorijas "Daudzdzīvokļu ēkas" un Liepājas valsts 1. ģimnāzija, kas pārstāv kategoriju "Kultūras būves". Kategorijā "Ražošanas būves" izvirzīta "Rižskij Samogon" ražotne un kategorijā "Sabiedriskās ēkas" izvirzīta Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcija un A korpusa jaunbūves 1. kārta. Izstāde "Tev ir pienākušas 1243 ziņas" turpinās sacensties par gada balvu, pārstāvot kategoriju "Procesi".

"Gada balvai iesniegtajos objektos iezīmējas divas svarīgas tendences Latvijas arhitektūras ainavā. Pirmkārt, projekti, kas saistīti ar vēsturiskā mantojuma saglabāšanu un tālāku attīstīšanu, ir konkurētspējīgi arhitektūras piemēri Eiropas kontekstā. Ir vērojama pieaugoša konceptuāla interese un iejūtība pret esošo ēku substanci. Savukārt jaunbūvēs, kurām ne tikai jāveic vērtīgs pienesums sabiedrībai, jārespektē vietas un laika konteksts, bet arī jārada jauna forma, nereti rodas priekšstats par skaidras arhitektūras valodas un domas tīrības trūkumu. Pašvaldību projektos vērojama augsta mērķtiecība projekta sākumā, taču nepieciešamākais uzlabojums būtu jauni kvalitātes kontroles mehānismi projekta izstrādes un būvniecības procesā," komentē Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 atlases žūrijas pārstāve Dagnija Smilga.

Šogad darbus vērtēja atlases žūrijas sastāvā esošie iepriekšējā gada apbalvoto darbu autoru pārstāvji arhitekti Austris Mailītis, Kārlis Melzobs, Pēteris Blūms, Dagnija Smilga un Juris Lasis, kā arī Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa un mākslinieks Andris Eglītis.

"Veiksmīgākie objekti ir tie, kuros skaidrs virsuzdevums mijas ar nepārtrauktu arhitekta, pasūtītāja un būvnieka sadarbību līdz pat mēbeļu un iekštelpu dizaina risinājumiem. Katrā šī gada arhitektūras balvai nominētajā projektā meklējām gan vēstures sapratni un tradīcijas, gan spēcīgu konceptuālās arhitektūras domāšanu savienojumā ar uzdrīkstēšanos eksperimentēt," turpina Dagnija Smilga.

Nākamajā vērtēšanas kārtā deviņus nominētos darbus izskatīs un lēmumu par galvenajām balvām pieņems fināla žūrija, kuras sastāvā, papildu ārvalstu arhitektūras profesionāļiem, šogad tika iekļauta atlases žūrijas izvirzīta pārstāve.

Austris Mailītis raksturo izvēlēto žūrijas sastāvu: "Fināla žūriju veidos Eiropas arhitektūras skolas pārstāvji, kuri labi pārzina gan pasaules, gan Latvijas kontekstu. Žūrijas sastāvā būs arhitekts, urbānists un Parīzē bāzētās "Studio Muoto" vadītājs Īvs Moro (Yves Moreau), atlases žūrijas izvirzītā pārstāve, viena no Cīrihē bāzētā "Hosoya Schaefer Architects" biroja vadītājām, arhitekte Dagnija Smilga, Igaunijas Arhitektu savienības prezidente un pazīstamā igauņu arhitektu biroja "Kavakava" līdzdibinātāja, arhitekte Katrina Kova (Katrin Koov), jaunās paaudzes neatkarīgais arhitekts, lietuvietis Lins Lapinsks (Linas Lapinskas), kā arī Londonas biroja "PUP architects" pārstāvis un "Oxford Brookes" universitātes arhitektūras nodaļas lektors, arhitekts Teodors Molojs (Theodore Molloy)."

Darbi tiek vērtēti pēc vienotiem kritērijiem, ņemot vērā ideju un koncepciju, darba viengabalainību, atbilstību projekta uzdevumam, kontekstu un mērogu, rūpību un pamatīgumu, kā arī sabiedrisko nozīmīgumu un emocionālo iedarbību.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 programmā no 14. līdz 18. maijam Latvijā tiks atzīmēta Arhitektūras nedēļa, kuras ietvaros norisināsies vairāki pasākumi ar mērķi veicināt diskusiju par kultūru arhitektūras procesos, izcelt Latvijas arhitektūras izcilākos sasniegumus pēdējā gada laikā un veicināt plašākas sabiedrības iesaisti arhitektūras vidē. Šī gada Arhitektūras gada balvas vienojošā tēma ir būvkultūra – kādēļ nepieciešama laba un kulturāla arhitektūra, un kāda ir ikviena cilvēka nozīme kulturālas vides veidošanā.

Arhitektūras nedēļas būtiskākie notikumi: nominantu izstādes atklāšana un publiska diskusija nedēļas iesākumā, kā arī industrijas profesionāļu atvērtās lekcijas, kuras notiks 18. maijā, un tām Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 svinīgā pasniegšanas ceremonija.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!