Foto: F64

Sestdien, 4. septembrī, Rīgā norisinās mūsdienu kultūras forums "Baltā nakts", kura programmu šogad iedvesmojusi pilsētas dzejnieka Aleksandra Čaka 120. jubileja. "Baltās nakts" tēma šogad ir "Iedomu spoguļi", kas aizgūta no dzejnieka Aleksandra Čaka 1937. gadā publicētā tāda paša nosaukuma dzejas krājuma.

Šajā naktī ikviens aicināts iznākt ielās un ļaus ielūkoties 2021. gada laikmetīgo mākslinieku iedomu spoguļos. Apmeklētājus sagaida dzejnieka jubilejas noskaņās veidotas norises, tradicionālie foruma notikumi, pilsētvides objekti, pastaigu maršruti, kā arī vairākas Rīgas vasaras kultūras programmas norises. Lai iedvesmotu apmeklēt "Balto nakti", piedāvājam 10 interesantu notikumu un objektu izlasi, bet visa programma atrodama www.baltanakts.lv. Savukārt klātienē "Baltās nakts" laikā pie Laimas pulksteņa darbosies foruma informācijas centrs. Atgādinām, ka vairākas instalācijas, kā arī individuālie pastaigu maršruti būs aplūkojami un pieejami arī vēlāk, pēc "Baltās nakts".

'Skaņu meža' eksperimentālās mūzikas vakars"Baltās nakts" programmā jau tradicionāli notiks festivāla "Skaņu mežs" rīkots eksperimentālās mūzikas vakars. Pasākums notiks Jaunās Teikas rajonā, jaunajās pasākumu telpās "Fantadroms" (Gustava Zemgala gatve 74a, 1.stāvs, ēka Henrihs).

Pasākuma apmeklējums iespējams tikai vakcinētiem un/vai Covid-19 pārslimojušiem apmeklētājiem, pie ieejas uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu. Bērniem līdz 12 gadu vecumam apmeklējums ir liegts.

"Skaņu mežs" savu "Baltās nakts" koncertvakaru kā allaž veido kā minifestivālu – proti, ar iespējami dažādām mūzikas izpausmēm, kas iemieso festivāla virsuzdevumu: atainot mūsdienu mūzikas inovācijas un eksperimentus. Būs dzirdama metāla ietekmēta ambientā mūzika, brīvā improvizācija un eksperimentāla popmūzika ar lāzeru priekšnesuma elementiem. Vairākos priekšnesumos tiks izmantoti jaunizveidoti, pašu mūziķu būvēti instrumenti.

Pasākumā programmā iekļauti mūziķi: Gischt (Austrija), Rikardo Laforesta (Itālija), Arvīds Kazlausks (Latvija/Lietuva), Odrija Čena (Vācija/ASV), Kœnig (Austrija) un Semjons Haņins (Latvija).

'Baltijas pērle' piedāvā mēmā kino šedevru 'Pandoras lāde'


Kinofestivāls "Baltijas pērle" mūsdienu kultūras foruma "Baltā nakts" laikā piedāvās mēma kino šedevru – Georga Vilhelma Pābsta filmu "Pandoras lāde" ("Die Büchse der Pandora", 1929).

Filmu varēs noskatīties Spīķeru radošajā kvartālā 4. septembrī pulksten 22.45. Seansa rīkotāji to dēvē par formas un satura ziņā pārsteidzošu romantisko drāmu, kurā galveno varoni atveido ikoniskā Luīze Bruksa (1906–1985).

"Nav nekādas Garbo, nav nekādas Dītrihas! Ir tikai Luīze Bruksa!" apgalvoja leģendārais Francijas Sinematēkas dibinātājs Anrī Langluā, un viņam grūti iebilst. Jo neviena cita aktrise nevar lepoties ar tādu emociju un raksturu daudzveidību, tādu simbolismu kā Lulū, kura radīja uz ekrāna īpašu "seksuāla neprāta" gaisotni un uz visiem laikiem nostiprināja kino femme fatale tēlu, tā par mēmā kino leģendu raksta "Baltijas pērles" rīkotāja Marina Ļipčenko.

Sižeta pamatā ir stāsts par liktenīgu dejotāju, kuras žilbinošais skaistums iekaro gan vīriešus, gan sievietes, savukārt kaislīgā iedaba noved pie likumsakarīgas bojāejas.

