Foto: Gatis Priednieks-Melnacis

Ceturtdien, 19. janvārī, Valmieras teātra pagaidu mājvietā, topošajā laikmetīgās mākslas telpā "Kurtuve" jeb bijušajā pilsētas katlumājā norisinājās Atvērto durvju diena, kurā mediju pārstāvji tika aicināti tuvāk iepazīt jauno kultūrtelpu.

Šeit Valmieras teātris mitināsies līdz pat teātra ēkas Lāčplēša ielā 4 rekonstrukcijas noslēgumam, kas šobrīd plānots 2024. gada rudenī. Par aktualitātēm stāstīja teātra direktore Evita Ašeradena un režisors, scenogrāfs Reinis Suhanovs.

"Meklējot pagaidu telpas teātrim, bija divi svarīgi nosacījumi – mēs gribējām palikt pilsētas centrā un atrast telpas, kur iespējams izveidot amfiteātra plānojumu. Atbilstoši modernajām tendencēm Eiropā kultūras aktivitātes daudzviet notiek industriālā vidē, tādēļ "Kurtuve" ideāli atbilst šiem nosacījumiem," saka Evita Ašeradena.

Foto: Gatis Priednieks-Melnacis

"Valmierieši var būt patiesi lepni par to, ka "Kurtuve" ir Eiropa līmeņa mākslas telpa, kuru turpmākos divus gadus centīsimies padarīt par atpazīstamu kultūrvietu ne tikai Valmieras un novada robežās," uzsver Valmieras teātra direktore.

Savukārt Reinis Suhanovs norāda: "Es ticu, ka Valmiera tikai iegūs no tā, ka šeit būs vēl viena profesionāla telpa kultūrai un es ceru, ka šāds piemērs parādīs ne tikai mazākām pilsētām kā Valmiera, bet arī Rīgai, ka šādas telpas var padarīt par vietu, kur ienāk māksla. Un šī varētu būt Valmieras atbilde tam, ka, ja ir gribēšana un cīņasspars, var paveikt lielas lietas, negaužoties un negaidot neko no malas, ar tiem resursiem, kas pieejami."

Kā iepriekš ziņots, "Kurtuvē" jau tiek spēlētas izrādes. 20. janvārī tika sagaidīta arī pirmā pirmizrāde – Reiņa Suhanova iestudējums "Vārds", bet 25. februārī pirmizrādi piedzīvos Jūdžina O'Nīla lugas "Sēras piestāv Elektrai" iestudējums Ineses Mičules režijā.

Projekta autors, arhitekts Reinis Liepiņš, kurš gan nebija klāt pasākumā, iepriekš teicis: "Šķiet, ka neviens vēl tik īsā laikā Latvijā nav īstenojis šāda līmeņa projektu. Divarpus mēnešos, kopš lēmuma pieņemšanas ar visu projektēšanu un būvniecību, ir izveidota jauna teātra telpa. Manuprāt, tas ir unikāls notikums un liels sasniegums, pateicoties Valmieras novada pašvaldības un Valmieras drāmas teātra spējai ātri pieņemt lēmumus un rast netradicionālus risinājumus. Vēlos arī pārējām iesaistītajām pusēm, tostarp kolēģei Ilzei Liepiņai, kura paveica lielāko daļu arhitektūras darba, un būvniekiem SIA "R.K.C.F. Renesanse".

Foto: Gatis Priednieks-Melnacis

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" apturēja Valmieras teātra vēsturiskās ēkas Lāčplēša ielā 4 pārbūves darbus. 2022. gada novembra sākumā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" noslēdza līgumu par 1,75 miljoniem eiro ar būvuzņēmumu SIA "Aimasa" par neatliekamajiem būvdarbiem, kas nepieciešami Valmieras teātra ēkas nesošo konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes nodrošināšanai.

Valdība 2022. gada 11. oktobra sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas un Valmieras drāmas teātra virzīto finansējuma pārdales pieprasījumu, lai ieilgušās teātra ēkas pārbūves laikā varētu tikt turpināts teātra darbs pielāgotās telpās Valmierā, Rīgas ielā 25A, piešķirot 349 260 eiro teātrim tā darbības nodrošināšanai nomātās telpās Valmierā (finansējums pagaidu telpu nomai, telpu pielāgošanai teātra darbībai, komunālo pakalpojumu segšanai un izrāžu sagatavošanas izdevumu segšanai). Šim mērķim 62 180 eiro piešķīra arī Valmieras novada pašvaldība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!