Foto: LETA

Sestdienas, 27. februāra, rītā Jaunā Rīgas teātra (JRT) mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis savos sociālajos tīklos publicējis teātra manifestu – septiņus uzvedības noteikumus JRT darbiniekiem un skatītājiem.

Hermanis tos formulējis šādi:

1. Mūsu teātrī ir atļauta runas brīvība bez jebkādiem ierobežojumiem.

2. Mūsu teātris un politkorektums nav savienojami. Jo teātra uzmanības objekts ir cilvēka pētniecība visās viņa izpausmēs. Ja mēs pieļausim parādīties tikai glītajai un kārtīgajai cilvēka dabas pusei, mēs nekad neuzzināsim itin neko par cilvēka noslēpumiem un bezdibeņiem, – kas ir tieši tas, kas mūs šai darbā un dzīvē interesē. Jo pārējais – ir vienkārši garlaicīgi un nav arī patiesība. Ja teātrī ienāk politkorektums, tad teātris ir jāslēdz ciet un mums visiem ir jāiet mājās.

3. Mūsu teātrī ir atļauts jokot par visu un bez jebkādiem ierobežojumiem. Ir atļauts stāstīt aizskarošas anekdotes bez jebkādiem ierobežojumiem. Ja cilvēks strādā teātrī vai nāk uz teātri kā skatītājs – viņam ir jāmācas pašam tikt galā ar situāciju, kurā kāds viņu ir vārdiski aizskāris vai aizvainojis viņa jūtas. Jo tā ir tikai viņa paša uztveres problēma un ne savādāk. Tas pieder pie dzīves un tas ir normāli – dzīvot starp citiem cilvēkiem, kuri neesi tu. Ja cilvēks ar šo netiek galā un ir pārāk vārīgs – ļoti rekomendējam izvairīties no teātra apmeklējuma.

4. Mūsu teātrī ir atļauts flirtēt un uzsākt romānus gan starp aktieriem, gan starp skatītājiem, gan visas citās kombinācijās.

5. Mūsu teātrī ir atļauts strādāt cilvēkiem ar visdažādākajiem politiskajiem uzskatiem. Jo dažādāki – jo labāk un interesantāk.

6. Mūsu teātrī ir atļauts ne tikai neslēpt un nekaunēties, bet arī nebaidīties runāt un atklāti strīdēties par saviem politiskajiem uzskatiem.

7. Mūsu teātrī katram ir atļauts ticēt, ka viņa uzskati ir paši pareizākie.

Hermanis manifestu publicējis kopā ar JRT renovētās ēkas Lāčplēša ielā maketu.

Jau vēstīts, ka JRT janvāra sākumā izsludinājis starptautisku projektu konkursu jaunajiem režisoriem - "JRT 2.0" ("Jauno režisoru teātris 2.0").

2022. gada rudenī tiek plānota JRT atgriešanās teātra vēsturiskajās telpās Lāčplēša ielā 25. Pēc renovācijas aktieru un skatītāju rīcībā būs trīs teātra zāles (Lielā zāle un divas mazākas - ar 300 un 100 skatītāju vietām).

Tas nozīmē, ka JRT iestudēs vairāk jaunu izrāžu sezonā nekā līdz šim. Arī JRT aktieru trupa skaitliski tiks papildināta ar Latvijas Kultūras akadēmijas JRT kursa studentiem. Teātrim būs vajadzīgi arī jauni režisori, iepriekš vēstījis JRT.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!