Fоtо: Reuters/Scanpix/LETA
Tieši pirms 65 gadiem šajā dienā pasaulē nāca amerikāņu aktieris, režisors, producents un – kopš 2002. gada – arī modes dizainers Džons Gevins Malkovičs, kurš, starp citu, šovasar viesojās arī Latvijā un Alfrēda Šnitkes mūzikas pavadībā lasīja populārā Argentīnas rakstnieka Ernesto Sabato romāna "Par varoņiem un kapiem" nodaļu "Ziņojums par aklajiem", tādējādi atklājot "Baltijas muzikālo sezonu" 2018. gada koncertu ciklu.

Lai arī Malkovičs Eiropas skatītājam plašāk pazīstams kā kino aktieris, tomēr savu karjeru viņš aizsāka kā teātra mākslinieks. 1976. gadā kopā ar Teriju Kinniju, Džefu Periju un Greju Sinisu viņš nodibināja slaveno Stepes vilka teātri Čikāgā, kurā viņš darbojās gan kā aktieris, gan kā režisors un producents.

Kino viņš debitēja filmā "Sirds vietas" (Places in the Heart), par ko 1984. gadā tika arīdzan nominēts "Oskara" balvai kategorijā "Labākais otrā plāna aktieris". Otrā "Oskara" nominācija viņam pienācās 1993. gadā par veikumu filmā "Ugunslīnija". Kopumā Malkovičs savas karjeras laikā kā aktieris, režisors un producents piedalījies vairāk nekā 70 filmās.

Svinot izcilā mākslinieka 65. dzimšanas dienu, piedāvājam 10 lieliskas filmas ar viņa piedalīšanos.

'Nāves lauki'

"Nāves lauki" (The Killing Fields) ir 1984. gada biogrāfiskā drāma, kuras autors ir britu-franču režisors Rolāns Žofe. Filma atklāj divu žurnālistu stāstu, kuri atspoguļo Kambodžas pilsoņu karu. Amerikānis Sidnijs Šēnbergs no "The New York Times" un fotožurnālists Als Rokofs, kuru atveido Malkovičs, kopā ar vietējo tulku Dithu Pranu kļūst par aculieciniekiem kara postažai. Amerikāņu militārie spēki valsti pamet, un līdz ar viņiem ar Šēnberga palīdzību dodas arī Prana ģimene, taču viņš pats nolemj palikt, lai palīdzētu Šēnbergam. Tiesa, tas ir lēmums, ko viņam var nākties nožēlot, jo uzdarboties sāk Sarkanie khmeri.

Filma bija gan komerciāls veiksmes stāsts, gan arī to momentāni atzina kritiķi. 1985. gadā tā tika nominetā septiņām "Oskara" balvām, tostarp arī kā labākā filma, no kurām ieguva trīs, kā arī uzvarēja astoņās BAFTA kategorijās – arī kā labākā filma un labākais aktieris. 1999. gadā Britu filmu institūts "Nāves laukus" iekļāva starp 100 labākajām 20. gadsimta filmām, savukārt 2016. gadā britu kino žurnāls "Empire" ierindoja to 86. vietā no 100 labākajām britu filmām.

'Saules impērija'

"Saules impērija" (Empire of the Sun) ir 1987. gada vēsturiskā kara drāma, kas balstīta britu rakstnieka Džeimsa Greiema Balarda daļēji autobiogrāfiskajā tāda paša nosaukuma romānā. Filmas režisors ir Stīvens Spīlbergs, un līdz ar Džonu Malkoviču tajā piedalās Krfistians Beils, Miranda Ričardsone un Naidžels Heiverss. "Saules impērija" ir stāsts par Džeimiju Džimu Greiemu – zēnu no pārtikušas Šanhajas britu ģimenes, kurš Otrā pasaules kara laikā nokļūst japāņu gūsta nometnē. Tur viņš atrodas kopā ar amerikāņu jūrnieku Baziju, ko atveido Malkovičs, kurš viņu pieskata. Lai arī zēns ir atšķirts no vecākiem un spiests cīnīties par izdzīvošanu skarbos apstākļos, viņš tomēr pamanās saglabāt dzīvesprieku un sniegt to arī citiem ieslodzītajiem.

Lai arī filma izpelnījās pozitīvas atsauksmes, iesākumā tās kases ieņēmumi par panākumiem vis neliecināja. Kopumā tā tika nominēta "Oskara" balvai sešās kategorijās un Zelta globusam kategorijā "Labākā filma" un "Labākā oriģinālmūzika", kā arī ieguva trīs BAFTA balvas.

'Bīstamie sakari'

"Bīstamie sakari" (Dangerous Liaisons) ir 1988. gada vēsturiskā drāma, kuras scenārija pamatā ir 18. gadsimta franču rakstnieka Pjēra Šoderlo de Laklosa tāda paša nosaukuma romāns. Savukārt filmas režisors ir Stīvens Frīrss, kuru laikrakts "The Daily Telegraph" 2008. gadā ierindojis starp 100 ietekmīgākajiem cilvēkiem britu kultūrā. Kopā ar Malkoviču šajā filmā spēlē arī Glena Klouza un Mišela Feifere, savukārt otrā plāna lomās redzami jauniņie aktieri Uma Tūrmane un Kianu Rīvss.

"Bīstamie sakari" stāsta par pirmsrevolūcijas Parīzi, kurā atraitne marķīze de Marteja un vikonts Valmonts, gribēdami atriebties marķīzes bijušajam mīļākajam Žerkūram, sagudro plānu, kurā Valmonts pavedina Žerkūra jauniņo līgavu. Problēmas sākas brīdī, kad dzimst jūtas.

Filma tika nominēta septiņām "Oskara" balvām, no kurām ieguva trīs – par labāko scenāriju, labākajiem kostīmiem un labāko mākslinieka darbu.

'Par pelēm un cilvēkiem'

"Par pelēm un cilvēkiem" (Of Mice and Men) ir 1992. gada amerikāņu drāma, kuras sižets balstīts Nobela prēmijas laureāta Džona Steinbeka tāda paša nosaukuma romānā. Filmas režisors ir Gērijs Sinīzs, kurš pats tajā arī atveido klaidoni Džordžu, savukārt Malkovičš spēlē viņa garīgi atpalikušo draugu Leniju. Filmas darbība norisinās Amerikā Lielās depresijas laikā – abi fermu darbinieki kopā ceļo un sapņo par saimniekošanu pašiem savā īpašumā. "Par pelēm un cilvēkiem" iemieso mūžseno amerikāņu sapni un pievēršas tādām sociālajām problēmām kā diskriminācija un vientulība.

"Par pelēm un cilvēkiem" piedalījās 1992. gada Kannu filmu festivālā, un Sinīzs tajā tika nominēts Palmas zaram. Savukārt pēc izrādīšanas Amerikā filma izpelnījās plašu atzinību medijos un no skatītājiem.

'Ugunslīnijā'

"Ugunslīnijā" (In the Line of Fire) ir 1993. gada politiskā krimināldrāma, kuras autors ir vācu režisors Volfgangs Pītersens, kurš pazīstams ar fantāzijas drāmu "Nebeidzamais stāsts". Kopā ar Džonu Malkoviču, kurš atveido izbijušu slepkavu ar nervu sabrukumu, filmā spēlē arī Klints Īstvuds un Renē Ruso. Tas ir stāsts par veselo saprātu zaudējušu un apsēstu bijušo CIP aģentu Miču Līriju, kurš mēģina nogalināt ASV prezidentu Džonu Ficdžeraldu Kenediju, un Slepenā dienesta aģentu Frenku Horiganu, kurš dzen viņam pēdas.

Filma izpelnījās trīs "Oskara" nominācijas, tostarp Džons Malkovičs kā labākais aktieris. Tāpat tā tika nominēta Zelta globusam un trim BAFTA kategorijām. Savukārt Malkoviča atveidotais tēls 2003. gadā tika nominēts iekļaušanai Amerikas Filmu institūta sarakstā "100 varoņi un ļaudari".

'Ieslodzīto reiss'

"Ieslodzīto reiss" (Con Air) ir 1997. gada krimināltrilleris, kura režisors ir Saimons Vests ("Kad zvana svešinieks", "Kapeņu izlaupītāja Lara Krofta"). Kopā ar Džonu Malkoviču, kurš jau atkal atveido ļaundari, filmā spēlē Džons Kjūsaks un Nikolass Keidžs, kā arī Deivs Čapels un Stīvs Bušemi.
Tas ir stāsts par Līča kara dalībnieku Kameronu Po, kurš pēc atgriešanās mājās, nogalina piedzērušos vīrieti, kurš mēģina uzbrukt viņa stāvoklī esošajai sievai Trišai. Par to viņš saņem 10 gadus cietumsoda. Pēc tā izciešanas mājup viņam paredzēts doties lidmašīnā, ar kuru uz stingra režīma cietumu ved īpaši bīstamus noziedzniekus, kuri grasās bēgt. Vienīgais, kuram šāds plāns nav pa prātam, ir Kamerons Po, un viņš ir gatavs rīkoties viens pats.

"Ieslodzīto reiss" tika nominēts divām "Oskara" balvām, taču nācās piekāpties "Titānikam".

