Foto: LETA

Sezonas izskaņā Dailes teātris kļuvis par Eiropas Teātru savienības biedru, kā arī iedibinājis jaunu tradīciju - savu festivālu, preses konferencē 31. maijā pastāstīja teātra vadītājs Juris Žagars. Viņš arī vēlreiz apstiprināja, ka nākamajā sezonā Dailes teātrī atgriezīsies Holivudas zvaigzne Džons Malkovičs, lai iestudētu britu dramaturga Toma Stoparda lugu "Leopoldštate".

Jaundibinātajā Dailes teātra festivālā tiks izrādītas šīs sezonas vērienīgākās, kritiķu visaugstāk vērtētās un skatītāju iecienītākās izrādes, tostarp Kijivas teātra viesizrādi "Sliktie ceļi", kas ir atzīta par pēdējo gadu labāko izrādi Ukrainā un guvusi starptautisku atzinību teātru festivālos.

Jau otrdien, 31. maijā, tiks rādīta izrāde "Kokvilnas lauku vientulībā", 1. jūnijā - "Sliktie ceļi", 2. jūnijā - "Rotkho", 3. jūnijā - "Smiļģis" un 4. jūnijā - "Degunradži". Uz visām šīm izrādēm aicināti starptautiski kuratori, producenti un ārzemju kritiķi. Izrādes būs skatāmas ar titriem angļu valodā.

Foto: LETA

Kā preses konferencē pauda teātra mākslinieciskais direktors, režisors Viesturs Kairišs, festivāla programmā iekļautas izrādes, lai parādītu teātra veikumu, tomēr mērķis ir daudz tālejošāks - katru gadu pavasarī skatītājiem parādīt lielās teātra formas iestudējumus, aicināt uz Rīgu viesizrādes, ko veidojuši "lielās formas meistari", un uz šī pamata veidot kopprodukcijas.

Tāpat preses konferences laikā tika pavēstīts par Dailes teātra uzņemšanu Eiropas Teātru apvienībā (ETC - European Theatre Convention). Daile šobrīd ir vienīgais no Baltijas teātriem, kas ir pilntiesīgs Eiropas Teātru apvienības biedrs.

Maija sākumā Prāgā, Čehijas Nacionālajā teātrī (Narodni Divadlo), notika ETC Ģenerālās asamblejas sapulce, kurā par galveno notikumu kļuva vēl nepieredzēti liels jauno dalībnieku skaits. Apvienībā tika uzņemti 10 jauni teātri, tostarp arī Dailes teātris. ETC nu jau pārstāv vairāk nekā 50 teātrus no 30 Eiropas valstīm. Vairāku Eiropas vadošo teātru vēlme pievienoties apvienībai liecina par vēlēšanos sadarboties starptautiski un stiprināt kultūras kontaktus.

Foto: LETA

Pēdējo divu gadu laikā Dailes teātris ir mērķtiecīgi strādājis un panācis vairākas starptautiskas sadarbības, sasniedzot jaunu māksliniecisko un profesionālo līmeni. Dailes pieredze starptautiska mēroga projektos ir palīdzējusi nodrošināt plašāku teātra atpazīstamību un iegūt ETC uzticību, pauda teātra pārstāvji.

Dailes teātra pilnvērtīga iekļaušanās Eiropas teātra pasaulē ir daļa no jaunās radošās vadības uzsāktā kursa, kas paredz Dailes lomas un nozīmes paplašināšanos Viduseiropas un Ziemeļeiropas kontekstā.

"Dailes teātra mērķis ir būt par pasaules un Eiropas idejas nesējiem Latvijā, kas ir būtiska misija, kas izriet no Dailes teātra vēstures," preses konferencē sacīja Kairišs.

Dibināta 1988.gadā, Eiropas Teātru apvienība ir lielākais valstisko teātru tīkls Eiropā. Tā ir organizācija, kas atbalsta Eiropas teātru darbu un izceļ to kā nozīmīgu platformu dialoga un demokrātijas veicināšanai, kā arī instrumentu, ar kura palīdzību uzrunāt mūsdienu mainīgo un daudzveidīgo sabiedrību. ETC programmas un stipendijas nodrošina kontaktu apmaiņu, profesionālo attīstību un māksliniecisko sadarbību tās dalībnieku starpā. Apvienības mērķis ir izcelt teātri kā 21. gadsimta Eiropas mākslas pasaules stūrakmeni, un tā darbojas ar Eiropas Savienības fondu atbalstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!