Foto: Publicitātes attēls
Valmieras teātra LMT Mansarda zālē 15. aprīlī pirmizrādi piedzīvos izcilā norvēģu dramaturga Henrika Ibsena lugas "Celtnieks Sūlness" iestudējums Dāvja Auškāpa režijā, portālu "Delfi" informē Valmieras teātra pārstāve Zane Ceriņa.

Radošajā komandā apvienojušies – scenogrāfe un kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, komponists Jēkabs Nīmanis, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, bet galvenajās lomās Krišjānis Salmiņš un Rūta Dišlere.

Topošā izrāde ir režisora Dāvja Auškāpa debija Valmieras teātrī. Līdz šim viņš vairākas izrādes iestudējis Latvijas Nacionālajā teātrī (J. Griškoveca "Satisfakcija", V. Majakovska "Blakts", E. Heiza "Ceļā uz mājām").

"Celtnieks Sūlness ir pats Henriks Ibsens ar savām radošajām mokām, ar upuriem, kas viņam un tuviniekiem ir bijis jānes, lai varētu radīt, un vainas apziņu par to, ar šaubām par sevi un savu ceļu, bet visvairāk ar neizsakāmām ilgām pēc mīlestības un sapratnes. Domāju, ka šāds "sūlness" mājo ikvienā, kurš meklē un iet garīgās izaugsmes un radīšanas ceļu," par norvēģu dramaturģijas klasiķa darbus saka Dāvis Auškāps.

Lugu Henriks Ibsens sarakstīja 1892. gadā, atgriežoties Norvēģijā pēc 27 gadiem trimdā. Atgriešanās brīdī viņa darbi bija kļuvuši par Eiropas kultūras procesu virzītāju. "Celtnieks Sūlness" ievadīja viņa pēdējo četru lugu ciklu, kas kļuva par rakstnieka intensīvas pašanalīzes teritoriju. Iepriekšējos darbos centrālās varones bija sievietes, tagad par tiem kļuva vīrieši, kuri vēlas ko paveikt un daļēji to arī izdara, bet tad saprot – cena ir pārāk augsta. Viņi samaksā ar savas dzīves laimi – gan savējo, gan citu cilvēku, jo radītkāre nav šķirama no varaskāres.

Pārējās lomās: Elīna Vāne, Aigars Vilims, Juris Laviņš, Aigars Apinis un Ilze Lieckalniņa.

Tuvākās "Celtnieks Sūlness" izrādes – 16., 17. un 30. aprīlī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!