'Krāpnieki'

"Krāpnieki" (Rounders) ir 1998. gada drāma, kuras režisors ir Džons Dāls, un tajā piedalās vesela zvaigžņu plejāde – Džons Malkovičs, Mets Deimons, Džons Torturo un Edvards Nortons. "Krāpnieki" ir stāsts par azarta un bīstami augstu likmju piesātināto pokera spēlmaņu pagrīdes pasauli. Notikumu centrā ir divi draugi, kuriem ir jāuzvar, lai iegūtu naudu, ar ko apmaksāt savu milzīgo parādu. "Rounder" ir termins, ar kādu spēlmaņi apzīmē cilvēku, kurš ceļo no pilsētas uz pilsētu, meklējot kāršu spēlēšanas vietas ar augstām likmēm.

Lai arī iesākumā "Krāpnieki" tika uzņemta diezgan vēsi gan no skatītāju, gan kritiķu puses, tomēr līdz ar pokera popularitātes pieaugumu 2000. gadu sākumā tā kļuva par kulta filmu. Venēcijas kino festivālā tā tika nominēta Zelta lauvai.

'Būt par Džonu Malkoviču'

"Būt par Džonu Malkoviču" (Being John Malkovich) ir 1999. gada amerikāņu fantāzijas komēdijdrāma, kuras autors ir "oskarotais" Spaiks Džonzs. Filma, kas nu jau kļuvusi par amerikāņu kino klasiku, vēsta par leļļu meistaru Kregu Švarcu, kurš, saskāries ar finansiālām nebūšanām, sāk strādāt kādā lielā uzņēmumā par asistentu. Tur pavisam nejaušā kārtā viņš atrod durvis-portālu, caur kuru var iekļūt Džona Malkoviča prātā. Kopā ar kolēģi viņš izdomā, ka ar šo atklājumu viņi varētu nopelnīt, iekasējot naudu par iespēju pabūt slavenā aktiera prātā. Šīs aktivitātes pašam Malkovičam nepaliek nepamanītas, taču viņš nespēj tur neko padarīt, kā vien ļauties, ka svešinieki šiverē pa viņa prāta dzīlēm.

Filmā līdz ar Džonu Malkoviču, kurš atveido pats sevi, piedalās arī Džons Kjūsaks, Kamerona Diaza, Čārlijs Šīns un Ketrīna Kīnere. "Būt par Džonu Malkoviču" tika nominēta trim "Oskara" balvām – kategorijā "Labākais režisors", "Labākais oriģinālscenārijs" un "Labākā otrā plāna aktrise".

'Vampīra ēna'

"Vampīra ēna" (Shadow of the Vampire) ir 2000. gada šausmu drāma, kuras režisors ir amerikānis Eliass Merige. Viņš pazīstams ar Merilina Mensona videoklipiem un trilleri "Aizdomās turamais". "Vampīra ēnā" kopā ar Malkoviču piedalās Vilems Defo, par ko viņš tika nominēts arī "Oskara" balvai kategorijā "Labākais otrā plāna aktieris". Tas ir ar mēmā kino palienētiem paņēmieniem rādīts stāsts par vampīrfilmu klasikas "Nosferatu, šausmu simfonija" uzņemšanu, kuras laikā tās komandai sāk rasties aizdomas par galveno aktieri. Malkovičs atveido ekspresionisma mēmā kino režisoru Frīdrihu Vilhelmu Murnavu.

"Vampīra ēna" pēc nonākšanas uz ekrāniem izpelnījās pozitīvas atsauksmes gan no skatītāju, gan kritiķu puses, kā arī tika nominēta virknei starptausiku kino apbalvojumu.

'Sadedzināt pēc izlasīšanas'

"Sadedzināt pēc izlasīšanas" (Burn After Reading) ir brāļu Koenu 2008. gada melnā komēdija, kurā bez Džona Malkoviča redzami daudzi lieliski aktieri – Džordžs Klūnijs, Frānsisa Makdormana, Tilda Svintone, Ričards Dženkinss un Breds Pits. Tas ir stāsts par atlaistu un alkohola valgos slīkstošu CIP aģentu Osbornu Koksu (viņu atveido Malkovičs), kurš raksta memuārus. Viņa sieva tikmēr ir nolēmusi šķirties, tāpēc vīram aiz muguras nokopējusi viņa veikumu un atdevusi advokātei, lai tā saraktu ko kompromitējošu, taču tā vietā viņa to aizmirst sporta zāles ģērbtuvē, kur to atrod tās darbinieki. Viņi savukārt izdomā, ka diskā noteikti ir slepena informācija, tāpēc sadomā to pārdot.

"Sadedzināt pēc izlasīšanas" tika pirmizrādīta 2008. gada Venēcijas kinofestivālā, kā arī tika nominēta diviem Zelta globusiem un trim BAFTA balvām.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !