Foto: DELFI
Latvijas Nacionālajā teātrī 23. novembrī, Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā, apbalvoti aizvadītās teātra sezonas labākie iestudējumi un individuālie sniegumi. Par gada labāko izrādi žūrija atzinusi režisores Ingas Tropas iestudējumu "Dvēseļu utenis", kas tapis neatkarīgajā teātrī "Dirty Deal Teatro".

"Dvēseļu utenis" saņēmis balvu arī kategorijā "Gada mazās formas izrāde". Tāpat iestudējumu novērtējuši starptautiskie eksperti vēl pirms "Spēlmaņu nakts" ceremonijas piešķirot tam savu simpātiju balvu.

Izrāde vēsta par sešiem Latvijā dzīvojošiem studentiem, kuru likteņus izšķir nevis valsts ģeopolitiskā atrašanās vieta starp rietumiem un austrumiem, bet gan šīs paaudzes atrašanās laikā starp sabiedrībā neatrisinātiem pagātnes konfliktiem un neziņu par nākotni.

Kategorijā "Gada lielās formas izrāde" uzvarējis režisora Vladislava Nastavševa iestudējums Jaunajā Rīgas teātrī "Cerību ezers. Aizsalis", kas veidota kā personisks režisora atmiņu stāsts par mēģinājumu izrauties no radošā strupceļa caur personisko pieredzi - atmiņām par vecmāmiņu, atmiņām par pirmo mīlestību un draudzību.

Kategorijā "Gada izrāde bērniem" pie balvas ticis Latvijas Leļļu teātra iestudējums "Naksitrallīši", ko veidojusi režisore Laura Čaupale, bet kategorijā "Gada izrāde pusaudžiem" uzvarējis Reiņa Suhanova veidotais Kultūras akadēmijas aktiermākslas studentu iestudējums "Labie bērni", kas jau piedzīvojis lielu auditorijas interesi un šobrīd ir iekļauts Valmieras drāmas teātra repertuārā.

Kā ik gadu "Spēlmaņu nakts" izrādes vērtēja arī bērnu un jauniešu žūrija. Tā kā šogad bērnu izrādes ir atdalītas no jauniešu izrādēm un katrā kategrorijā ir vairāki nominanti, tad arī tika pasniegtas divas specbalvas – izrādei "Niķa un Riķa stiķi" Dailes teātrī, režisors Kārlis Auškāps, kā arī jau minētajai Valmieras teātra izrādei "Labie bērni".

Par gada labāko režisoru nosaukts Viesturs Kairišs, kurš iepriekšējā sezonā veidojis iestudējumus "Salome" Latvijas Nacionālajā teātrī un "Baladīna" Valmieras drāmas teātrī.

Kategorijā "Labākā aktrise" uzvarējusi Guna Zariņa par dzejnieka Aivara Neibarta jeb Ņurbuļa atveidojumu Alvja Hermaņa izrādē "Dieviņš pillā". Savukārt pat "Gada aktrisi otrā plāna lomā" atzīta Inga Misāne-Grasberga par darbu izrādē "Mežainis" Latvijas Nacionālajā teātrī.

Kā gada labākais aktieris šogad "Spēlmaņu nakts" ceremonijā triumfējis Vilis Daudziņš, kurš pie godalgas ticis par divām lomām – Ļeņinu iestudējumā "Pēdējā Ļeņina eglīte" un Omi iestudējumā "Cerību ezers. Aizsalis".

Savukārt kategorijā "Gada aktieris otrā plāna lomā" uzvaras laurus plūcis Latvijas Leļļu teātra aktieris Aleksandrs Jonovs par Melnā prinča lomu izrādē "Zelta zirgs" un Piķamici izrādē "Krokodils Gena un Pekausis".

Kategorijā "Gada jaunais skatuves mākslinieks" žūrija par labākajiem atzinusi Jāni Kroni (lomas izrādē "Mežainis" Latvijas Nacionālajā teātrī, loma izrādē "Lidojošais šķīvītis" "Dirty Deal Teatro") un Igoru Šelegovski (Jezups Sebalds izrādē "Klūgu mūks", Pēteris Bērziņš izrādē "Arī vaļiem ir bail" Latvijas Nacionālajā teātrī, Vitālijs izrādē "Dvēseļu utenis" "Dirty Deal Teatro").

Šogad publikas simpātijas balsojums norisinājās portālā "Delfi" no 1. līdz 21. novembrim. Kā skatītāju iecienītākā izrāde balsojumā uzvarēja Latvijas Nacionālā teātra "Arī vaļiem ir bail", ko veidojis režisors Elmārs Seņkovs. Savukārt skatītāju balvu kā iemīļotākais aktieris un aktrise ieguvuši Vilis Daudziņš un Guna Zariņa.

Īpašā žūrijas specbalva piešķirta Ojāram Rubenim par laikmetīga Nacionālā teātra vīziju un tās īstenošanu.

Kopumā balvas tika pasniegtas 16 kategorijās, bet par mūža ieguldījumu teātra mākslā tika godināti Latvijas Nacionālā teātra aktrise Māra Zemdega un Dailes teātra aktieris Gunārs Placēns.

Visi "Spēlmaņu nakts 2017/2018" laureāti:

GADA IZRĀDE:

"Dvēseļu utenis" "Dirty Deal Teatro", režisore Inga Tropa

Gada lielās formas izrāde:

"Cerību ezers aizsalis" Jaunajā Rīgas teātrī, režisors Vladislavs Nastavševs

Gada mazās formas izrāde:

"Dvēseļu utenis" "Dirty Deal Teatro", režisore Inga Tropa

Gada izrāde bērniem:

"Naksitrallīši" Latvijas Leļļu teātrī, režisore Laura Čaupale

Gada izrāde pusaudžiem:

"Labie bērni" Valmieras drāmas teātrī, režisors Reinis Suhanovs

Labākie individuālie sniegumi:

Gada režisors:

Viesturs Kairišs, "Salome" Latvijas Nacionālajā teātrī, "Baladīna" Valmieras drāmas teātrī

Gada aktrise:

Guna Zariņa – Ņurbulis izrādē "Dieviņš pillā" Jaunajā Rīgas teātrī

Gada aktieris:

Vilis Daudziņš – Ļeņins izrādē "Pēdējā Ļeņina eglīte," Ome izrādē "Cerību ezers. Aizsalis" Jaunajā Rīgas teātrī

Gada aktrise otrā plāna lomā:
Inga Misāne-Grasberga – lomas izrādē "Mežainis" Latvijas Nacionālajā teātrī

Gada aktieris otrā plāna lomā:

Aleksandrs Jonovs – Melnais princis izrādē "Zelta zirgs", Piķamice izrādē "Krokodils Gena un Pekausis" Latvijas Leļļu teātrī

Gada jaunie skatuves mākslinieki:

Jānis Kronis – lomas izrādē "Mežainis" Latvijas Nacionālajā teātrī, loma izrādē "Lidojošais šķīvītis" "Dirty Deal Teatro"

Igors Šelegovskis – Jezups Sebalds izrādē "Klūgu mūks", Pēteris Bērziņš izrādē "Arī vaļiem ir bail" Latvijas Nacionālajā teātrī, Vitālijs izrādē "Dvēseļu utenis" "Dirty Deal Teatro"

Gada scenogrāfs un/vai leļļu mākslinieks:

Reinis Suhanovs – "Arī vaļiem ir bail" Latvijas Nacionālajā teātrī, "Persiešu valodas stundas" Žaņa Lipkes memoriālā

Gada kostīmu mākslinieks:

Keita – "Man 30 gadu" Latvijas Nacionālajā teātrī

Gada gaismu mākslinieks:

Oskars Pauliņš par darbu sezonā Latvijas Nacionālajā teātrī un Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī

Gada video mākslinieks:

Austra Hauks – "Dvēseļu utenis" "Dirty Deal Teatro", "Romeo un Džuljeta" Latvijas Leļļu teātrī

Gada kustību mākslinieks:

Agnese Vanaga, Leonards Vīksne – "Man 30 gadu" Latvijas Nacionālajā teātrī

Gada muzikālās partitūras autors:

Jēkabs Nīmanis – "Dvēseļu utenis" "Dirty Deal Teatro", "Kaiju karalienes noslēpums" Latvijas Leļļu teātrī, "Persiešu valodas stundas" Žaņa Lipkes memoriālā

Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga vai scenārijs, izvirzīts kopā ar Laikmetīgo lugu autoru, scenāristu un dramaturgu apvienību):

Artūrs Dīcis – "Arī vaļiem ir bail" Latvijas Nacionālajā teātrī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!