"Aleksandra Čaka 120. jubilejā atminoties viņa skaistās un arī traģiskās attiecības ar sievietēm, viņa mīlestību pret mēmo kino, kā arī laikmeta garu, nav iedomājams īpašāks kino veltījums. Vizuāli krāšņajā filma agrīni jaušama film noir estētika, un tā joprojām ir ekspresionisma stila etalons," raksta organizatori.

Ieeja – bez maksas. Pasākuma apmeklējums iespējams tikai vakcinētiem un/vai Covid-19 pārslimojušiem apmeklētājiem, pie ieejas uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.

Koris 'Dziesmuvara' aicina sadzirdēt savu balsi interaktīvā vides objektā


Foto: Publicitātes attēls

Latvijas Universitātes (LU) jauktais koris "Dziesmuvara" kultūras forumā "Baltā nakts" aicina ikvienu sadzirdēt savu balsi – kā tā skan vienatnē, kā kopā ar citām. To varēs izdarīt kora piedāvātajā interaktīvajā vides objektā "Tava vara", kurš atradīsies pie LU Akadēmiskā centra Torņakalnā pie Dabas mājas.

Kā stāsta kora dalībnieki, projekts sācies jau šā gada jūlijā, kad dziedātāji studijā pa vienam iedziedāja trīs kora dziesmas. Skaņu speciālists Guntars Poplavskis šīs atsevišķās balsis pēc tam salika tā, lai sanāktu četras balss grupas – soprāni, alti, tenori, basi.

Savukārt sadarbībā ar māksliniekiem Artūru un Nauri Martinsoniem izveidots interaktīvs objekts - četras platformas, kas simbolizē četrbalsīgu kori. Uzkāpjot uz kādas no platformām, ieskanēsies attiecīgā kora balss grupa. Ja visi podesti būs aizņemti, dziesma izskanēs visā savā pilnībā. Ja kāds no podestiem būs brīvs – tā balss grupa neskanēs un dziesma būs nepilnīga.

Apmeklētāji varēs eksperimentēt ar balsu grupu un kora kopskaņu, izprast kopējās iesaistes un sadarbības nozīmību. "Vēlamies, lai šis objekts atgādina to, ko šobrīd grūti saprast – ir jāpiedalās visiem, lai taptu dziesma, lai tā skanētu," stāsta autori.

Videogrāfija – 'Baltās nakts' visuma tekstūras LU Botāniskajā dārzā


Jau sešpadsmito gadu Radio NABA aicina tvert "Baltas nakts" maģiju - skaņu un gaismu saspēli laikmetīgās mūzikas programmā "Videogrāfija XVI: Space Textures XV", kas šogad notiks Latvijas Universitātes (LU) Botāniskajā dārzā, Kandavas ielā 2.

Programmu nodrošinās mākslinieki no Vācijas, Lielbritānijas, Polijas un Latvijas, kopīgi veidojot drosmīgu sinerģiju starp mūziku, video mākslu un arhitektūru.

Programma:
19.30 Kaspars Niklasons (Latvija)
20.00 Jēkabs Nīmanis (Latvija)
21.00 Pleq (Polija)
22.00 Simon Scott (Lielbritānija)
23.00 Arovane (Vācija)
24.00 Reinis Rabenau (Latvija)

Intervijas ar māksliniekiem varēs klausīties Latvijas Radio 6 - LU Radio NABA ēterā sestdien, 4. septembrī, pulksten 14 intervijas vadīs Atis Žagars un Dace Otomere, bet pasākuma tiešraidei līdzi varēs sekot sestdienas naktī no pulksten 19.30 Radio NABA facebook.com lapā un "Youtube".

Pasākuma apmeklējums iespējams tikai vakcinētiem un/vai Covid-19 pārslimojušiem apmeklētājiem, pie ieejas uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.

