Foto: DELFI Aculiecinieks
Gada īsākajā naktī, 21.jūnijā no plkst.19.00 līdz saules lēktam, Turaidas muzejrezervāta Jāņkalnā tiks svinēti vasaras saulgriežu svētki, kuros ikviens aicināts kopā ar nodibinājuma "Māras loks" ļaudīm un folkloras kopām no visiem Latvijas novadiem izdzīvot saulgriežu nakti, izbaudot dabas burvību un saules dziesmu maģiju, portālu "Delfi" informē Turaidas muzejrezervāta pārstāvji.

Vasaras saulgrieži ir pilnbrieda laiks, gada garākā diena un īsākā nakts - pārējas punkts, kad saule uzkāpusi pašā debesu kalna virsotnē. Vasaras saulgriežos, kas tiek dēvēti arī par Jāņiem, tos svinot, ievērojot tautas tradīcijas, var piedzīvot atklāsmi, ka esam dabas bērni. Tieši vasaras saulgriežos var fiziski sajust, kā visa dzīvā radība saņem spēkus, uzplaukst neparastā krāšņumā un dāsni dalās ar ikvienu.

Jāņu norises iesāksies ar rotaļām, sadziedāšanos un vainagu vīšanu, siera siešanu un Jāņu nakts leļļu teātri bērniem. Tad, jau jāņabērniem pulcējoties kuplākā skaitā, sāksies dārza un sētas aplīgošana, sasveicināšanās ar muzejrezervāta saimniekiem. Nakts gaitā notiks saules daudzināšanas rituāli, tiks degta uguns pūdele, ugunskurs un ritināts uguns rats. Pašā nakts melnumā, aizbaidot raganas un vilkačus, Dziesmu dārza ielejā dimdinās dūdu un bungu grupa "Auļi", visiem svētku dalībniekiem palīdzot aizdzīt miegu un saņemt dabas doto enerģiju. Rīta ausmā kopīgā gājienā pie Skandinieku avotiņa risināsies ūdens rituāls, lai acis visiem skaidras, sagaidot sauli Dainu kalnā uzlecam.

Līgo pasākumu programma 2011

Ieeja par ziedojumiem.

Vasaras saulgriežu programma:

No 19.00 - Pulcēšanās Turaidā

19.00 - 20.30 - Gatavošanās Jāņiem - vainagu vīšana, pušķošana, siera siešana, Jāņu rotaļu apgūšana, leļļu teātris bērniem "Jāņu rītu govis ganu zaļābula lauciņā", zāļu un pirts zintis Dziesmu dārzā un Jāņkalna pakājē

20.00 - 20.30 - Dabas stāstu taka kopā ar Jāni Brikmani (Putnu Jāni) un pūdeles pacelšana Jāņkalnā

20.30 - Turaidas saimnieku - muzejrezervāta saimes - sveikšana un aplīgošana, sadziedāšanās pāri pakalniem pie muižas pārvaldnieka jaunās dzīvojamās mājas

21.00 - Došanās uz Jāņkalnu – uguns iedegšana, rituāla mielasts

22.00 - Saules pavadīšana, novadu sadziedāšanās, pūdeļa aizdedzināšana Jāņkalnā

22.30 - Ozola rituāls, Jāņu rotaļas

00.00 - Nakts vidus rituāls - buramdziesmas, spēka vārdi, pērno vainagu atdošana ugunij

00.30 - Uguns rata ritināšana, dūdu un bungu grupas "Auļi" nakts koncerts Dziesmu dārzā - raganu un skauģu dzīšana

Ap 01.30 - Rotaļas, danči, dziesmas Dziesmu dārzā un Jāņkalnā

03.00 - Gaismas ceļš - gaismas nešana Dainu kalnā, ūdens rituāls pie avotiņa, mazgāšanās rīta rasā, saules sagaidīšana

04.00 - Gaismas nešana uz Gauju, sveču plostu palaišana Gaujā, lai Jāņu nakts gaisma iziet plašajā pasaulē! Līgo!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!