Foto: Juris Dzenis
Francijā, Kannās, 8. maijā sākas Kannu starptautiskais festivāls, un šogad kinopasaules centrālajā notikuma oficiālajā programmā "Cannes Classics" ("Kannu klasika") iekļauta Rolanda Kalniņa spēlfilmas "Četri balti krekli" (1967) restaurētā versija, portālu "Delfi" informē Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

Kannu starptautiskais festivāls šogad notiek no 8. maija līdz 19. maijam. Oficiāli atlasīta sadaļa "Cannes Classics" kinofestivāla programmā ir jau 15 gadus, un festivāla rīkotāji uzsver, ka viens no aspektiem Kannu kinofestivāla misijā ir – veidot mūsdienu auditorijas attiecības ar "pasaules kino atmiņu". Klasisko filmu izlase veltīta pasaules kinovēstures mantojuma cildināšanai un novērtēšanai, demonstrējot īpašu meistardarbu restaurētās kopijas.

2018. gada programmas Cannes Classics centrālais notikums ir 50 gadu jubilejas svinības Stenlija Kubrika leģendārajai filmai 2001: Kosmiskā odiseja / 2001: A Space Odyssey (1968), programmā arī Ingmara Bergmana filmas, Vitorio de Sikas Velosipēdu zagļi (1948), Alfrēda Hičkoka Vertigo (1958) un citas kinoklasikas pērles. Filmas Četri balti krekli iekļaušana šajā izlasē nozīmē, ka Rolanda Kalniņa un viņa radošās grupas darbs ir iederīgs kinopasaules visaugstākajā sabiedrībā.

Ar pilnu "Cannes Classics" programmu iespējams iepazīties šeit.

"Rolanda Kalniņa filma "Četri balti krekli" ir darbs, kas sava novatorisma, ironijas un nonkonformisma dēļ nebija pieņemams padomju cenzūrai, savukārt kino teorētiķus fascinē šīs filmas gara radniecība ar 20. gadsimta 60. gadu avangardiskākajām pasaules kino tendencēm – jauno vilni, kas uzplauka Francijā, bet rezonēja arī aiz dzelzs priekškara – Austrumeiropā. Savā ziņā Rolanda Kalniņa filmas iekļaušana pasaules nozīmīgākā kinofestivāla klasikas programmā apliecina, ka Latvijas jaunais vilnis ir akceptēts arī pasaulē, Nacionālā kino centra pieteiktie "Četri balti krekli" ir izturējuši pamatīgu atlasi un konkurenci, nostājoties līdzās pasaules kinomākslas šedevriem," komentē Nacionālā Kino centra vadītāja, kinozinātniece Dita Rietuma.

Foto: Toms Harjo

"Četri balti krekli" ir viena no pazīstamākajām Rolanda Kalniņa spēlfilmām ar ļoti sarežģītu likteni – uzņemta 1967. gadā, tā perfekti iederas tālaika kinopasaulē valdošajās modernisma tendencēs, taču savas brīvdomības, jauneklīgās enerģijas un dzēlīgās ironijas dēļ Latvijā pilnvērtīgu ekrāna dzīvi uzsāka tikai 20 gadus pēc tās uzņemšanas, bet līdz tam tika nolikta plauktā un izslēgta no Latvijas kino procesiem. Varam uzskatīt, ka beidzot taisnība ir triumfējusi – 51 gadu pēc filmas "Četri balti krekli" uzņemšanas, režisora Rolanda Kalniņa 96 gadu jubilejas dienās, filma nonāk visas kinopasaules uzmanības centrā.

Filmas scenārijs veidots pēc Gunāra Priedes lugas "Trīspadsmitā". Tās režisors ir Rolands Kalniņš, operators Miks Zvirbulis, mākslinieks Uldis Pauzers, kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, montāžas režisore Zigrīda Geistarte, otrais režisors Varis Brasla, komponists Imants Kalniņš, dziesmu vārdu autors Māris Čaklais. Lomās – Uldis Pūcītis, Līga Liepiņa, Dina Kuple, Pauls Butkēvičs, Arnolds Liniņš un citi. Filma restaurēta Latvijas studijā "Lokomotīve".

Foto: Publicitātes foto
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!