Performances "Nauda lido, nauda deg. Tirgus placis" Āgenskalna tirgū


Foto: F64

Āgenskalna tirgus laukumā "Baltajā naktī" norisināsies teātra trupas "Kvadrifrons" un fonda "Inititium" rīkotās teātra un laikmetīgās dejas performances "Nauda lido, nauda deg. Tirgus placis". Projekta ideja – ar dažādu mākslas žanru, pilsētvides objektu un performanču palīdzību pētīt cilvēku un viņa attiecības ar naudu. Mūsdienu kultūras forumā "Baltā nakts 2021" vairāki no šiem notikumiem norisināsies senākajā materiālo un morālo vērtību mīšanas punktā – tirgus placī.
No pulksten 16 līdz 20 -dDzīvā radiostacija "Radio Nauda". Tās dīdžeji un vadītāji būs Aigars Grauba un Āris Matesovičs.

Uzsverot naudas pamatfunkciju – apmainīt to pret sev vajadzīgu preci vai pakalpojumu – radio dīdžeji klausītājiem piedāvās apmainīt stāstus pret dziesmām. Pamīšus mūzikai ēterā izskanēs gan pozitīvi, gan negatīvi dažādu žanru stāsti par naudas tēmu. Notikumu varēs skatīties arī tiešsaistes live video formātā šeit un šeit.

Pulksten 18.30 performances "Mans dārgais / mana dārgā" atklāšana "Radio nauda" studijā.

Laikā, kad cilvēki vairāk kā jebkad agrāk tic sazvērestības teorijām, izplata nepatiesas ziņas un internetā īpašu popularitāti guvušas dažādas kulta personības, Ance Vilnīte un Jānis Sniķeris savā mākslas akcijā mēģinās uzzināt, vai šādā veidā iespējams izdarīt arī ko labu. Vai cilvēku aizrautība un iesaiste rodas tikai tad, ja mērķis ir cīnīties pret kaut ko, kā sekas ir kopīga degradācija?

Pulksten 18.45, 19.20, 20 un 22 Laikmetīgās dejas performances "5 minūtes naudas" Horeogrāfs Jānis Putniņš, piedalās "Equlibrium group".

Pulksten 21. – 21.45 Filmas "Pakāpiens. Trešais stāvs" pirmizrāde
Pulksten 21.45 Tikšanās ar filmas radošo komandu
Pulksten 22 – 22.45 Filma "Pakāpiens. Trešais stāvs"
Līdz plkst. 23.00 tirgus teritorijā skatāma Āgenskalna koka arhitektūrai veltītā izstāde "Vasarnīcas atmiņas".

No plkst. 16.00 tirgus teritorijā tikai vakcinētiem un/vai Covid-19 pārslimojušiem apmeklētājiem, pie ieejas uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.

Audiovizuāla pastaiga pa Aleksandra Čaka taku papildinātajā realitātē

Gan "Baltajā naktī", gan arī vēlāk – līdz šā gada 30. novembrim, ikvienam interesentam būs iespēja doties audiovizuālā pastaigā papildinātajā realitātē pilsētvidē. Tajā savijas kopā mūsdienu Rīga ar Aleksandra Čaka 20. gadu pilsētas un dzīves noskaņām. Darbs aplūkojams un klausāms (ieteicams lietot austiņas) ar GPS bāzētas papildinātās realitātes aplikāciju SAN.
Aplikāciju var lejupielādēt www.san.lv

Visas takas garumā skan Aleksandra Čaka dzeja, kas ir piesaistīta konkrētām vietām, to pavada vizuāli veidota 3D vide. Gājienu var uzsākt no jebkuras vietas.

Taka ved pa Čaka dzīvē nozīmīgām Rīgas vietām:

9. Blaumaņa iela 9 - Čaks 1901. gada 27. oktobrī piedzima
10. Brīvības iela 68 - Čaks 1950. gada 8. februārī nomira
1. K. Barona iela 1 – ģimnāzija
2. K. Barona iela 11 – sākumskola
8. Blaumaņa 38/40 – darba un izvadīšanas vieta, laikraksta "Cīņa" izdevniecība.
Čaka dzīves vietas dažādos dzīves posmos:
3. Lāčplēša 47
4. Lāčplēša 48/50
5. Ģertrūdes iela 57
6. Čaka iela 51. Vieta, kur Čaks dzīvoja un izdeva dzejoļu krājumus: "Apašs frakā", "Pasaules krogs" 1929.gads, "Sirds uz trotuāra" un "Es un šis laiks" 1928.gads. No tiem ir ņemta lielākā daļa dzejoļu, kas ir dzirdami visas takas garumā.
7. Bruņinieku iela 44/46

Pastaigu veidojis mākslinieks SAN aplikācijas autors Gints Gabrāns, 3D objektu grafiskais mākslinieks - Aldis Kopštāls, 3D skaņas režisors un radītājs - Gustavs Voldemārs Lociks.

