Izdevniecība "Jumava" laidusi klajā populārā Izraēlas vēstures profesora, viena no mūsdienu spilgtākajiem domātājiem, slaveno dižpārdokļu "Sapiensi: cilvēces īsā vēsture" un "Homo Deus: rītdienas īsā vēsture" autora Juvāla Noja Harari (Yuval Noah Harari) jaunāko grāmatu "21 lekcija 21. gadsimtam".

Darbs veltīts šodienas problēmām: kas notiek modernajā pasaulē un kāda ir šo notikumu dziļākā jēga? Kādēļ liberālā demokrātija pārdzīvo krīzi? Ko darīt ar viltus ziņu epidēmiju? Kā nekļūt par datoru algoritmu vergiem? Galvenās grāmatā apskatītās tēmas uztrauc ikvienu domājošu mūsdienu cilvēku, raksta izdevēji.

"Savā jaunākajā grāmatā mēģinu analizēt vispārīgas, globālas problēmas. Pētīt galvenos faktorus, kas šodien nosaka pasaules sabiedrības attīstību un kam, visticamāk, būs ietekme uz mūsu planētas nākotni. Šī grāmata nav vēsturisks naratīvs, tā runā par izaicinājumiem, problēmām un jautājumiem, uz kuriem nav vienkāršu atbilžu. Mans mērķis – likt lasītājam domāt, iesaistīt to mūslaiku svarīgāko tematu apspriešanā," stāsta pats Harari.

Autors savā grāmatā piedāvā intelektuālu skatu uz nākotnes jautājumiem, piemēram, uz valsts politiku dažādās jomās, nodarbinātību, klimata, migrācijas jautājumiem. Harari skaidro lasītājam, ka iepriekš mēs dzīvojām vertikālā informācijas telpā, bet nākotnē situācija mainīsies un tam ir laikus jāgatavojas.

Izdevēji atgādina, ka Harari darbi visā pasaulē pārdoti vairāk nekā 30 miljonos eksemplāru. Rakstnieka – futurologa prognozēs ieklausās Silīcija ielejas labākie vizionāri, un jau vairākus gadus Harari uzstājas Pasaules ekonomikas forumā Davosā.

Novembra sākumā Rīgā tika aizvadīti Harari jaunās grāmatas atklāšanas svētki. Pasākuma gaitā notika paneļdiskusija, kuras centrālā tēma bija izglītības, zinātnisko un kultūras sakaru stiprināšana. Apgāda "Jumava" prezidents Juris Visockis iepazīstināja ar grāmatas tapšanas gaitu, uzteica tulkotājas darbu, partnerības nozīmi grāmatu izdevniecībā, autora atpazīstamību Eiropā. Jāuzsver, ka Juvāls Noja Harari ir viens no Latvijā populārākajiem Izraēlas autoriem, par to liecina viņa pārdoto grāmatu rādītāji. Diskusijā piedalījās Izraēlas vēstniece Latvijā Orli Gila, kura uzsvēra abu valstu intelektuālo un kultūras sakaru nozīmīgumu, kā arī Eiropas Parlamenta deputāti Inese Vaidere un Ivars Ījabs, kuri novērtēja Harari darbos apskatīto tēmu aktualitāti šodien.

Izraēlas vēstniece Latvijā Orli Gila grāmatas atklāšanai veltītajā paneļdiskusijā uzsvēra, ka autora idejas šodien ir ļoti aktuālas. Harari bija pirmais autors, kuru viņa lasījusi ivritā. 2020. gadā viņš ziedoja vienu miljonu ASV dolāru Pasaules veselības organizācijai, lai atbalstītu cīņu pret Covid-19. Proti, Harari ir arī sabiedriskais darbinieks. Viņš ir vairāk populārs progresīvu uzskatu piekritēju, nekā konservatīvo vidū. Vēstniece norādīja, ka autors savā grāmatā klāsta lasītājam idejas par to, ka šobrīd demokrātijas process tiek pārveidots, izmantojot jaunos digitālos instrumentus, un ir jāaizsargā demokrātiskie institūti, ņemot vērā jaunos informācijas laikmeta draudus, tostarp dezinformācijas kampaņas, nepatiesas ziņas un sociālo mediju burbuļus.

Deputāte Inese Vaidere uzsvēra, ka autora nozīme nākotnē ir svarīgs jautājums, ka domāšana ir greznība un, ka šis autors liek mums domāt. Deputāte norādīja, ka autors viegli izklāsta dziļas domas, kodolīgi, ar zināmu humoru. Ka tāda pieeja ir ļoti svarīga mūsdienās. Latvijas lasītajam, kuram aktuāli jautājumi ir Eiropas Savienības nākotne, jaunu darbavietu radīšana tehnoloģiju laikmetā, liberālās demokrātijas noriets, politkorektuma radītie ierobežojumi, grāmatā apskatītās tēmas un idejas liksies īpaši uzrunājošas un aktuālas.

Deputāts Ivars Ījabs aicināja lasītājus un sabiedrību kopumā iesaistīties globālajās debatēs, pētīt aktuālo jautājumu vēsturi, neaizvietot nākotni ar pagātni, skatīties uz jautājumiem plašākā kontekstā, gatavoties nākotnes izaicinājumiem, piemēram, mākslīgā intelekta attīstībai.

Pasākumā noslēgumā notika jautājumu un atbilžu sesija, kurā lasītāji varēja uzdot sev interesējošus jautājumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!