Foto: Publicitātes attēls

Latvijas Nacionālais balets 12. aprīlī aicina uz pirmizrādi "Pie zilās Donavas" ar Johana Štrausa mūziku. Jauniestudējums top par godu tā horeogrāfes, leģendārās baletmeistares Helēnas Tangijevas-Birznieces 110. jubilejai, kas ir 13. aprīlī, portālu "Delfi" informē Latvijas Nacionālās operas un baleta pārstāve Irbe Treile.

"Pie zilās Donavas" jauniestudējumu veido horeogrāfs inscenētājs Aivars Leimanis, muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš, diriģents Farhads Stade, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ināra Gauja un video māksliniece Ineta Sipunova.

Galvenajās lomās – Elza Leimane, Baiba Kokina, Sabīne Guravska un Alise Prudāne (Franciska), Arturs Sokolovs, Raimonds Martinovs, Viktors Seiko un Zigmārs Kirilko (Francis), Jolanta Lubēja, Jūlija Brauere, Laine Paiķe un Annija Kopštāle (Annele).

Baletam "Pie zilās Donavas" aprit sešdesmitā jubileja – pirmo reizi Rīgā tas iestudēts 1957. gadā, atjaunojumus piedzīvoja 1987. un 1994. gadā. Kopumā tika nodejotas 310 "Pie zilās Donavas" izrādes.

""Pie zilās Donavas" ir mūsu baleta zelta fonds. Tā ir izrāde, kas nemainīgā veidolā uz skatuves dzīvojusi visilgāk – vairāk nekā 40 gadu. Tā ir ārkārtīgi spilgta, ar daudziem sulīgiem tēliem, ļoti sarežģīta solistēm. Jaunajai dejotāju paaudzei šī būs pirmā tikšanās ar šo horeogrāfiju, savā ziņā laika mašīna, kas ved mūs atpakaļ pagātnē. Mūsu jauniestudējumu sarakstā jau ilgāku laiku nav bijis krāšņa kostīmu baleta, un klasisko vērtību piekritēji pēc tāda ir noilgojušies. Cenšamies būt daudzveidīgi, lai mūsu repertuārs sagādātu prieku visdažādākajām gaumēm un estētiskajām prasībām. Ļoti lielu darbu šī iestudējuma tapšanā ieguldījuši mani asistenti: Inese Dumpe, kas strādāja ar solistiem, kā arī Aiša Sila un Regīna Kaupuža, kuras slīpēja kordebaletu. Un, protams, jauniestudējums nav iedomājams bez scenogrāfes un kostīmu mākslinieces Ināras Gaujas." stāsta horeogrāfs Aivars Leimanis.

"Johana Štrausa mūzika vienmēr saistās ar Vīni – vienu no Eiropas kultūras centriem, valšu lielpilsētu. Šajā iestudējumā dzirdēsiet daudz pazīstamu Johana Štrausa melodiju. Partitūrā ir gan viņa slavenākie valši "Vīnes meža stāsti", "Dienvidu rozes" un "Pie skaistās, zilās Donavas", gan lendleri, polkas un galopi – "Trič trač", "Picikato polka", "Zibens un pērkons" un daudzi citi. Atšķirībā no koncertiem, šeit šī dejiskā mūzika patiešām tiks dejota, kas skatītājiem sagādās divkāršu baudījumu. Viegla un dzirkstoša klausoties, ne tik viegli spēlējama, man tā ir ļoti mīļa mūzika, kuru iestudēju ar lielu prieku," saka jauniestudējuma muzikālais vadītājs Mārtiņš Ozoliņš.

Sarunas pirms pirmizrādēm par baletu "Pie zilās Donavas" notiks 3. aprīlī LNO Jaunajā zālē. Tuvākās izrādes – 13. un 30. aprīlī, 5. maijā un 3. jūnijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!