Foto: Publicitātes foto

Šogad 19. maijā notiks plašu popularitāti iemantojusī akcija "Muzeju nakts", kad durvis vērs visdažādākie Latvijas muzeji, piedāvājot bez maksas aplūkot to ekspozīcijas, kā arī sarūpējot dažādus izzinošus un izklaidējošus pasākumus. Akcijā, kā katru gadu, piedalās arī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM), kas zināmā mērā šogad kļuvis par visas valsts lielo un mazo muzeju vēstniecību – nesen atklātajā izstādē "Latvijas gadsimts" aplūkojami priekšmeti no 68 dažādiem Latvijas muzejiem. Sagaidot "Muzeju nakti", piedāvājam sarakstu ar astoņiem nelieliem, bet darbīgiem Latvijas muzejiem, mudinot, gan uzmeklēt to eksponātus kopizstādē Rīgā, gan ieplānot garāku izbraucienu uz kādu no tiem.


Ainažu Jūrskolas muzejs

Foto: Valdis Āboliņš

Ainažu jūrskolas muzejs paplašinājis izstādes “Latvijas gadsimts” tematisko loku ar jūrniecības un zvejniecības tēmu. Izstādē aplūkojama 1988. gada 14. oktobrī tapusi fotogrāfija, kurā redzama Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga pacelšana pie muzeja un Krišjānim Valdemāram veltītā pieminekļa. Foto autors – Valdis Āboliņš.

“Muzeju naktī” Ainažu jūrskolas muzejā vakara programma sāksies pulksten 19.00 un ilgs līdz pusnaktij. Būs iespēja doties ekskursijās, bet no pulksten 19.00 līdz 21.00 muzeja dārzā būs latviešu rotaļas.

Plašāka informācija – www.ainazumuzejs.lv

Bejas novadpētniecības centrs

Foto: Publicitātes foto

Bejas novadpētniecības centrs ir neliels muzejs, kurā strādā vien divi cilvēki. Izstādē “Latvijas gadsimts” aplūkojams Bejas novadpētniecības centra krājuma priekšmets – dvielis ar izšūtiem tautiskiem ornamentiem. Dvielis ir 20 gadsimta 30. gadu liecība. To izšuvusi Hermīne Anne Upeniece kā veltījumu Aizsargu organizācijas biedram Ērikam Skujam.

Tas tika atklāts 1987. gadā, svinot Bejas skolas 120. gadskārtu. Vēstures liecības vērojamas fotogrāfijās, dokumentos, priekšmetos, ir izveidoti prezentācijas materiāli un filmas novadpētniecībā. Darbojas arī Seno amatu darbnīca.

Šomēnes, līdz 31. maijam Bejas novadpētniecības centrā aplūkojama Alūksnes bibliotēkas ceļojošā izstāde “Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona izveidošana”, ko papildina eksponāti no Ērika Meļņa privātkolekcijas.

Plašāka informācija – visitaluksne.lv

Jaunlaicenes muižas muzejs

Foto: Publicitātes foto

Jaunlaicenes muzejs atrodas netālu no Latvijas – Igaunijas robežas, teju 200 kilometrus no Rīgas. Kādreizējā baronu Volfu muižas kompleksā darbojas aktīvi, ļoti atsaucīgi muzeja darbinieki. Izstādē “Latvijas gadsimts” no šī muzeja deponēti interesanti priekšmeti – galošas, kas raksturo pēckara grūtības, un viens no padomjlaiku simboliem – ceļojošo karogu sociālistiskās sacensības uzvarētājam.

Rīgā, LNVM šobrīd aplūkojamās galošas izgatavotas no riepu gumijas, ko šuvis un valkājis Alfrēds Siliņš (20. gadsimta vidus).

Tāpat izstādē var uzmeklēt Alūksnes rajona ceļojošo sarkano karogu ar kātu un auklu no 1986. gada. Tāds pienācies darba kolektīvam – uzvarētājam sociālistiskajā sacensībā.

Foto: Publicitātes foto

“Muzeju nakts” pasākumi Jaunlaicenes muižas muzejā 19. maijā ilgs no pulksten 19.00 līdz 01.00. Programmā: šūpuļu demonstrēšana, stāstījums par tiem; šūpuļdziesmu mācīšanās un dziedāšana; spēle ar slavenu novadnieku atpazīšanu un iepazīšanu; sava dzimtas koka salikšana; malēniešu dzimtu grāmatas; šūpošanās šūpolēs.

Plašāka informācija – veclaicene.lv.

Jaunpils muzejs

Foto: Publicitātes foto

Jaunpils muzejs ir jau labi pazīstams gan kā labi saglabājusies viduslaiku pils, gan kā vieta, kur viduslaiki tiek iedzīvināti dažādās izglītojošās un izklaidējošās programmās. Tomēr muzeja krājumā ir arī vēlāku laika periodu liecības. Izstādē “Latvijas gadsimts” aplūkojamas vairākas vērtīgu fotogrāfiju kopijas, kas iezīmē Latvijas lauksaimniecības vēsturi.

Viena no izstādē redzamajām fotogrāfijām tapusi ap 1937. gadu. Tajā redzami Jaunpils lopkopības skolas audzēkņi, skolas pārzinis Roberts Baķis un mācību daļas vadītāja Anna Ziediņa pie piena mājas.

