Foto: Kadrs no filmas "Mot Naturen"

Valmieras vasaras teātra festivālā, kas šovasar notiks no 5. līdz 7. augustam un kura ietvaros Latvijā un ārvalstīs atzīti teātra profesionāļi sadarbībā ar mūziķiem un citiem māksliniekiem veido izrādes īpaši festivālam, paredzēta arī brīvdabas kino programma. Tā tapusi sadarbībā ar Rīgas Starptautisko kino festivālu (Riga IFF), portālu "Delfi" informē festivāla rīkotāji.

Kino programmā apvienots abiem festivāliem kopīgs virziens – kultūru tilta pētniecība un veidošanās starp Latviju un Ziemeļvalstīm. Programmas pamatā – jau pagājušajā gadā Riga IFF iedibinātā koncepcija "Nordic Highlights", kuru pilnbriedā Latvijas skatītāji pieredzēs oktobrī (Riga IFF notiks no 13. līdz 23. oktobrim).

Valmierā filmu seansi paredzēti ik vakaru pēc saulrieta, un programmu veido trīs Ziemeļvalstu kino pērles, kuras konceptuāli papildina izrāžu galveno fokusu – latviešu dramaturģijas klasiķa Rūdolfa Blaumaņa interpretāciju mūsdienu acīm, raupjās sadzīves ainās meklējot cilvēcisko būtību. Skatīties filmas aicināti visi valmierieši un pilsētas viesi, brīvdabas kinoteātris būs pieejams bez maksas Hanzas laukumā iepretim Valmieras teātrim. Ik vakaru filmu seansi sāksies plkst. 22.00.

Riga IFF "Nordic Highlights" Brīvdabas kinoteātra programma:

Piektdienas vakarā, 5. augustā – islandiešu komēdija "Lauku kāzas" (Sveitabrúðkaup, 2008).

Talantīgās montāžas režisores Valdisas Oskarsdotiras, kura savu roku pielikusi arī filmu "Nožēlojamie" (Les Misérables, 1998) un "Mūžīgā prāta gaišais starojums" (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004) tapšanā, par pēdējo no kurām viņa saņēmusi arī Britu Kinoakadēmijas balvu par montāžu, debija režijā.

Tās centrā ir jauns pāris, kuri savas kāzas nolēmuši svinēt mazā lauku baznīciņā, kas atrodas vien stundas braucienā no Reikjavīkas. Sapulcējušies divos autobusos, viesi dodas ceļā, taču vienīgais, kurš zina ceļu, ir līgavainis, kurš, kā izrādās, sirgst ar klaustrofobiju un devis norādījumus, lai apbrauktu kalnu tuneli... Aizkustinošā un jautrā "road movie" atklāj islandiešu kolorīto dabu, un, kā zināms, spēja pasmieties par sevi ir attīstītas sabiedrības tikums.

Sestdienas vakarā, 6. augustā – Parīzē dzimušā islandiešu režisora Dagura Kari filma angļu valodā "Labā sirds" (The Good Heart, 2009).

Tajā galvenās lomas atveido amerikāņu aktieris Pols Dano un skots Braiens Kokss. Kari, kurš kļuva atpazīstams ar filmu "Albīns Noa" (Nói albinói, 2003), pārstāv Islandes savdabīgāko un daudzsološāko režisori trijotni. "Labā sirds" ir sava veida eksperiments, kuru Kari uzņēmis Ņujorkā, nezaudējot ne nieka no ziemeļnieciskās narācijas rokraksta.

Lūkasam ir 25, viņš ir bezpajumtnieks, kurš par mājām sauc kasti zem Bruklinas tilta. Zaudējis ticību jebkādai eksistencei, pēc neveiksmīga pašnāvības mēģinājuma viņš nonāk slimnīcā, kur sastop īgnu bāra saimnieku Žaku, kurš tur atgūstas pēc jau piektās pārciestās sirdslēkmes. Kinofestivālu mīlētā Dagura filma bija iekļauta "Dovilas" programmā, tā apbalvota Gēteborgā un arī saņēmusi vairākas "Edda" balvas – islandiešu ekvivalentu "Oskaram".

Svētdienas vakarā, 7. augustā – viena no pērnā gada Riga IFF Konkursa programmas filmām – "Ne savā dabā" (Mot naturen, 2014), kuras autori ir divi norvēģu režisori Ūle Jēvers un Marte Volde.

Martins, zēniska izskata trīsdesmitgadnieks, dodas nedēļas nogales skrējienā kalnos, taču pat tik tāls ceļš nespēj no viņa galvas izsviest nomācošās domas par attiecībām ģimenē, apnikumu darbā un vispārēju atsvešinātības sajūtu, gluži otrādi – šī trauksme ik brīdi kļūst intensīvāka. Izrādīta Edinburgā un ieguvusi īpašo balvu Berlīnes kinofestivālā, filma ir Jēversa personīgs stāsts, viņš ir ne vien režisors, bet arī galvenās lomas atveidotājs un scenārija autors.

"Nordic Highlights" Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros ir viens no Riga IFF satelītpasākumiem pirms festivāla kulminācijas – šogad festivāls notiks no 13. līdz 23. oktobrim Rīgā, kinoteātrī "Splendid Palace" ar papildu notikumiem kinoteātros "Kino Bize" un "K.Suns". Festivāla struktūru šogad veido astoņas filmu programmas, kurās būs skatāmas Latvijas, Eiropas un pasaules jaunākās filmas, retrospekcijas skate, kā arī notiks dažādi izglītojoši un izklaidējoši pasākumi pilsētas iedzīvotājiem un viesiem, kino un kultūras nozaru profesionāļiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!