Šogad pabeigts vairāku gadu garumā ilgušais darbs pie režisora Viestura Kairiša vesturiskās spēlfilmas "Melānijas hronika". Tās pamatā ir Melānijas Vanagas autobiogrāfija.

Filmas pirmizrāde visā Latvijā notiks 2016. gada 1. novembrī, bet jau šobrīd filmas veidotāji vēlas sākt plašāku dialogu par deportācijas atstāto iespaidu uz nākamajām paaudzēm, kā arī par izdzīvošanas brīnumu, kas, neraugoties uz šiem traģiskajiem vēstures notikumiem, ļāvis latviešu nācijai saglabāt un atjaunot savu valsti.

"Filma ir uzņemta. Daudz domāju par deportāciju nozīmi mūsdienu latviešu identitātei. Skaidrs, ka tām ir svarīga un izšķiroša nozīme. Taču filmas sakarā man liekas būtiski jēdziena "upuris" aizstāšana ar jēdzieniem "neiznīcināms" un "nesalaužams". Tas man ir svarīgi – parādīt cilvēku, kas man pašam var palīdzēt izdzīvot jebkuros apstākļos. Tai skaitā mūsdienu Latvijā un mūsdienu pasaulē. Izdzīvot nevis pateicoties supervaroņa īpašībām, bet balstoties neizsmeļajamā personiskajā cilvēciskumā. Tā arī sanācis – neskatoties uz to, ka filmējām vēsturisku filmu, uzfilmējām filmu par mūsdienām," stāsta filmas režisors Viesturs Kairišs.

Filma "Melānijas hronika" ir stāsts par Latvijas sievietēm, kuras izdzīvoja, neraugoties uz padomju varas atņemtajiem jaunības sapņiem, dzīves labākajiem gadiem, mājām, vīriem, bērniem, savu zemi un veselību. Tas ir stāsts par sievietēm, kuras izdzīvoja, lai piedzīvoto pierakstītu, un lai arī nākamās paaudzes neaizmirstu pieredzi, kurā ar varu tikām ierauti mēs visi.

Fоtо: Publicitātes foto

Galvenajā lomā Šveices aktrise Sabīne Timoteo. Filmā piedalās latviešu aktrises Lilita Ozoliņa, Guna Zariņa, Maija Doveika, Baiba Broka. Melānijas dēlu atveido Edvīns Mekšs no Ludzas.

Filmā redzami arī aktieri Ivars Krasts, Jana Čivžele, baltkrievu aktieris Viktors Ņemecs, kā arī austriešu aktieris Ervīns Leders.

Latvijas Radio teātris sadarbībā ar filmu studiju "Mistrus Media" un filmas aktrisēm sākuši darbu pie audiogrāmatas izveides ar Melānijas Vanagas darba "Veļupes krastā" nodaļām. Latvijas Radio ēterā tās skanēs rudenī pirms filmas pirmizrādes, bet 14. jūnijā Latvijas Radio 1. programmā plkst. 22.05 būs dzirdami fragmenti no audiogrāmatas pirmās daļas, ko ierunājusi aktrise Lilita Ozoliņa.

Sociālās atmiņas akcija "Neuzvarama, nesalaužama, neaizmirstama"

2016. gada 14. jūnijā filmas "Melānijas hronika" veidotāji sāk sociālās atmiņas akciju "Neuzvarama, nesalaužama, neaizmirstama", kuras mērķis ir uzrunāt jaunākās paaudzes un meklēt ne vien jaunus veidus, kā runāt par Latvijas vēstures notikumiem, kas ietekmējuši daudzu paaudžu dzīves, bet arī atcerēties tās Latvijas sievietes, kuru sīkstums ir mūsu valsts un nākamo paaudžu pamatā.

Sociālās atmiņas akcijas sākumā ir tapis īpašs multimediāls projekts, kurā pēc 75 gadiem 2016. gada jūnijā fiksēts viss izsūtījumā vesto ceļš no Rīgas līdz Tjuhtetai – vietai, uz kuru 1941.gada 14.jūnijā tika deportēta Melānija Vanaga, viņas dēls Alnis un tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju.


Sadarbībā ar "LMT straume", portālu "Delfi" un sabiedrisko mediju portālu "lsm.lv" ikvienam Latvijas iedzīvotājam, sākot no 14. jūnija rīta, trīs diennaktis ir iespēja tiešsaistē vērot šo ceļu no Rīgas līdz Tjuhtetai videoversijā.

"Filma ir stāsts, ko nevarēja neizstāstīt kino valodā. Melānijas Vanagas rakstītais stāsta par kādas Latvijas paaudzes sieviešu spēku, kas ļāvis mums pēc vairākiem gadu desmitiem atjaunot savu valsti un kas liek mums neiaizmirst. Filma "Melānijas hronika" ir pabeigta un pie skatītājiem tā nonāks 1. novembrī. Mēs aicināsim visus uz mūsu valsts notikšanu paraudzīties caur paaudzēm, pateicoties kurām mēs esam šodien," stāsta filmas producente Inese Boka – Grūbe.

Tāpat filmu studija "Mistrus Media" kopā ar radio "Pieci.lv" un portālu "lsm.lv" aicina jauniešus iemūžināt un stāstīt stāstus par savām vecmāmiņām un vecvecmāmiņām, kuru dzīves ietekmējuši traģiskie 1941. gada un 1949. gada notikumi.

Fоtо: Publicitātes foto

Par filmu

Režisora Viestura Kairiša filma "Melānijas hronika" ir ne vien nozīmīga Latvijas vēstures posma un latviešu autobiogrāfiskās literatūras ekranizējums, bet arī būtisks darbs Latvijas kino, jo kā liela mēroga darbs tas var potenciāli piesaistīt jauniešus un izraisīt starptautisku interesi par maz izzinātu Eiropas vēstures posmu – staļinisma represijām un Baltijas tautu deportācijām.

Filmas režisors un scenārija autors ir Viesturs Kairišs, operators - Gints Bērziņš, filmas māksliniece – Ieva Jurjāne, filmas producenti – Inese Boka-Grūbe, Gints Grūbe, līdzproducente – Elīna Gediņa-Ducena, filmas ražošanas vadītāja – Elīna Zazerska.

Filma ir Latvijas, Čehijas un Somijas kopprodukcija. Filmu finansē: Nacionālais Kino Centrs, Valsts Kultūrkapitāla Fonds, Čehijas Valsts Kino Fonds, Somijas Filmu Fonds, "Eurimages", Ziemeļkarēlijas Reģionālais fonds, Somijas sabiedriskā televīzija YLE, Latvijas Televīzija.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !