Foto: Publicitātes foto

Savā 95. jubilejas gadā kinoteātris "Splendid Palace" sezonu noslēgs ar pasaules kino klasikas pērli "Dziedošie lietū" un Kannu kinofestivālu saviļņojušo restaurēto kopiju filmai "Četri balti krekli" ar filmas restauratoru un radošās grupas piedalīšanos, portālu "Delfi" informē kinoteātra pārstāvji.

"Dziedošie lietū", iespējams, ir visu laiku populārākais mūzikls, kuru radījusi mūziklu zvaigzne Džīns Kellijs. Viņš ir arī viens no filmas režisoriem, un kā rūdīts perfekcionists, ieguldīja sevi ikkatrā filmas detaļā, kas noveda pie pilnīga spēku izsīkuma. Deja lietū, kas ir kļuvusi par vienu no leģendārākajām ainām kino vēsturē, tika filmēta, aktierim esot ar 39 grādu temperatūru. Savukārt Debija Reinoldsa filmas uzņemšanas laikā bija tikai 19 gadus veca un bez jebkādas dejotprasmes.

Amerikas Kinoinstitūts "Dziedošos lietū" ir atzinis par visu laiku labāko muzikālo filmu, bet atjauninātajā 100 izcilāko filmu sarakstā to ierindoja godpilnajā piektajā vietā, bet filmas tituldziesma 100 izcilāko dziesmu sarakstā tika ierindota trešajā vietā (tajā pašā sarakstā iekļuva arī filmas dziesmas "Make'em Laugh" un "Good Morning").

Pirms filmas – radio personības un kino pazinēja Toma Grēviņa ievadvārdi.

Pirmo reizi kino vēsturē Kannu kinofestivāla sadaļā "Cannes Classics" šogad bija iekļauta Baltijas filma – Rolanda Kalniņa spēlfilma "Četri balti krekli" (1967, restaurēta 2017).

Latvijas kino klasiķis Rolands Kalniņš, kurš maija sākumā nosvinēja 96. jubileju, beidzot piedzīvo arī pasaules mēroga atzinību – viņa spēlfilma "Četri balti krekli" (1967) iekļauta Kannu kinofestivāla leģendu sadaļā "Cannes Classics" kopā ar Ingmara Bergmana, Alfrēda Hičkoka, Vitorio de Sikas un citu kinovēstures milžu darbiem. Tā ir pirmā Baltijas valstu filma, kas izraudzīta programmā "Cannes Classics", Latvijas kinoklasikas pērles autori ir režisors Rolands Kalniņš, operators Miks Zvirbulis, mākslinieks Uldis Pauzers, kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, montāžas režisore Zigrīda Geistarte, otrais režisors Varis Brasla, komponists Imants Kalniņš, dziesmu tekstu autors Māris Čaklais. Lomās – Līga Liepiņa, Uldis Pūcītis, Dina Kuple, Pauls Butkēvičs, Arnolds Liniņš un citi.

Latvijas kino vēsturē filmas "Četri balti krekli" liktenis ir dramatisks. Par filmas ironisko uzdrošināšanos kritizēt pastāvošās varas birokrātiju un cenzūru, kas aizliedz jaunā komponista Cēzara Kalniņa dziesmas, filma uz 20 gadiem tika "nolikta plauktā" un noklusēta, izslēgta no Latvijas kino procesiem. Uz ekrāniem tā tika formāli izrādīta tikai dažos seansos. Sešdesmito gadu skatītājiem to nebija iespējas redzēt. Filma neeksistēja kino vēsturē līdz 80. gadu politiskajam atkusnim, kad tā tika izrādīta tolaik tikko dzimušajā kinofestivālā "Arsenāls", atgriežoties Latvijas filmu apritē.

Rolanda Kalniņa filma tiks demonstrēta ar angļu subtitriem, lai tā ir pieejama arī starptautiskajai auditorija.

Pirms filmas – tikšanās ar restauratoriem un filmas radošo grupu. Filma tiks demonstrēta 18. jūnijā pulksten 19.00

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!