Foto: www.baltskars.com

Ceturtdien, 7. martā, Dailes teātra vadība plašāku sabiedrību iepazīstināja ar iecerēto Mazās zāles pārbūves projektu un parakstīja sadarbības līgumu ar būvniecības uzņēmumu SIA "Pillar Contractor", kas veiks būvniecības darbus.

Pārbūves projekts paredz darbus vairākos virzienos, proti, pazemināt Mazās zāles grīdu, lai panāktu labāku skatuves redzamību un ievērojami palielinātu skatītāju ietilpību zālē, iegūstot divu līmeņu telpu ar balkonu, kā arī paaugstināt skatuves telpu, ļaujot režisoriem un aktieriem izmantot Mazo zāli kā pilnvērtīgu moderna teātra sastāvdaļu, preses konferencē pavēstīja teātra vadība. Telpu pārbūves rezultātā teātris iegūs jaunu un plašu mēģinājumu zāli lielās skatuves izrāžu mēģinājumiem. Pašreizējās neērtās un padomju laikā būvētās trešā un ceturtā stāva mēģinājumu telpas tiks apvienotas vienā plašā un mūsdienīgā spēles laukumā jeb "black box" zālē, kura izmēra ziņā būs līdzīga Lielās zāles skatuvei. Tur varētu notikt arī mazākas formas izrādes.

Dailes teātra direktors Juris Žagars skaidro: "Teātrim ir jādzīvo līdzi laikam. Tāda Mazā zāle, kāda mums bija līdz šim, vairs nespēj kalpot skatītājam. Šis ir ilgi gaidīts notikums teātrī, kas sniegs jaunas radošās iespējas, būtiski uzlabos redzamību un ventilāciju un sniegs papildus ērtības skatītājiem. Viens no svarīgākajiem ieguvumiem ir tas, ka Mazās zāles ietilpība palielināsies no līdzšinējām aptuveni 150 līdz 350 vietām. Ņemot vērā, ka pēdējos divos gados mums ir arvien grūtāk apmierināt skatītāju pieprasījumu pēc biļetēm Dailes teātrī un izrādes tiek izpārdotas ilgi uz priekšu, šis, protams, būs liels ieguvums gan teātrim, gan skatītājiem."

Viņš norādīja, ka Mazās zāles pārbūve notiks 12 mēnešus. Augustā vai septembrī atbrīvosies Tabakas fabrikas telpas, jo Jaunais Rīgas teātris atgriezīsies vēsturiskajā ēkā Lāčplēša ielā, Rīgā. Paredzēts, ka viena no Tabakas fabrikas zālēm tiks atvēlēta citiem teātriem, tostarp arī Dailes teātrim.

Žagars sacīja, ka pavasarī un rudenī atsevišķas Mazās zāles izrādes būs skatāmas kultūras centrā "Ulbrokas pērle", rudenī Mazās zāles formas izrādes būs skatāmas Tabakas fabrikā, bet nākamā gada februārī zāle tiks nodota skatītājiem.

Pēc viņa paustā, pirmais iestudējums pārbūvētajā Mazajā zālē uzticēts teātra mākslinieciskajam vadītājam Viesturam Kairišam, kurš plāno iestudēt izrādi ar pagaidu nosaukumu "Romieši".

"Mēs gribam uzsvērt, ka Mazā zāle nebūs paredzēta laboratorijas eksperimentiem bez potenciāla uz skatītāju ievērību un finansiālā iespaida uz teātra budžetu. Nē, tā būs svarīga zāle ar ideālu skatītāju skaitu, tāpēc pirmā iestudējuma režisors būs teātra mākslinieciskais vadītājs," uzsvēra Žagars.

Dailes teātris uz šo pēc arhitektes Martas Staņas projekta būvēto ēku pārcēlās 1977. gadā. Mazā zāle sākotnēji bija paredzēta tikai teātra mēģinājumiem un lietota arī kā kongresu un atpūtas telpas LPSR vadības nomenklatūrai. Šīs telpas šobrīd ir gan morāli, gan fiziski nolietotas un to pilnvērtīgai izmantošanai ir nepieciešama mūsdienu teātra auditorijai un teātra darbībai atbilstoša pārbūve un remontdarbi.

Mazās zāles pārbūve tiks sākta aprīļa sākumā, un to ir iecerēts pabeigt nākamā gada ziemā. Kopējās pārbūves izmaksas ir aptuveni 4,7 miljoni eiro.

Pārbūves projekta autori ir arhitekti Reinis Liepiņš un Ilze Liepiņa un arhitektu birojs "Sudraba Arhitektūra".

Biroja "Sudraba Arhitektūra" darbības lauks aptver kultūrvēsturiskā mantojuma pielāgošanu, dizainu un arhitektūru augstvērtīgā estētikā. Pēdējā laika nozīmīgākie kultūras būvju projekti – kultūrvieta "Hanzas Perons" Rīgā (2019), Valmieras teātra "Kurtuve" (2022) un Rīgas pils konventa / Latvijas Nacionālā vēstures muzeja atjaunošana (2014–2023).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!