Foto: Kaspars Teilāns
XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku deju kolektīvu konkursa Lielo balvu saņēmuši deju kolektīvi "Dancis" un "Vektors", portālu "Delfi" informē Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāve Linda Ertmane.

Latvijas Universitātes vidējās paaudzes deju kolektīvs "Dancis" (vadītājs Rolands Juraševskis) atzīts par labāko D grupā. Savukārt Rīgas Tehniskās universitātes Tautas deju ansamblis "Vektors" (vadītāja Dagmāra Bārbale) pie balvas ticis A grupā.

Abi uzvarējušie kolektīvi saņēma Lielo balvu, simbolisko karoga naglu, kā arī 3000 eiro lielu naudas balvu katrs. Savukārt pirmo līdz trešo vietu ieguvējiem tika piešķirtas atbalstītāju balvas.

Jau vēstīts, ka sestdien, 17. jūnijā visas dienas garumā Starptautiskajā izstāžu zālē Ķīpsalā notika deju kolektīvu konkursa fināls, kurā par Lielo balvu sacentās deviņi D (vidējās paaudzes) grupas kolektīvi un 16 A (jauniešu) grupas deju kolektīvi.

Konkursu vērtēja starptautiska žūrija - Rita Spalva, Pauls Bobkovs (Paul Bobkov, Igaunija), Marzenna Biegala Hovorska (Marzenna Biegała-Howorska, Polija), Zita Errsa, Alberts Kivlenieks, Vidmants Mačulskis (Vidmantas Mačiulskis, Lietuva), Iļja Vlasenko.

D grupa

Lielā balva - Latvijas Universitātes vidējās paaudzes deju kolektīvs "Dancis" (vadītājs Rolands Juraševskis)

Foto: Kaspars Teilāns

1. vieta Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" deju ansambļa "Daiļrade" vidējā paaudze (vadītāja Iveta Pētersone – Lazdāne)

1. vieta Rīgas Tehniskās universitātes vidējās paaudzes deju kolektīvs "Vektors" (vadītāja Dagmāra Bārbale)

2. vieta Koncertorganizācijas "Ave Sol" vidējās paaudzes deju kolektīvs "DeTeiksma" (vadītājs Jānis Ērglis)

2. vieta Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" vidējās paaudzes deju kolektīvs "Līgo" (vadītājs Jānis Purviņš)


A grupa

Lielā balva - Rīgas Tehniskās universitātes Tautas deju ansamblis "Vektors" (vadītāja Dagmāra Bārbale)

1. vieta Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" deju ansamblis "Daiļrade" (vadītāja Iveta Pētersone – Lazdāne)

1. vieta Latvijas Universitātes tautas deju ansamblis "Dancis" (vadītājs Rolands Juraševskis)

1. vieta Koncertorganizācijas "Ave Sol" Tautas deju ansamblis "Teiksma" (vadītājs Jānis Ērglis)

2. vieta Rīgas Stradiņa universitātes Tautas deju ansamblis "Ačkups" (vadītāja Elita Treilone)

2. vieta Ziemeļrīgas Kultūras apvienības VEF Kultūras pils Tautas deju ansamblis "Gatve" (vadītāja Gunta Raipala)

2. vieta Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra "Mazā ģilde" Tautas deju ansamblis "Līgo" (vadītājs Jānis Purviņš)

3. vieta Ziemeļrīgas Kultūras apvienības VEF Kultūras pils Tautas deju ansamblis "Rotaļa" (vadītāja Diāna Gavare)

3. vieta Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes "Kultūra" Tautas deju ansamblis "Lielupe" (vadītāja Elita Simsone)

3. vieta Rīgas Celtniecības koledžas deju ansamblis "Austris" (vadītāja Elita Treilone)


Žūrijas pārstāvis Iļja Vlasenko stāsta: "Es apbrīnoju kolektīvu līmeni. Varēja redzēt, ka gan vadītāji, gan dejotāji, gan repertitori ir ieguldījuši milzīgu darbu. Domāju, ka par to, ko redzējām šodien, mēs varam lepoties. Jāņem vērā, ka dejotāji nav profesionāļi, bet izpildīja ārkārtīgi sarežģītas un tehniskas lietas. Cepuri nost! Novēlu tā tikai turpināt!"

Šajos Svētkos Lielās balvas un karoga naglas dizainu radīja Svētku identitātes autori Maija Rozenfelde un Nauris Jostsons, savukārt to realizēja metālmākslinieks Modris Svilāns. "Mēģinājumu process nezinātājam no malas var šķist juceklīgs un smags, tomēr svētku dalībniekus vieno kopējs mērķis - brīdī, kad viss sastājas savās vietās, tiek sasniegta pilnības sajūta. Balva veido divas perspektīvas: viena kā mūžīgā kustība, bet otra kā atskaites punkts - svētku 150.gadskārta," par balvas dizainu stāsta Rozenfelde. Balva darināta, izmantojot metālu un cēlkoku.

Visas dienas garumā konkursu tiešraidē varēja vērot LMT Viedtelevīzijā un portālā "Delfi". Konkursa koncertu ar ekspertu komentāriem ierakstā var noskatīties šeit.

Latviešu skatuviskā deja XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos:

7. un 8. jūlijā Daugavas stadionā deju lieluzvedums "Mūžīgais dzinējs"

XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku deju lieluzvedumā "Mūžīgais dzinējs" koši iemirdzēsies Latvijas novadu krāsas. Lieluzvedums iecerēts kā veltījums izziņas kārei un mūžīgās izaugsmes meklējumiem, dejās un stāstos atainojot dažādu laiku Latvijas apceļotāju pieredzēto, sajusto un secināto.

Deju lieluzveduma "Mūžīgais dzinējs" repertuārā iekļautas 32 dejas, no tām trīspadsmit godalgotas jaunrades dejas un septiņas dejas no Latvijas skatuviskās dejas Zelta fonda.

3. jūlijā "Arēnā Rīga" Latviešu skatuviskās dejas lielkoncerts "Balts"

Deju jaunrades koncertuzvedums "Balts" veidots ar jaunu mūziku, jaunām horeogrāfijām un jaunu māksliniecisko risinājumu, kurā saplūst skatuviskā deja un latviešu tēlotāja māksla. Cauri vijas balts pavediens, kā ceļš no kura sākt, veidoties un nenomaldīties, kuru ņemt par pamatu un, kurā būt nemitīgā attīstībā.

Balts audekls, uz kura zīmēt, un balts pavediens, no kura aust krāsainus rakstus. Dažādības pilns 18 horeogrāfu kopdarbs ar 18 jaunām dejām, kas atklāj septiņas latvietim svarīgas būtības – bērnība, daba, darbs, zeme, dzīvošana, tīrradnība un esība. Latvieša daudzšķautņainība un tīrība reizē.

Deju nozare būs plaši pārstāvēta arī Svētku Noslēguma koncertā "Kopā Augšup" Mežaparka Lielajā estrādē 9. jūlijā.

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki Rīgu pieskandinās no 2023. gada 30. jūnija līdz 9. jūlijam, to galvenais akcents būs Dziesmusvētku tradīcijas 150 gadu jubileja.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!