Foto: Vida Press/AFP/EPA/Scanpix.LETA
Latvijā salīdzinoši maz apgūts, tomēr pasaulē ārkārtīgi populārs ir "stand up" jeb "stāvizrāžu" komēdiju žanrs, kura izcilākie meistari pielīdzināmi Holivudas filmu zvaigznēm un popmūzikas spīdekļiem. Turklāt maldīgs ir iespaids, ka publiska jokošana tāda plānā galdiņa urbšana vien ir – smīdināt ļaudis, turklāt likt pēc izrādes arī ko pārdomāt, ir komēdijas meistarības augstākā pilotāža. Turklāt, ja paskatās labāko komiķu jokos skartās tēmas, tās visas ir sāpīgi aktuālas un nebūt ne smieklīgas.

Kā galma ākstiem komiķiem ir atļauts viss, viņi baksta sabiedrības "lapseņu pūžņus" un provocē ar tabu tēmām, nereti caur jokiem atklājot klišejas, aizspriedumus un nepatīkamas patiesības. Joku dienā, 1. aprīlī, iepazīstinām ar 10 izciliem šī žanra pārstāvjiem, kuri pamanījušies gan saņemt prestižas balvas, gan iekulties dažos labos skandālos.

Dilans Morans

Dēvēts par mūsdienu komēdijas Oskaru Vaildu, viens no spilgtākajiem Eiropas komiķiem ir īrs Dilans Morans, kurš cita starpā pavisam nesen uzstājās Rīgā ar savu jaunāko izrādi "Dr. Cosmos". Morans tiek īpaši mīlēts savas īgnās un intelektuāli dzēlīgās humora izjūtas dēļ. 1996. gadā saņēmis "Perrier Award" balvu Edinburgā, kas tiek uzskatīta par prestižāko godalgu britu komiķiem.

Morans darbojas ne tikai kā komiķis, viņš ir arī atzīts aktieris un rakstnieks. Iespējams, visplašāk viņš pazīstams ar nīgrā grāmatu tirgotāja Bernarda Bleka lomu seriālā "Black Books". Viņš pats ir arī scenārija līdzautors. Seriāls saņēmis divas BAFTA balvas kā labākā situāciju komēdija 2001. un 2005. gadā. Tāpat Dilans filmējies tādos ekrāna darbos kā "Notting Hill", "Calvary", "Run Fatboy Run". kā arī šausmu komēdijā "Shaun of the Dead" vienā no galvenajām lomām.

Morans ir slavens ne tika savā dzimtajā Īrijā un melnā humora mājās Lielbritānijā, viņš uzstājas daudzviet pasaulē, piemēram, ir pirmais Rietumu komiķis, kurš uzstājies Krievijā.

Bils Burs


Amerikāņa Bila Bura (1968) joki ir tik nežēlīgi, ciniski un politnekorekti, ka viņu ienīst un mīl reizē. Viņam neeksistē tādi jēdzieni kā pamatvērtības, robežas vai tēmas, par kurām labāk nejokot. Medijs "Rolling Stone" reiz Buru nosaucis par "neapstrīdamu dusmīgā humora smagsvara čempionu", savukārt viņš pats sevi dēvē par "skaļo čali bārā".

Līdzās "stand-up" izrādēm, Burs darbojas kā aktieris un rakstnieks Viņš redzams seriālā "Breaking Bad", kā arī vairākās filmās. Kopš 2007. gada Burs ir populārā podkāsta "Monday Morning Podcast" radītājs un vadītājs.

Burs ir īsts komēdijas moguls – viņš uzstājas ne tikai ar savām izrādēm, bet piedalās arī citu komiķu šovos, kā arī ir viens no komiķu apvienības un studijas "All Things Comedy" dibinātājiem. Viņa stundu garais komēdijas šovs, "Walk Your Way Out", kas pieejams "Netflix", ir viena no skatītākajām izrādēm pēdējo gadu laikā. Atgādinām, ka šā gada sākumā Bils Burs viesojās Rīgā.

