Fоtо: Publicitātes foto
23. janvārī Losandželosā tika paziņoti ASV kinoakadēmijas balvas "Oskars" pretendenti, tai skaitā deviņas filmas, kas pretendē uz galveno balvu – zeltīto statueti kategorijā Labākā filma. Pretendentu vidū ir tādu meistaru kā Stīvens Spīlbergs, Pols Tomass Andersons un Giljermo del Toro, Mārtina Makdonas un Džo Raita darbi, kā arī Kristofera Nolana, Džordana Pīla un Grētas Gervigas veikums. Filmās skartās tēmas atklāj laikmeta aktualitātes un atgādina par vēsturiski nozīmīgām epizodēm. Piedāvājam iepazīties ar deviņām labākajām aizvadītā gada kinofilmām ASV kinoakadēmijas vērtējumā.

'Sauc mani savā vārdā'

Filma "Call Me by Your Name" ("Sauc mani savā vārdā") savu pasaules pirmizrādi piedzīvoja 2017. gada janvārī, Sandensas kinofestivālā. Kopš tā laika filma izrādīta dažādos kinofestivālos un saņēmusi pozitīvas atsauksmes galvenokārt par estētiku, aktierspēli un mūziku.

"Call Me by Your Name" veidojis režisors Luka Guadagnino un scenārija autors Džeimss Aivorijs. Tās pamatā ir rakstnieka Andrē Asimana romāns.

Filmas darbība notiek 1983. gada vasarā. Septiņpadsmitgadīgais amerikānis Elio pavada ģimenes īpašumā, gleznainā 17. gadsimta villā Itālijā, laiskojoties, lasot grāmatas, pierakstot klasiskās mūzikas notis un flirtējot ar savu draudzeni Marciju. Taču rāmais ikdienas plūdums sašūpojas, kad villā ierodas 24 gadus vecais Olivers, Elio tēva, grieķu-romiešu kultūras profesora, asistents. Intelektuāli apdāvinātais un izglītotais jauneklis Elio ir šķietami jau pieaudzis, taču pirmo mīlestību viņš piedzīvos tikai šajā vasarā.

"Oskara" balvai filma nominēta četrās kategorijās. Tā pretendē uz galveno "Oskaru", kā labākā filma, tāpat labākā aktiera balvai nominēts Elio lomas atveidotājs Timotijs Šalamē. Filma saņēmusi nomināciju arī kategorijā Labākais adaptētais scenārijs un Labākā oriģināldziesma par "Mystery of Love".

Latvijā filma kinoteātru repertuārā ir no 19. janvāra.

'Tumšākā stunda'

Viena no pretendentēm uz šā gada labākās filmas "Oskaru" ir britu režisora Džo Raita filma "Darkest Hour" ("Tumšākā stunda"). Tās pamatā ir stāsts par vienu no spēcīgākajām un pretrunīgakajām personībām 20. gadsimta vēsturē – britu premjerministru Vinstonu Čērčilu.

Leģendārā valstsvīra lomu šajā filmā atveido aktieris Gerijs Oldemens, kurš par savu darbu jau saņēmis vairākus apabalvojumus, tai skaitā "Zelta globusu" kā labākais aktieris. Šajā kategorijā viņš saņēmis arī nomināciju "Oskara" balvai. Kopumā filma nominēta "Oskara" balvai sešās kategorijās.

"Tumšākā stunda" ir paša Vinston Čērčila izteiktā frāze, kas apzīmē laiku Otrajā pasaules karā no nacistiskās Vācijas iebrukuma Francijā 1940. gada jūnijā. Čērčilam tās ir pirmais gads premjera amatā un viņam bija jāpieņem viens no grūtākajiem lēmumiem karjerā.

Filma pirmizrādi piedzīvoja 2017. gada septembrī Teluridas kinofestivālā, kā arī Toronto starptautiskajā kinofestivālā.

No šā gada 2. februāra filma būs skatāma arī Latvijas kinoteātros.

'Denkērka'

Kristofera Nolana jaunākā filma "Dunkirk" kas pirmizrādi piedzīvoja 2017. gada jūlijā, arī pievēršas Otrā pasaules kara tematikai, laika posma un notikumu ziņā pārklājoties ar iepriekšminēto "Darkest Hour". Filmas notikumi risinās Denkērkas kaujas laikā, 1940. gada jūnijā, kā rezultātā nacistiskās Vācijas armija iebruka Francijā.

Lamanša krastā nelielā teritorijā ap Denkerkas ostu simtiem tūkstošu britu un sabiedroto karavīru ir ienaidnieku aplenkti. Bezizejas situācijā nonākušajiem kareivjiem aiz muguras ir tikai jūra, bet ienaidnieks jau tuvojas… Galvenajās lomās Toms Hārdijs, Marks Railenss, Kenets Brana, Kilians Mērfijs un citi.

Jau šobrīd "Dunkirk" ir nosaukta par visu laiku pelnošāko filmu par Otro pasaules karu. Tā saņēmusi arī slavinošas kritiķu atsauksmes, atsvišķi kino apskatnieki to nosaukuši par līdz šim labāko Nolana filmu, savukārt pats kinolentes autors ticis pie savas pirmās "Oskara" nominācijas kategorijā Labākais režisors. Kopumā filma "Oskara" balvai nominēta astoņās kategorijās.

Latvijā filma "Dunkirk" tika demonstrēta 2017. gada vasarā.

'Prom!'

BBC režisora Džordana Pīla jaunāko filmu, par komēdijtrilleri nodēvēto "Get Out" iekļāva 2017. gada 10 labāko filmu sarakstā, tomēr atrašanās starp deviņām "Oskara" balvas nominantēm ir mazliet pārsteigums. Tomēr šī ir filma, kas diskusijas ASV sabiedrībā par rasu attiecībām ir uzjundījusi vairāk nekā vēsturiskās drāmas.

Filmas galvenais varonis, afroamerikāņu fotogrāfs Kriss ierodas pie savas jaunās draudzenes vecākiem. Viņš jūtas neerti būdams šai kompānijā vienīgais tumšādainais. Meitenes vecāki ir atsaucīgi un liberāli domājoši, tomēr viņš pat iedomāties nevar, kādus noslēpumus glabā šī ģimene.
Filma "Get Out" saņēmusi četras "Oskara" balvas nominācijas, to vidū nominācija Džordanam Pīlam uz labākā režisora balvu un galvenās lomas atveidotājs Daniels Kaluja uz Labākā aktiera apbalvojumu.

Latvijā filma kinoteātros tika izrādīta pagājušā gada pavasarī.

'Lady Bird: Laiks lidot'

"Oskara" balvai kategorijā Labākā filma šogad nominēta arī filma "Lady Bird" ("Lady Bird: Laiks lidot"). Turklāt šī ir viena no retajām reizēm, kad uz ASV Kinoakadēmijas galveno balvu pretendē režisores-sievietes veidota filma. Filmas autorei Grētai Gērvigai šī ir debija režijā, turklāt atnesusi arī nomināciju kategorijā Labākais režisors.

Filma "Lady Bird" šķetina dumpinieciskās tīnes Kristīnes un viņas mammas attiecības, atklājot gan humora, gan patosa pilnos emocionālos kāpumus, kritumus un izvirdumus. Kristīne, kura sev piešķīrusi pseidonīmu "Lady Bird" ar jaunietei raksturīgo maksimālismu cīnās pretī mammas gādībai, "senču" dzīves uzskatiem un "rāmjiem", cenšoties lauzt pati savu ceļu dzīvē – tālāk prom no provinciālās, ekonomisko svārstību skartās pilsētas Kalifornijā, prom uz Ņujorku. Jo tieši tur, viņasprāt, gaida īstā dzīve.

Filma kopumā nominēta "Oskara" balvai piecās kategorijās. Starp tām uz labākās aktrises godu pretendē galvenās lomas atveidotāja Serša Ronana, bet kategorijā Labākā aktrise otrā plāna lomā uz balvu pretendē Lorija Metkalfa par Kristīnes mammas atveidojumu.

Filmu Latvjā sāks demonstrēt no šā gada 30. marta.

'Neredzamais pavediens'

Režisors Pols Tomass Andersons, kurš līdz šim bija pazīstamas ar darbiem "There will be Blood" ("Plūdīs asinis"), "Magnolia" ("Magnolija") savā jaunākajā filmā "Phantom Thread" ("Neredzamais pavediens") pievērsies modes pasaulei 50. gadu Londonā. Viņa filmas galvenais varonis ir ekscentrisks modes mākslinieks Reinolds Vūdkoks, kurš iemīlas kādā pirmajā mirklī neizteiksmīgā oficiantē. Alma kļūst par viņa jauno mūzu un modeli. Abas personības kopā tur gan savstarpēja pieķeršanās un iedvesma, gan noteikumi. Lai gan abu attiecības ir sarežģītas, viņi mācās sadzīvot viens ar otra dīvainībām.

Filma zīmīga ar to, ka šī ir Reinolda Vūdkoka atveidotāja, aktiera Daniela Deja-Lūiss pēdējā loma. Trīskāršais "Oskara" balvas laureāts arī par šo darbu saņēmis nomināciju kategorijā Labākais aktieris. "Oskaram" labākā režisora kategorijā nominēts Pols Tomass Andersons, Kategorijā Labākā aktrise otrā plāna lomā nominēta arī Leslija Menvila, kura filmā atveido modes mākslinieka Vūdkoka māsu.

Šajā filmā Pols Tomass Andersons jau ceturto reizi sadarbojas ar grupas "Radiohead" ģitāristu Džoniju Grīnvudu, kurš šai filmai veidojis skaņu celiņu.

Filmu Latvijā sāks demonstrēt no 2. marta.

'Slepenie dokumenti'

Ar spožu aktieru plejadi un aktuālu, patiesos notikumos balstītu stāstu šogad uz "Oskara" balvu pretendē režisors Stīvens Spīlbergs un viņa jaunākā filma "The Post" ("Slepenie dokumenti") . Galvenajās lomās jau ar vairākām "Oskara" balvām godalgotie Merila Strīpa un Toms Henkss.

Filmas notikumi risinās 1971. gadā, kad vairāku ASV laikrakstu, tostarp "The New York Times" un "The Washington Post", rīcībā nonāca Pentagona dokumenti, kas atklāja ilgstoši piesegtas nelikumības. "The Washington Post" īpašniece Katrina Greiema un galvenais redaktors Bens Bredlijs, pārvarot personīgās domstarpības, pieņēma drosmīgu lēmumu publicēt valdību atmaskojošos slepenos dokumentus par spīti toreizējā prezidenta Ričarda Niksona administrācijas draudiem izrēķināties un centieniem ierobežot preses brīvību.

"The Post" uz "Oskara" balvu pretendē ne tikai kategorijā Labākā filma. Nomināciju kategorijā Labākā aktrise saņēmusi arī Merila Strīpa, pārspējot pati savu rekordu, kā visvairāk "Oskara" balvai izvirzītā aktrise. Viņas karjerā šī ir jau 21. nominācija prestižajam apbalvojumam.

'Ūdens forma'

Meksikāņu režisora Giljermo del Toro filma "The Shape of Water" ("Ūdens forma") šogad ir "Oskara" balvas nomināciju līdere – kopumā tā ASV kinoakadēmijas apbalvojumam izvirzīta 13 kategorijās, tai skaitā galvenajās – Labākā filma un Labākais režisors.

Uz "Oskara" balvu pretendē arī filmas "Shape of Water" galvenās lomas atveidotāja Sallija Hokinsa, kā arī Oktāvija Spensere kategorijā Labākā aktrise otrā plāna lomā. "Oskara" balvai par otrā plāna lomu Del Toro filmā nominēts arī aktieris Ričards Dženkinss. Tāpat filma uz "Oskara" balvu pretendē par oriģinālo scenāriju, skaņu celiņu, kostīmiem un vēl vairākiem citiem tehniskiem sasniegumiem.

Filma ir aizkustinošs stāsts, kura darbība norisinās 1962. gadā – aukstā kara laikā ASV. Kādā slēgtā valdības laboratorijā, kurā darbā pieņem apkopēju Elaizu, kura kopā ar savu kolēģi Zeldu nejauši atklāj tur rūpīgi slēptu kādu neparastu būtni – superslepena eksperimenta objektu. No šī brīža Elaizas dzīve izmainās uz visiem laikiem.

Giljermo del Toro jaunā kinolente savu ceļu pie skatītājiem sāka 2017. gada Venēcijas kinofestivāla konkursa programmā un saņēma "Zelta lauvu" kā labākā filma. Giljermo del Toro saņēmis ASV ārvalstu preses asociācijas balvu "Zelta globuss" kā labākais režisors, filma dominē arī starp šā gada BAFTA pretendentiem.

Latvijā filma kinoteātru repertuārā nonāks no 16. februāra.

'Trīs paziņojumi pie Ebingas, Misūri štatā'

Pazīstamā dramaturga un režisora Mārtina Makdonas jaunākā filma "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" ("Trīs paziņojumi pie Ebingas, Misūri štatā") jau nopelnījusi "Zelta globusu" kā labākā drāma un "Oskara" balvai ir nominēta sešās kategorijās, kas padara to par vienu galvenajām pretendēm uz gada labākās filmas godu.

Makdonas radītā stāsta galvenā varone Mildreda, kādu Ebingas, Misūri štata iedzīvotāja, noīrē trīs milzīgus reklāmas standus pie Ebingas pilsētas, lai pievērstu uzmanību policijas bezdarbībai viņas meitas brutālās slepkavības lietā. Policijai un arī pilsētas iedzīvotājiem apsūdzošie paziņojumi nav pa prātam un konflikts pieņemas spēkā…

ASV kinoakadēmija augstu novērtējusi filmas aktieru darbu, Mildredas lomas atveidotāja Fransisa Makdormana nominēta "Oskaram" kā labākā aktrise, bet Sems Rokvels un Vudijs Harelsons saņēmuši nominācijas kategorijā Labākais aktieris otrā plāna lomā.

Latvijā filma atsevišķos seansos tiek rādīta no 23. janvāra.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !