Portāls "Delfi" sadarbībā ar Latvijas Arhitektu savienību aicina piedalīties publikas balsojumā un noteikt, kurš ir spilgtākais darbs Latvijas arhitektūrā pagājušajā gadā. Balsojumā piedalās 11 darbi, kas izvēlēti "Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021" finālam.

Balsojums norisināsies no 13. līdz 25. augustam, pulksten 23.59. Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021 svinīgā ceremonija un balvu pasniegšana norisināsies 27. augustā Hanzas Peronā.

Balso par savu favorītu šeit!

Nobalsot var reizi 24 stundu laikā no vienas IP adreses par vienu no pretendentiem. Portāls "Delfi" patur tiesības pārbaudīt rezultātus un dzēst negodīgi veiktos balsojumus.

Starp visiem šogad saņemtajiem pieteikumiem Latvijas Arhitektūras gada balvai, bija redzami kā nacionālas nozīmes objekti, tā arī prasmīgi izstrādātas privātmājas, unikāli procesi un laikmetam atbilstoši atjaunoti vēsturiski objekti. Konkursa atlases žūrija tālākai darbu izvērtēšanai ir izvirzījusi 11 nominantus. Kategorijā Sabiedriskas ēkas izvirzīta Dziesmu svētku estrādes pārbūve Mežaparkā, kā arī Ogres Centrālā bibliotēka, kategorijā Komercēkas un ražošanas ēkas - Biroja ēkas pārbūve Miera ielā, kategorijā Individuālās dzīvojamās ēkas - Privātmāja Jūrmalā “House 61”, Stūķu kūts, Trīs plātņu māja un Villa Dālija.

Kategorijā Daudzdzīvokļu ēkas par galveno balvu turpinās sacensties Lindenholma – dzīvojamās apbūves 1. kārta, kategorijā Restaurācija - Rūmenes kūts pārbūve – izstāžu telpas un apartamentu izbūve, savukārt kategorijā Procesi - Ekspozīcija "Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai" Venēcijas arhitektūras biennālē, kā arī MAD Arhitektūras telpa.

“Nominantu sarakstā atbalsojas šī gada tēma “Kopā būt”: starp izvirzītajiem darbiem ir gan viena no lielākajām būvēm Latvijas vēsturē — Dziesmu svētku estrāde Mežaparkā, kurā vienkopus var pulcēties vairāk kā 40 tūkstoši cilvēku, gan četras individuālās dzīvojamās mājas, kurās kopā sanākt ģimenēm, radiem un draugiem. Arhitektu biroja NRJA veidotā “MAD arhitektūras telpa” saliedēja arhitektu kopienu, savukārt Lindenholmas dzīvojamais kvartāls piedāvā zaļus, no auto transporta brīvus pagalmus, kur satikties kaimiņiem.” nominantu izvēli komentē Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021 atlases žūrijas pārstāve Evelīna Ozola.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021 atlases žūrijas sastāvā darbojās arhitekti un pagajušā gada balvu saņēmēji Andris Kronbergs, Ilze Liepiņa un Oskars Vāvere, arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola, mākslinieks Ēriks Božis, rakstniece un dzejniece Inga Gaile, kā arī režisors Uģis Olte.

Laureātus izvēlēsies Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021 Fināla žūrija, kuras sastāvā ir arhitektu biroja “Nieto Sobejano Arquitectos” līdzdibinātāja un Universidad Europea de Madrid pasniedzēja Fensanta Nieto (Fuensanta Nieto); arhitektu biroja “NERBAU.com” arhitekts un partneris Laurinas Avižius (Laurynas Avyžius); Arhitektu biroja “ARHITEKT MUST” līdzdibinātājs un arhitekts Ots Alvers (Ott Alver), kura izstrādātais Suure-Jaani Health Centre 2021. gadā ticis nominēts prestižajai Mies van der Rohe balvai; internacionālā arhitektu biroja “PLH Architects” vadītājs Stīns Enriko (Steen Enrico), kurš bijis atbildīgs par vairākiem Apvienoto Nāciju un Pasaules Veselības Organizācijas projektiem Kopenhāgenā, Ženēvā un Ņujorkā, kā arī Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021 Atlases žūrijas priekšsēdētājs un “ARHIS arhitekti” biroja arhitekts Andris Kronbergs, kurš pagājušajā gadā saņēma Latvijas Arhitektūras lielo gada balvu par Ēku rekonstrukciju Miesnieku ielā.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021 ietvaros būs iespējams aplūkot nominantu darbu izstādi, kura tiks atklāta 23. augustā. Gluži kā pagājušajā gadā, arī šogad izstāde būs apskatāma Rīgas pilsētvidē - JCDecaux izvietotajos reklāmas stendos. Ar šo izstādi mēs rosinam interesentiem pavadīt dienu dodoties kopīgā ekskursijā caur Rīgas pilsētvidi, tādējādi iepazīstot tuvāk ne tikai nominantu darbus, bet arī pašu pilsētu. Savukārt 25. augustā norisināsies diskusija par mūsdienu arhitektūras procesiem, bet jau 27. augustā notiks profesionāļu lekcijas un arī gaidītākais notikums - Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021 svinīgā ceremonija. Svinīgajā pasākumā būs aicināti piedalīties kā nominanti, tā citi interesenti, kuriem būs aktīvs Covid-19 sertifikāts, tādējādi arī ceremonijā radot šī gada Arhitektūras gada balvas vienojošajai tēmai “KOPĀ BŪT / BE TOGETHER” atbilstošu atmosfēru.

“Nodarbošanās ar vides veidošanu, pilsētplānošanu un arhitektūru bez šaubām saistīta ar cilvēka, kā arī sabiedrības vajadzību izpēti, izprašanu un vēlmju iemiesošanu plānos, rīcībās un galu galā arī ēkās. Tādā kārtā, jēdziena - vārdkopas “KOPĀ BŪT” interpretācija arhitektūras un vides veidošanas praksē, globālās pārkaršanas, pandēmijas un pēc pandēmijas apstākļos, žūrijas prāt, ir svarīgs un vērtējams apstāklis, izvērtējot arhitektūras gada balvai iesniegtos darbus. ​​Kā un vai darbs veicina vai neievērtē kopā būšanas svarīgo apstākli, piemēram, kā sabiedrisko ēku plānojumi, funkcionalitāte un radītā atmosfēra veicina vai neatbalsta ēkas lietotāju savstarpējas satikšanās, sadarbības un visu veidu radošās izpausmes. Vai arī, kāda ietekme objektiem, kas īstenoti par publiskajiem līdzekļiem ir uz sabiedrību kopumā - vai tas ir radījis pamanāmu “kopējo sabiedrisko labumu”, vispārizglītojošā, ētiskajā un citos līdzīgos parametros.” par galvenās tēmas nozīmi komentēja Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021 atlases žūrijas pārstāvis Andris Kronbergs.

Visi Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteiktie darbi ir vērtēti pēc vienādiem un vienlīdz svarīgiem kritērijiem: ideja un koncepcija, projekta vienotība jeb vai darbu iespējams uzskatīt par vienotu veselumu, atbilstība projekta uzdevumam, konteksts un mērogs, rūpība un pamatīgums, kā arī sabiedriskais nozīmīgums un emocionālā iedarbība.

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Gada balva ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!