Rikijs Džerveiss


Iespējams, visplašāk starptautiskajai auditorijai ir pazīstams britu komiķis Rikijs Džerveiss, kurš četras reizes vadījis Holivudas ārzemju preses asociācijas balvas "Zelta globuss" ceremoniju (2010, 2011, 2012, 2016), savu dzēlīgo jociņu dēļ izpelnoties gan dažas labas kinozvaigznes sašutumu, gan ceremonijas reitingu kāpumu.

Džerveisa plašo radošo darbību apliecina saņemtās balvas – septiņas BAFTA, trīs britu komēdijas balvas (British Comedy Awards), divas "Emmy" un trīs "Zelta globusi". Džervaisa humora un joku vērienu apstiprina arī fakts, ka BBC 2004. gadā viņu nosauca kā trešo ietekmīgāko personību britu kultūrā, savukārt amerikāņu "Time" 2010. gadā iekļāvis to savā 100 ietekmīgāko pasaulēs personību sarakstā.

Kā "stand up" komiķis Džervaiss sāka darboties 90. gadu beigās. Pirms tam darbojies mūzikas industrijā, mazāk zināms fakts – viņš bijis britpopa grupas "Suede" agrīno gadu menedžeris. Taču kā komiķis guvis nesalīdzināmi lielāko slavu – vadījis dažādus sarunu šovus un izklaides raidījumus, filmējies kino un TV seriālos, no tiem īpaši jāizceļ galvenā lomā seriālā "The Office" BBC versijā.

Luijs C.K

Skandalozs pēc vella un neciešami nesmalkjūtīgs, tāds ir pat komiķu aprindās neviennozīmīgi vērtētais Luijs C.K. Viņš rupji joko par rasu jautājumu, transpersonām, apšaudēm Amerikas vidusskolās un citām sensitīvām tēmām. Taču tas nav liedzis viņam saņemt vairākas prestižas industrijas balvas par saviem televīzijas šoviem, seriāliem un komēdijas ierakstiem. Tāpat medijs "Rolling Stone" ierindojis Luiju 50 labāko komiķu topa ceturtajā vietā.

Līdzīgi kā daudzi citi viņa kolēģi un laikabiedri, arī rudmatainais Luijs sācis savu "stand – up" komiķa karjeru 90. gados, bet veiksmīgi darbojies arī rakstniecībā, gan aktiermākslā, gan kino. Kopumā "Emmy" balvai viņš ticis nominēts 37 reizes, no tām sešas balvas arī saņēmis. Tāpat viņa kontā ir arī pāris "Grammy" par labākajiem komēdijas ierakstiem, pāris Amerikas Filmu institūta godalgas, dažādu filmu festivālu statuetes un citi panākumu apliecinājumi.

Tomēr viņa vaļības nav palikušas arī nesodītas. Lielākais skandāls saistībā ar Luija vārdu ir vairāku sieviešu apsūdzība par seksuāla rakstura aizskaršanu. Lai gan pat komiķis sev raksturīgajā stilā atbildēja, ka savu locekli nav nevienai sievietei rādījis pirms atļaujas paprasīšanas.

Tā rezultātā 2017. gadā kinoteātros ASV nenonāca Luija C.K jaunākā filma "I Love You, Daddy", jo izplatītājs gluži vienkārši no tās atteicās, tāpat viņam tika atteiktas vairākas lomas un izņemtas ar viņu saistītas epizodes no TV šoviem un seriāliem.

Eimija ŠumereKomiķe un aktrise Eimija Šumere 2017. gadā bija vienīgā sieviete vislabāk apmaksāto "stand up" komiķu sarakstā, laužot joprojām eksistējošo stereotipu, ka pamatā "stand up" komēdija un bezkompromisu joki ir vīriešu lauciņš.

Viņa joko gan par neveiklu seksu, gan grūtniecību, gan neiekļaušanos glancēto žurnālu tiražētos skaistuma standartos. Viņas arsenālā visas klišejas, kas saistās ar sievietēm – sākot no vīriešu izvēles un ēdiena, līdz uzdzīvei un tiesībām runāt rupjības.

Šumere filmējusies arī kino un TV seriālos, atveidojot gan izdomātus varoņus, gan pati sevi, un līdzīgi kā iepriekšminētie kolēģi tikusi pie vairākām "Emmy" un "Grammy", kā arī citām balvām.

2015. gadā Šumere pozēja Annija Leibovicai, kura veidoja 2016. gada prestižo "Pirelli" kalendāru, savukārt 2016. iznāca komiķes autobiogrāfija "The Girl with the Lower Back Tattoo", kurā viņa atklāja savu nebūt ne vieglo pagātni – vardarbību ģimenē, tēva multiplo sklerozi un citām nebūšanām. Drīz pēc izdošanas, grāmata strauji iekļuva "The New York Times" pārdotāko grāmatu topa pirmajā vietā.

Deivs ŠapellsAmerikāņu aktieris un komiķis Deivs Šapells jau uzskatāms par žanra klasiķi, it īpaši pateicoties viņa komēdijšovam "Chappelle's Show", kas CBS tika demonstrēts no 2003. līdz 2006. gadam. Pēc aiziešanas no šova Šapells pamatā uzstājas kā "stand up" komiķis, esot viens no pieprasītākajiem šāda veida māksliniekiem ASV. Viņa šovi tiek izpirkti gluži kā popzvaigžņu koncerti, bet publikas atzinību viņš iemantojis ar asprātīgiem un asiem komentāriem par norisēm sabiedrībā, par slavenībām, politiku, popkultūru un tās izraisītajām blaknem.

Lai gan Deivs Šapells filmējies arī kino un TV, "stand up" uzskatāma par viņa pirmo, un, iespējams, vienīgo mīlestību. Savu radošās darbības 30 gadi (komiķa karjeru viņš sāka jau 14 gadu vecumā) Šapells nosvinēja 2017. gadā ar īpašu dubultalbumu un 20 miljonu dolāru vērtu līgumu ar "Netflix", kas līdz šim rezultējies četros populārajā straumēšanas vietnē skatāmos uzvedumos, bet gadu vēlāk ar panākumiem Šapells bija viesizrādēs Dienvidāfrikā.

2006. gadā vīriešu auditorijai domātais žurnāls "Esquire" Deivam Šapellam piešķīra titulu "Amerikas komēdijas ģēnijs", bet "Rolling Stone" viņam labāko komiķu topā piešķīris devīto vietu. Tāpat viņš līdzīgi kā kolēģi dažādās kategorijās ieguvis vairākas "Emmy" un "Grammy" balvas gan par TV šoviem, gan komēdiju ierakstiem.

Džimijs Karrs

Vēl viens britu humora pīlārs "stand up" žanrā ir Džimijs Karrs, kurš, starp citu, arī ir pāris reižu uzstājies Latvijā. Karrs slavens ar savu virtuozo un nežēlīgo melno humoru, kas novērtēts gan ar balvām, gan skatītāju atzinību.

Karrs savu karjeru uzsācis 2000. gadā un vispirms guva atpazīstamību kā "stand up" mākslinieks, kurš pazīstams ar saviem skarbajiem un nesaudzīgajiem jokiem. Līdzās "stand-up" komēdijai jeb stāvizrādēm Karrs darbojas arī kā televīzjas šovu vadītājs un aktieris.

Karrs iekarojis pasaules slavu ar deviņām soloizrādēm, kas izrādītas uz gandrīz 2000 skatuvēm visā pasaulē, kopumā pulcējot vairāk nekā divus miljonus cilvēku. 2006. gadā viņš saņēma prestižo "British Comedy Awards" balvu par labāko "stand-up comedy" izrādi.

Īpaši skandalozu popularitāti viņš iemantoja 2012. gadā, kad iekūlās nodokļu skandālā, par ko saņēma nosodījumu no tā laika Lielbritānijas premjera Deivida Kamerona.

Aziss Ansari

Labāko šā brīža "stand up" komiķu plejādē ierindojas arī indiešu izcelsmes amerikāņu komiķis Aziss Ansari. Viņš savās pirmajās izrādēs smīdināja ar jokiem par salīdzinoši vienkāršām tēmām – popkultūra slavenības un sava brālēna Harisa kaitināšana. Tomēr, pieaugot pieredzei, augusi arī komiķa tēmu sarežģītība – viņš savās izrādēs joko par attiecībām, tehnoloģiju ietekmi uz sabiedrību, kā arī par savu vecāku pieredzi, pārceļoties no Indijas uz ASV un, protams, rasu attiecību jautājumi.

