Foto: "Smaržo sēnes". Foto: Matīss Markovskis
Ikgadējās Valmieras teātra viesizrādes Rīgā būs no 17. līdz 21.augustam, piedāvājot skatītājiem četras mazās formas izrādes divos spēles laukumos – Dailes teātrī un teātra mājā "Zirgu pasts" (Dzirnavu 46).

Viesizrādes sāksies teātra mājā "Zirgu pasts", kur 17. un 18.augustā plkst. 19:00 varēs noskatīties Gunāra Priedes "Smaržo sēnes" Mārtiņa Eihes režijā.

Priedes "Smaržo sēnes" ir vienīgā aizliegtā luga padomju gados. Latvijā 1968. gadā vara ir modra - lugu daži Gunāra Priedes "kolēģi" aiznes tā brīža CK 1. sekretāram un norāda uz ironiju par pastāvošo iekārtu un partijas absurdajiem lēmumiem. Sākas lugas apspriešana augsta līmeņa sapulcēs, G. Priede zaudē Kinematogrāfu savienības 1. sekretāra posteni, viņa darbi tiek aizliegti uz vairākiem gadiem, un šobrīd ir skaidrs, kāda tā bija veiksme, ka "Smaržo sēnes" tika atzīta par radošu neveiksmi nevis politisku kļūdu. Jo izsūtījums un izslēgšana no partijas pagāja secen.

Lugas aktualitāti mūsdienās ieskicē arī teātra kritiķe Edīte Tišheizere: "luga "Smaržo sēnes" man liekas skaidrs un principiāls mākslinieka vēstījums: sporas, kas izkaisītas turpat pirms piecdesmit gadiem, ir dzīvotspējīgas joprojām, un micēlijs, zem sūnām paslēpies, ir, oi, oi, oi, cik sazarots".

Lomās: S. Putniņa, J. Johansons, D. Everss, I. Apine, I. Pudža, I. Kniploks, E. Johansons, M. Liepa, I. Lieckalniņa, Ģ. Rāviņš, B. Valante, I. Pukinska, A. Apinis, M. Mennika, I. Džindža.

Turpat, "Zirgu pastā" 19. augustā plkst. 19:00 un 20. augustā plkst. 14:00 Augusta Strindberga kaislību drāma "Nāves deja" Elmāra Seņkova režijā.

Lugas notikumi risinās uz salas, kur mīt kapteinis Edgars (Aigars Apinis) ar sievu Alisi (Ieva Puķe), jau divdesmit piecus gadus savažoti naidpilnā laulībā. Abi ir nerealizējušās personības – Alise precību dēļ ir pametusi aktrises karjeru, bet Edgars tā arī nav uzdienējis līdz ilgotajai majora pakāpei. Karantīnas inspektora Kurta (Ivo Martinsons) ierašanās rada cerību, ka viņu mokošā divsavienība transformēsies. Kurts, cilvēks no malas, pašam negribot, ir ierauts šajā naida un mīlas zonā. Izrāde tiks spēlēta pēdējo reizi.

Foto: "Nāves deja". Foto: Matīss Markovskis
Savukārt Dailes teātra Mazajā zālē tiks spēlētas divas izrādes – A. Menčela traģikomēdija "Rudenīgais blūzs" un Henrika Ibsena drāma "Celtnieks Sūlness".

"Rudenīgo blūzu", ko iestudējis režisors Varis Brasla, varēs noskatīties 19. augustā plkst. 19:00 un 20. augustā plkst. 14:00 un 19:00. Luga vēsta par trīs cienījamām atraitnēm, kas izveidojušas klubiņu savu aizgājušo vīru piemiņai, taču ierasto kārtību sagroza kāds vīrietis, arī atraitnis.

Foto: "Rudenīgais blūzs". Foto: Matīss Markovskis
Kaut arī autoram piemīt Vudija Alena rakstības vieglums, luga skar ikviena cilvēka domas – kā sadzīvot ar vientulību, nekļūstot nīgram un noliedzošam, kā vitāli nodzīvot paša dzīvi, neupurējot sevi bijušajam un nenododot pagātni un jaunību.

Izrādē spēlē aktieri Vizma Kalme, Regīna Devīte, Baiba Valante, Anna Putniņa un Rihards Rudāks.

Viesizrādes noslēgsies 21.augustā ar režisora Dāvja Auškāpa iestudēto drāmu "Celtnieks Sūlness" ar Krišjāni Salmiņu galvenajā lomā.

Izrāde vēsta par valdonīgo celtnieku Sūlnesu, kurš atrodas savas karjeras virsotnē. Viņš baidās no tā, ka pienāks pagrieziena punkts un ceļš sāks vest lejup. Kādas pagātnē notikušas traģēdijas dēļ starp viņu un sievu Alīni (Elīna Vāne) valda sastingums un dzīvesprieka zudums. Viņš pārdzīvo dziļu radošo un personīgo krīzi, ilgodamies pēc jaunības un spēku pieplūduma, vienlaikus baidoties, ka jaunie gūs virsroku un atņems viņam varu un vietu. Viss mainās, kad pēc desmit gadiem viņš atkal satiek nu jau pieaugušo Hildi (Rūta Dišlere). Šī satikšanās kļūst liktenīga.

Foto: "Celtnieks Sūlness". Foto: Matīss Markovskis
"Celtnieks Sūlness" pirmizrādi piedzīvoja tikai aprīlī, bet jau saņēmusi kritiķu un skatītāju atzinību. Teātra kritiķe Silvija Radzobe uzskata, ka "Sūlness ir labākais darbs visā K. Salmiņa radošajā karjerā". Arī teātra kritiķis Atis Rozentāls pievienojas: "Aktieris Sūlnesa lomā ir biedējoši rāms, iekšēji iztukšots un nobruņojies pret apkārtējās pasaules vilinājumiem. Tas ir ļoti pārdomāts un pārliecinošs aktierdarbs. Dāvja Auškāpa līdzšinējā režisora darbā "Celtnieks Sūlness" neapšaubāmi ir veiksmīgākais iestudējums".

Biļetes uz viesizrādēm var iegādāties visās "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā: www.bilesuparadize.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!