Dailes teātris šogad svin simtgadi, jubilejas gadā skatītājiem piedāvājot 11 jauniestudējumus. Kā centrālais notikums iecerēta teātra dibinātājam Eduardam Smiļģim veltītā izrāde "Smiļģis", bet sezonas izskaņā gaidāms jauna versija par Rūdolfa Blaumaņa "Skroderdienām Silmačos" ar īpaši šim iestudējumam rakstītu Raimonda Paula mūziku.

Kā preses konferencē 26. augustā informēja teātra vadība, sezonu Dailes teātris uzsāks ar angļu rakstnieka Roberta Aika darba "Ārsts" iestudējumu Gata Šmita režijā. Pirmizrāde paredzēta 18. septembrī.

Dailes teātra simtgades sezona tiks svinēta ar dažādiem mākslas notikumiem, bet svinību kulminācija paredzēta 2021. gada novembrī – jubilejas gada noslēgumā. Tad notiks koncerts "Dailes oratorija", kā arī gaismas un mūzikas performance, kas būs vērojama no ēkas ārpuses.

"Jau šī gada novembrī skatītājiem piedāvāsim Dailes teātra dibinātājam, režisoram Eduardam Smiļģim veltīto izrādi "Smiļģis". Tāpat īpaši teātra jubilejai sadarbībā ar maestro Raimondu Paulu ir ierakstīts un tiks izdots instrumentālās mūzikas albums, kurā iekļauta maestro Dailes teātrim komponētā mūzika," pastāstīja Dailes teātra direktors Juris Žagars.

Teātra jaunā simtgade ir sākusies arī ar vērienīgiem remonta un labiekārtošanas darbiem ēkā un tās apkārtnē. "Šis ir jaunas simtgades sākums teātrim, un tas nāk ar pārmaiņām: sakārtota tiek ne tikai ēka, iegūstot modernu siltumizolāciju, bet arī tiek uzlabots tehniskais nodrošinājums un remontētas telpas. Tāpat esam veikuši korekcijas personālsastāvā. Cerams, ka visas šīs pārmaiņas ir padarījušas teātri ekonomiski efektīvāku. Bet pats galvenais – mums ir lielisks nākamās sezonas repertuārs, kurā, mūsuprāt, ideālā balansā būs moderna dramaturģija un klasika, kvalitatīva komēdija un nopietna drāma Latvijas un ārvalstu režisoru interpretācijā," skaidroja Juris Žagars.

Teātra direktors arī preses konferencē pavēstīja, ka šajā sezonā teātrim pievienojušies trīs jauni aktieri – Toms Veļičko, Imants Strads un Kārlis Arnolds Avots. Žagars pieļāva, ka, iespējams, vēl tiks uzrunāts kāds kandidāts, lai aizpildītu esošās tukšās štata vietas.

Kā iepriekš ziņots, Dailes teātris pandēmijas dīkstaves laikā uzsāka štatu samazināšanas procedūru. Šobrīd ir panākta vienošanos par darba attiecību pārtraukšanu ar Ivaru Auziņu, Mārtiņu Poču un Aiju Dzērvi, taču joprojām norit sarunas par darba attiecību pārtraukšanu ar aktieriem Sarmīti Rubuli un Kasparu Zāli.

Lielajā zālē šajā sezonā plānotas sešas pirmizrādes. Roberta Aika darba iestudējumam "Ārsts" ar Vitu Vārpiņu galvenajā lomā pirmizrāde paredzēta 18. septembrī. Dramaturģes Māras Zālītes Dailes teātra dibinātājam, režisoram Eduardam Smiļģim veltītās lugas "Smiļģis" iestudējums mākslinieciskā direktora Viestura Kairiša režijā pirmizrādi pieredzēs 20. novembrī. 17. decembrī paredzēta aktrises Rēzijas Kalniņas jubilejas koncerta pirmizrāde Dāvja Sīmaņa režijā. Nākamo jauniestudējumu veidos arī režisors Intars Rešetins – tā būs komēdija "Totāla izgāšanās" pēc Henrija Luisa, Džonatana Šēra un Henrija Šīlda lugas motīviem. Eižena Jonesko absurda komēdijas "Degunradži" iestudējums Eiropā pazīstamās ungāru režisores Ildiko Gasparas vadībā pirmizrādi piedzīvos 19. martā. Sezonu teātris noslēgs ar Rūdolfa Blaumaņa "Skroderdienām Silmačos" Justīnes Kļavas svaigā un mūsdienīgā dramatizējuma versijā, kurai jaunu muzikālo ietvaru komponē maestro Raimonds Pauls. Pirmizrāde plānota 2021. gada 21. maijā.

Pirmā pirmizrāde Mazajā zālē notiks 9. oktobrī. Tas būs godalgotā britu dramaturga Dankana Makmillana lugas "Monstrs" iestudējums Dmitrija Petrenko režijā.

Kopumā Mazajā zālē jaunajā sezonā būs gaidāmi pieci jauniestudējumi. 17. novembrī pirmizrādi piedzīvos Petrenko režisētā izrāde "Zemdegas". Ar šo iestudējumu tiks pieminēta autores Regīnas Ezeras 90. jubileja.

Jaunajā sezonā gaidāma arī izrāde bērniem "Vecenītes par saulessargiem", ko uzvedīs režisors Klāvs Mellis. Tās pirmizrāde gaidāma 16. decembrī. Savukārt režisore Laura Groza-Ķibere uzvedīs izrādi "Piekrišana", kas pirmizrādi piedzīvos nākamā gada 21. janvārī.

Kā noslēdzošais jauniestudējums Mazajā zālē gaidāma izrāde "Vecākais dēls" Borisa Frumina režijā. Šī izrāde savu pirmizrādi piedzīvos nākamā gada 20. martā.

Teātra mākslinieciskais direktors Viesturs Kairišs pastāstīja, ka jaunajā sezonā iecerēta aktiera Laura Dzelzīša monoizrāde, kā arī sezonas beigās, iespējams, izrādi uzvedīs ilggadējais Dailes teātra režisors Mihails Gruzdovs.

Vienlaikus tika minēts, ka jaunajā sezonā, Covid-19 ierobežošanai noteikto ierobežojumu dēļ, izrādes netiks uzvestas Kamerzālē.

Preses konferencē Dailes teātra direktors Juris Žagars minēja, ka plānotais seriāls tiek pārlikts uz nākamo gadu. Seriāla filmēšana pārlikta uz nākamā gada vasaru, tomēr scenārija uzmetums esot gatavs, un tas ir izcils, pauda Žagars. Pēc viņa paustā, seriālu sauks "Dailes vara" un tas būs asprātīgs, paradoksāls un pat šokējošs.

Jau vēstīts, ka 2019. gada oktobrī toreizējais Dailes teātra direktors Vītols pieņēma lēmumu pēc desmit gadu ilga darba atstāt amatu. Viņa lēmums sekoja pāris nedēļas pēc tam, kad aktieru īstenotā "apvērsumā" amatu pameta teātra mākslinieciskais vadītājs Dž.Dž. Džilindžers. Šā gada 2. martā pēc uzvaras Kultūras ministrijas izsuldinātajā konkursā kā teātra direktors darbu sāka aktieris un uzņēmējs Juris Žagars, bet par teātra māksliniecisko direktoru kļuva teātra, kino un operas režisors Viesturs Kairišs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!