Komiķis un aktieris labi zināms arī ar Toma Haverforda lomu NBC seriālā "Parks and Recreation" (2009–2015), kā arī "Netflix" komēdijdrāmas "Master of None" viens no autoriem un galvenās lomas atveidotājs. Par Deva Šaha lomu šajā seriālā vinš saņēmis "Zelta globusu" kļūstot par pirmo indiešu un Āzijas izcelsmes amerikāņu aktieri, kurš par darbu TV seriālā saņēmis šo prestižo godalgu.

Iedvesmu saviem "stand up" šoviem Ansari smeļas privātajā pieredzē. "Man patīk runāt par lietām, kas notiek manā dzīvē, jo tas vienmēr būs atšķirīgi un oriģināli. Neviens cits manā vietā nevar runāt par manām pieredzēm.

Pavisam nesen, 2019. gada februārī Ansari sāka jaunu izrāžu turneju "The Road to Nowhere", kas ir zināmā mērā atgriešanās uz skatuves pēc gadu gara piespiedu pārtraukuma – komiķis tika apsūdzēts par seksuālu uzmākšanos. Lielā mērā jaunā izrāde ir saistīta ar pēdējā gada laikā piedzīvoto.

Elena Dedženeresa

Iespējams, visslavenākā "stand up" komēdijas pārstāve šajā sarakstā ir Elena Dedženersa, kura ir viena no ASV šovbiznesa ietekmīgākajām lēdijām. Kā "stand up" komiķe sākusi darboties jau 80. gados, apceļojot ASV un uzstājoties nelielos klubos un kafejnīcās. Viņa diezgan ātri iemantoja titulu "smieklīgāka persona Amerikā".

Par izlaušanās mirkli uzskatāms seriāls "Ellen" ar Dedženeresu galvenajā lomā, kurā viņa sāka filmēties 1994. gadā. 1997. gadā komiķe publiski paziņoja, ka ir homoseksuāla, bet seriālā "no skapja iznāca" arī viņas atveidotā varone. Šāda atzīšanās 90. gadu Amerikā ietekmēja seriāla reitingus un to nācās pārtraukt filmēt, taču liktenis komiķei piespēlēja daudz lielāku laimestu – viņas pašas sarunu šovu "Ellen: The Ellen DeGeneres Show", kas tiek veidots jau kopš 2003. gadā un iemantojis ārkārtīgi lielu popularitāti.

Elenas Dedženeresas vārds jau ir šovbiznesa zīmols, viņa filmējusies filmās un seriālos, izdevusi grāmatas un nodibinājusi savu ierakstu kompāniju. Komiķe vadījusi "Oskara", "Grammy" un citu prestižu balvu ceremonijas, kā arī pati saņēmusi virkni balvu un pagodinošu apbalvojumu.

Par viņas lielo atgriešanos "stand up" žanrā uzskatāma jauna izrāde "Relatable", kas 2018. gadā piedzīvoja pirmizrādi straumēšanas servisā "Netflix", kas ir pirmā Dedženeresas "stand up" uzstāšanās pēc 15 gadu pārtraukuma.

Kriss Roks


Kriss Roks uz skatuves esot kā bokseris, sludinātājs un dzejnieks vienlaikus. Par viņu jūsmo gan veiklās valodas izjūtas, gan smalkās provokācijas prasmes dēļ. Ne velti viņš ticis uzaicināts divas reizes vadīt "Oskara" balvas pasniegšanas ceremoniju un izklaidēt kino industrijas varenos gada lielākajā saietā.

90. gados Roks iekaroja atpazīstamību ar piedalīšanos televīzijas skeču šovā "Saturday Night Live". Viņš ierunājis zebras Mārtija lomu animācijas filmu sērijas "Madagascar" ("Madagaskara") pirmajās trīs daļās.

Roks spēlējis tādās filmās kā "The Longest Yard", "Nurse Betty" un "Lethal Weapon 4".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!