Foto: Publicitātes foto
Viestura Kairiša topošās spēlfilmas "Pilsēta pie upes" ražošanai studijā "Ego Media" saņemts finansējums no Čehijas Valsts kino fonda, kurš konkursa kārtībā atbalstījis 10 projektus no 30 iesniegtajiem, un Kairiša filmas ražošanai piešķirts finansējums 3 500 000 Čehijas kronu apmērā (apmēram 135 000 eiro), portālu "Delfi" informē Latvijas Nacionālā kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

Čehijas Valsts kino fondā Viestura Kairiša filmas projekts tika iesniegts sadarbībā ar Čehijas kompāniju "8Heads Productions", producente – Julieta Zihela (Julietta Sichel).

Spēlfilmas "Pilsēta pie upes" scenārija pamatā ir Gunara Janovska romāns ar tādu pašu nosaukumu. Filmas galvenajam varonim Ansim ir nevainīga profesija – daiļkrāsotājs, tāda pati kā Ādolfam Hitleram. Viņš ir pieprasīts pie visiem režīmiem – pie autoritārā pirmskara Latvijas režīma, pie komunistiem un pie nacistiem. Bet viņa sirdi un dvēseli nevar iegūt neviens no tiem. Ansis ir spiests sadarboties – viņš krāso pilsētas šiltes zaļā krāsā, pēc tam komunistiem viss jāpārkrāso sarkans, nacistiem atkal sarkanais jākrāso ciet ar brūno. Par īstu grotesku izraisās ielu nosaukumu pārkrāsošana – Brīvības ielu pārdēvē par Vienības ielu, tad tai dod Staļina vārdu, līdz beidzot tā kļūst par Ādolfa Hitlera ielu.

Režisors Viesturs Kairišs par topošo filmu: "Lai cik necilvēciska būtu vēstures notikumu gaita, cilvēkam vienmēr paliek iespēja palikt cilvēkam. Viena no filmas lielākajām ambīcijām ir izstāstīt par tik nebeidzami daudziem vēsturiskiem notikumiem, nepārvēršoties formālā notikumu kaleidoskopā. Neskatoties uz to, ka stāsta vēsturiskais fons ir traģisks, tajā ir vieglums, jaunu cilvēku attiecību jutekliskums un humors. Stāstā iekodētais vēsturisko notikumu skarbums strādā kā skaudrs un disonējošs fons jaunības mīlestības neviennozīmīgajai un trauslajai dabai."

Kā atzīmē filmas producents Guntis Trekteris, Gunara Janovska romāna "Pilsēta pie upes" darbība notiek laika posmā no 30. gadu sākuma līdz Otrā pasaules kara beigām. "Tas ir periods, kurā mūsu valsts piedzīvoja tik daudz – tā sauktos Ulmaņa laikus, padomju okupāciju un deportācijas, nacistu iebrukumu un holokaustu – notikumus un vēsturiskos procesus, kas līdz šim nav tikuši atainoti vienā spēlfilmā. Mūsuprāt, ir ļoti svarīgi parādīt šo laika periodu kā aizraujošu stāstu Latvijas skatītājam, tai skaitā jaunākajai paaudzei".

Arī filmas "Pilsēta pie upes" veidošanā Viesturs Kairišs sadarbojas ar operatoru Gintu Bērziņu un mākslinieci Ievu Jurjāni, ar kuriem kopā ir veidojis jau vairākas filmas, tai skaitā 2016. gada skatītāko Latvijas filmu "Melānijas hronika". Jaunās filmas tapšanu finansiāli atbalsta Nacionālais Kino centrs. Filmas kopējās izmaksas sasniedz 1,5 miljonus eiro, finansējumu vēl plānots piesaistīt gan no vietējiem, gan starptautiskiem fondiem, kā arī privātiem atbalstītājiem.

Filmēšanas periods plānots 2018. gada sākumā un vasarā. Šobrīd norit aktieru mēģinājumi un darbs pie filmēšanas vietu atlases.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!