Kādā citā fotogrāfijā, arī no 30. gadiem, redzams Valsts Jaunpils lopkopības skolas absolventu 12. izlaidums un skolas karoga iesvētīšana. Pirmajā rindā vidū skolas pārzinis Frīdrihs Ābele un lopkopības tehniķis Pēteris Kreics. (1939. gada 10. septembris. Foto: Kārlis Erdmanis).

Foto: Publicitātes foto

“Muzeju naktī” šogad pilī gaidāma plaša un daudzveidīga programma “Rakstu raksti Jaunpilī”. Aktivitātes sāksies pulksten 19.00 un noslēgsies 23.00. Līdzās pastāvīgajai ekspozīcijai būs aplūkojama gan Jāņa Saulīša privātkolekcija „Latvijas vēsture pirmās dienas aploksnēs”, gan pavasara ziedu izstāde. Būs tikšanās ar rakstnieci Daci Judinu un mūziķi Arturu Nīmani. Pasākuma laikā būs iespēja gan nobaidīt dažādus ēdienu, gan ļauties sportiskām aktivitātēm.

Plašāka informācija – www.jaunpilspils.lv.

Jāzepa Vītola memoriālais muzejs ‘Anniņas’


Foto: Publicitātes foto

Jāzepa Vītola memoriālais muzejs “Anniņas” atrodas Gaujienā, pazīstamā komponista vasaras mājā. Ēka ir daļa no Gaujienas muižas kompleksa. To 1922. gadā par īpašiem nopelniem Jāzepam Vītolam piešķīra Latvijas valsts. Izstāde “Latvijas gadsimts” no šī muzeja aplūkojama īpaši zīmīga fotogrāfija, kas iekļauta ekspozīcijas Dziesmu svētku sadaļā. Tā tapusi 1933. gadā, Gaujienas koru dziesmu dienā. Izstādē redzamajā fotogrāfijā kopkoris izpilda dziesmu “Gaismas pils”, bet diriģē tās mūzikas autors profesors Jāzeps Vītols.

Lielākais pasākums, ko muzejs rīko ik vasaru, ir Jāzepa Vītola mūzikas dienas.

Plašāka informācija – www.apesnovads.lv.

Latvijas Ceļu muzejs

Latvijas Ceļu muzejs atrodas Šlokenbekas muižā, Engures novadā. Tas ir neliels muzejs un izstādei “Latvijas gadsimts” deponējis tikai vienas, toties interesantas fotogrāfijas kopiju. Tā fotografēta 20. gadsimta 70. gados, uz šosejas Rīga – Tallina, un tajā redzama sava laika autobūves liecība – automašīna “Žiguļi”.

“Muzeju nakts” programma 19. maijā norisināsies no pulksten 18.00 līdz 22.00. Muzejs piedāvās gan izgatavot savu atstarotāju, minēt krustvārdu mīklas, atpazīt ceļu būvtehniku, piedalīties atjautības spēlē, kā arī fotografēties mikroautobusā “Latvija”.

Plašāka informācija – celumuzejs.lv.

Salacgrīvas muzejs

Foto: Publicitātes foto

Salacgrīvas muzejs izstādē “Latvijas gadsimts” palīdzējis aizpildīt īpaši nozīmīgu vēstures periodu. No muzeja deponētas fotogrāfiju kopijas izstādes sadaļai par valsts dibinātājiem. Šī sadaļa ir apjomīga darba rezultāts, pirmo reizi apzinot un pētot Latvijas valsts proklamētāju dzīvesstāstus.
Piemēram, izstāde redzams Jānis Ampermanis Valkā aizsargu formas tērpā. Fotogrāfija tapusi 20. gadsimta 30. gados. Tāpat ekspozīcijā iekļauta fotogrāfija ar Valsts un Ministru prezidentu Kārli Ulmani Svētciema pagasta “Sprundās”, ar saimniekiem Kārli un Zelmu Šterniem, pie azaida galda, klētī pie labības maisiem.

“Muzeju naktī” Salacgrīvā plānots pasākums “Zudušā laika meklējumi”. Muzejā aplūkojama Ineses Vēriņas-Lubiņas personālizstāde “Tikmēr” – instalācijas, video un foto.

Plašāka informācija – www.visitsalacgriva.lv.

Zeltiņu vēstures krātuve

Foto: Publicitātes foto

Zeltiņu vēstures krātuve ir “mikromuzejs” ar dažiem darbiniekiem, bet interesantu krājumu. Izstādē “Latvijas gadsimts” no šī krājuma var atrast Latvijas Aizsargu organizācijas sieviešu nodaļas (Aizsardžu) formastērpu no 20. gadsimta 20.–30. gadiem.

“Muzeju nakts” aktivitātes Zeltiņu vēstures krātuvē sāks jau 18. maijā pulksten 17.00 ar neformālu sarunu ar sava laika iecienītajiem priekšniekiem Edvīnu Puzuli, Andri Ozolu, Elitu Laivu. Savukārt 19. maijā no pulksten 20.00 līdz 24.00 būs apskatāmas izstādes “Poga Latvijas mētelī”, “Latvijas sardzē”, filma “Uz tikšanās spārna”, tāpat apmeklētāji varēs darboties “Stīvo kāju un veiklo roku skolā”.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!