13. aprīlī pasaules pirmizrādi piedzīvojis komponista Jura Karlsona un horeogrāfa Aivara Leimaņa balets "Antonija #Silmači". Šis pēc Rūdolfa Blaumaņa lugas "Skroderdienas Silmačos" motīviem veidotais oriģinālbalets ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums.

Iestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents ir Mārtiņš Ozoliņš, diriģents – Jānis Liepiņš, scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece – Anna Heinrihsone, video mākslinieks – Artis Dzērve, gaismu mākslinieks – Mārtiņš Feldmanis.

Labi zināmās Blaumaņa lugas un arī jaunā baleta libreta notikumi risinās laikā, kad reibinoši zied vasara, saule kāpj kalnā pretī Jāņu naktij, un reibst arī Silmaču saimnieces Antonijas mīlestības izslāpusī sirds... Balets "Antonija #Silmači" ir romantiski dramatisks stāsts par alkām pēc personīgās dzīves piepildījuma. Tas radīts, iedvesmojoties no daudzu latviešu iemīļotākā dramaturģijas darba "Skroderdienas Silmačos".

Komponists Juris Karlsons par savu jaundarbu saka: "Vēlējos rakstīt dramatisku darbu ar spēcīgu emociju kolīzijām, nevis populāras lugas dejojamu variantu. Daudzkārtīgi pārdomājot "Skroderdienu "sižetiskos pavērsienus, atklāju lugā ieslēptu dramatisku, pat traģisku stīgu – lugas centrā esošās Antonijas alkas pēc īstas un patiesas mīlestības."

Titullomu jaunajā iestudējumā interpretēs Elza Leimane vai Viktorija Jansone, Aleksis – Arturs Sokolovs vai Viktors Seiko, Dūdars – Antons Freimans vai Raimonds Martinovs, Elīna – Alise Prudāne vai Elīna Agajeva, Kārlēns – Germans Ševčenko vai Gonzalo Preciado Azanza, Ieviņa – Jūlija Brauere vai Paulīna Druka, Rūdis – Kārlis Cīrulis vai Kristaps Jaunžeikars, Ābrams – Andris Pudāns vai Ringolds Žigis, Joske – Avetiks Karapetjans vai Aleksandrs Osadčijs, Zāra – Ieva Rācene vai Jolanta Lubēja, Pindacīša – Laine Paiķe vai Viktorija Jansone, Bebene – Annija Kopštāle vai Ieva Rācene, Tomuļmāte – Vanda Visnape-Trocjuka vai Anna Russke.

"Lugas "Skroderdienas Silmačos" sižets ar tās sulīgajiem, kontrastējošajiem tēliem un raksturiem ļoti labi padodas baleta horeogrāfijai, un man ir liels prieks, ka šai idejai atsaucās komponists Juris Karlsons, jo viņa mūzika arī ir tēlaina, bagāta un brīnišķīgi piemērota baletam. Ir ārkārtīgi interesanti iestudēt baletu no "baltas lapas": izvēlēties katram dejotājam atbilstošāko lomu un katram tēlam savu dejas valodu. "Antonija #Silmači" būs atbilstoši visiem baleta kanoniem veidots uzvedums, kura horeogrāfiskajā valodā ievīta arī kāda laikmetīgāka stīga," par baleta jauniestudējumu stāsta horeogrāfs Aivars Leimanis.

Biļetes uz baletu "Antonija #Silmači" var iegādāties LNO un "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!