Pamācība

Ieejot katrā jaunā zonā pirmo reizi, aplikācijā jānospiež "Download", bet var lejupielādēt visas 15 takas zonas iepriekš, tad izstaigājot Čaka taku, interneta pieslēgums nav nepieciešams;
Katrs objekts redzams un dzirdams tikai savā konkrētajā zonā;

Verot vaļā pašu aplikāciju, ierīce atvēršanās brīdī jātur nekustīgi (~9 sek), lai objekta lokācija tiktu ievietota precīzi. Ja objekts ievietojies neprecīzi, aplikāciju aizver pavisam un atver no jauna.
SAN aplikācija nav spējīga darboties uz ierīcēm bez GPS un žiroskopa.

Pastaiga zem ūdens Esplanādē un 'Ceļotāji' Bastejkalnā

Foto: Publicitātes foto

"Baltās nakts" laikā jau tradicionāli būs aplūkojamas dažādas instalācijas – viena no tām, "Medūzu ceļš" Esplanādē, aicinās doties pastaigā zem ūdens.

Šogad Mūsdienu kultūras foruma "Baltā nakts" laikā ik dienu redzētā ainava pārtaps maģiskā multimediālā akvārijā. Ūdens skaņas, lielizmēra spīdošās medūzas un ūdens krāsu izgaismojums, apvienots vienā multimediālā instalācijā pašā pilsētas sirdī – Esplanādes liepu alejā.

Savukārt turpat netālu, Bastejkalnā, būs skatāma franču mākslinieka Sedrika Leborņa instalācija "Ceļotāji / Les Voyageurs".

"Ceļotāji" ir poētisks vēstījums, kas jāatklāj katram pašam. Kādam tas būs aicinājums lidot augstāk, citam aicinājums izrauties no ikdienas ritma, vēl kādam dialogs ar sevi un savas esamības apzināšanās."

Septiņas, pieauguša cilvēka auguma skulptūras, veidotas no stiepļu sieta, gaišajā diennakts laikā saplūst ar apkārtējo ainavu un kļūst šķietami neredzamas, bet diennakts tumšajā laikā atspīd vides apgaismojuma ietekmē un atklājas apmeklētājam pilnā krāšņumā.

Skulptūras būs aplūkojamas vēl līdz 12. septembrim, ik vakaru no pulksten 21 līdz 23.

Meklē neonu Rīgā!


Foto: F64

"Baltās nakts" un arī citu nakšu laikā laikā Rīgas apkaimēs apskatāmi starptautiski atzītā teātra režisora, dramaturga un vizuālā mākslinieka Tima Etčelsa (Tim Etchells) un četru vietējo autoru radītie skatuviskie pilsētvides mākslas darbi – neona gaismas vārdu instalācijas "Pateikts neonā. Rīga".

Publiciste Santa Remere, teātra veidotājs Jānis Balodis, dejas tekstu autore Inta Balode un dzejnieks Kirils Ēcis šovasar piedalījās Tima Etčelsa tekstveides meistarklasēs, kuru laikā, transformējot tekstu un pašu valodu, atbrīvojot to no teatrāliem uzslāņojumiem, reflektēja par aktuālām tēmām un vērtībām mūsdienu sabiedrībā. Katrs no māksliniekiem nonāca pie sava īpašā Rīgas pilsētai un tās iedzīvotājiem veltītiem mākslas darbiem.

Neona gaismas vārdu instalācijas skatāmas piecās dažādās Rīgas apkaimēs:

mākslinieka Tima Etčelsa mākslas darbs – neona burtu teksts "Kad tu šo lasi" skatāms uz ēkas mūra sienas Miera ielā 39;

mākslinieka Jāņa Baloža mākslas darbs – neona burtu teksts "mums ir kaut kas kopīgs" no "Tilta uz nekurieni" Daugavgrīvas ielā 29A;

mākslinieka Kirila Ēča mākslas darbs – neona burtu teksts "kā iemācīties nemest ēnu" skatāms uz bijušās Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes ēkas fasādes Kronvalda bulvārī 4;

mākslinieces Santas Remeres mākslas darbs – neona burtu teksts "Mīļā sirds" skatāms uz sētas Ganību dambja un Tvaika ielas krustojumā;

mākslinieces Intas Balodes mākslas darbs "mēs tieši tāpēc satikāmies" skatāms pie Āgenskalna tirgus, Nometņu ielā 64.

Vides mākslas objekti 'Savpatība' un instalācija 'Teragnia'


Foto: Publicitātes foto

Arkādijas parkā "Baltajā naktī" atradīsies "Savpatība" – unikāla publiska instalācija un muzikāls vēstījums, kas aicina saredzēt un sadzirdēt pašam sevi. Vides multimediālā instalācija sastāv no spoguļu objektiem, kuru muzikālajā noformējumā izmantoti latviešu komponistu Santas Ratnieces un Ērika Ešenvalda radītie skaņdarbi.

Atkarībā no atrašanās vietas un pārvietošanās ceļa, apmeklētājiem iespēja dzirdēt atsevišķus instrumentus un balsis dažādās kombinācijās. Objektu šķautnēs spoguļosies režisora Roberta Rubīna dokumentētie Latvijas tīrradņu dziedājumu kadri, kurus diriģents Sigvards Kļava saticis savā pētnieciskajā ceļā vairāku gadu garumā - bērni ar eņģeļu balsīm un dzīvesgudri ļaudis no dažādām Latvijas vietām.

Savukārt līdzās, Māras dīķī būs aplūkojama mākslinieku Kārļa Īles un Kristapa Krolla instalācijā "Teragnia" - daudzas spožas uguns puķes, kas kvēlos liesmās un atspulgos ūdenī.

Performance 'ZeMe. Pasaules vibrācijas' Mežaparka estrādē


Foto: Publicitātes foto

"Baltajā naktī" iespējams doties uz nule publiskiem apmeklējumiem atvērto Mežaparka Lielo estrādi. Projekts "ZeMe. Pasaules vibrācijas" atvērs Mežaparka estrādes iekštelpu – Kokaru zāli, kurā mūzikas apvienība "ZeMe" (koklētāja Laima Jansone un elektroniskās mūzikas pārstāvis Monsta / Uldis Cīrulis) sadarbībā ar trīs mūziķiem no dažādām pasaules valstīm savienos latviskās un pasaules mūzikas elementus mūsdienīgā multimediālā projektā.

Apvienība "ZeMe" savā skanējumā ietērpj pasaules mūzikas elementus mūsu laikmetam atbilstošos ritmu rakstos. Šī oriģinālā autordarba ideja sasaucas ar 2021. gada Baltās nakts tēmu "Iedomu spoguļi" – virtuālajā realitātē ir iespējams viss, jo izgaist robežas starp laikā un telpā reāli eksistējošo un zināmais, ikdienišķais un pierastais iegūst jaunas, neparastas aprises. Izvērstajā multimediālajā koncertuzvedumā apvienības "ZeMe" mūziķi dzīvajā izpildījumā atskaņos savas kompozīcijas un virtuāli saspēlēsies ar projekta partneriem, nojaucot un sapludinot laiktelpas un pasaules robežas.

Performances laiki: no pulksten 20.30 līdz 21.10 un no pulksten 22.00 līdz 22.40. Performances ilgums 40 minūtes.

Performances dalībnieki: Laima Jansone (kokle) un Dj Monsta / Uldis Cīrulis, Saulius Petreikis (multiinstrumentālists, Lietuva), Alexander Arkhincheev (rīkles dziedāšana, Burjatija/Krievija), NT Wawe (trīs stīgu ģitāra – tritara, Horvātija).

Atgādinām, ka Mežaparka Lielās estrādes Izstāžu zālē skatāma Baibas Ābelītes izstāde "Atļautā ilūzija. Saknes", kurā vizuālās instalācijas iedzīvina "Sidraba birzs" arhitektonisko brīnumu mītiskās un mistiskās dabas tēlu zīmēs.

Ieeja Mežaparka Lielās estrādes teritorijā pa 2. vārtiem no pulksten 20 tikai ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas faktu apliecinošu Covid-19 sertifikātu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!