Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Svētki ir laiks, kad visa ģimene kopā pulcējas ne vien pie svētku galda, bet arī ekrāniem. Animācijas filmu režisors Edmunds Jansons ir pārliecināts, ka multfilmas var kalpot ne vien par tīru izklaidi un "digitālo aukli", bet arī par ērtu veidu kā bērnu iepazīstināt ar dažādām mākslas formām un ētikas jautājumiem. Režisora jaunākā animācijas filma "Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi" pirmizrādi piedzīvos 2019. gada 1. februārī.

"Skaidrs, ka vecāki ne vienmēr spēj kontrolēt, ko skatās viņu bērni. Piemēram, televīzijā viens raidījums veļas pēc otra, un bērns zināmā vecumā lielām acīm kāri tver visu, kas skan, kustas un ir krāsains. Tāpat arī uz filmu plakātiem netiek norādīts, vai šī filma sniegs kādu devumu bērna izglītībā un attīstībā. Tāpēc svarīgi, lai vecāki piedalītos bērna personīgā repertuāra veidošanā, liekot saprast, ka ir arī kas vairāk par komerckino programmu. Filmas kalpo kā orientieri kultūrtelpā: jo daudzveidīgākas filmas bērns ir redzējis, jo ātrāk attīstīsies viņa individuālā gaume un personība," pārliecību pauž Edmunds Jansons.

Bez patīkami kopā pavadīta laika, jaunām sarunu tēmām un pat "iekšējiem jokiem", bērnu filmas, īpaši Eiropas bērnu kino, nereti vēstī par tādiem ētikas jautājumiem kā uzticība, draudzība, atšķirīgā pieņemšana, kā arī rāda, kā tikt galā ar dažāda veida pārdzīvojumiem. Tāpat filmas var dot stimulu sarunai par kādu nopietnāku tēmu, piemēram, ka zagt nav labi. "Tā vietā, lai kratītu ar pirkstu un vienkārši, bez skaidrojuma, teiktu, ka tā darīt ir slikti, bērns caur filmas stāstu un līdzi jušanu izprot noteikto morāles pamatprincipu," skaidro režisors.

Īsi pirms svētkiem režisors sagatavojis 10 animācijas filmu sarakstu, kas kalpos kā ceļvedis, izvēloties, ko skatīties kopā ar bērniem garajās brīvdienās.

Animācijas seriāls 'Ozolstāstu nams' (Treehouse Stories)

Prestižās "Emmy Kids Award" balvas laureāts, animācijas seriāls no Francijas. Katrā sērijā tiek skatīts cits stāsts, kas balstīts uz kādas bērnu grāmatas motīviem. Daļa no šiem stāstiem atrodami arī Latvijas grāmatnīcās. "Ozolstāstu nams" redzams katru sestdienas rītu LTV.

Animācijas seriāls 'Sveiks Dagij!' (Hey, Duggee)

Asprātīgs animācijas seriāls, kas vienlīdz aizraus gan vismazākos skatītājus, gan viņu vecākus. Sunītis Dagijs un draugi tiekas "Vāveru pulciņā", kur iepazīst pasauli, veic dažādus trikus, un rāda, kā risināt dažādas sadzīves situācijas un uzdevumus ar fiziskām aktivitātēm. Seriāls ir saņēmis tādas kinobalvas kā "BAFTA Children's Awards 2016" un "International Emmy Kids Awards 2016".

Pilnmetrāžas filma 'Zēns un Pasaule' (Boy and the World)

Filma par zēna piedzīvojumiem meklējot tēvu. Brazīliešu animators Ale Abreua (Alê Abreu) filmai piešķīris unikālu noformējumu, to noformējot it kā no zīmuļiem veidotiem zīmējumiem. Filmā skan skaista brazīliešu mūzika, tā ir teju bez vārdiem, taču neskatoties uz to, spēs aizkustināt jebkura vecuma skatītāju.

Pilnmetrāžas filma 'Ernests un Selestīne' (Ernest & Celestine)

Režisoram Stehanam Objē (Stéphane Aubier) godam izdevies ekranizēt slavenā beļģu autora un ilustratora Gabriela Vincenta (Gabrielle Vincent) grāmatu sēriju par netipisko draudzību starp lāci un peli. Ar brīnišķīgām ilustrācijām apveltītā filma piestāvēs mājīgiem ziemas vakariem.

Pilnmetrāžas filma 'Lieliskais Lapsas kungs' (Fantastic Mr.Fox)

Darbs, kurā tiekas divi ģēniji. Ekscentriskais režisors Vess Andersons ekranizējis bērnu iemīļotā angļu rakstnieka Roalda Dāla stāstu par Lapsas kungu. Pēc 12 gadu ilgas rāmas dzīves laukos, Lapsas kungā atkal mostas dzīvnieciski instinkti un viņš dodas vecajās medību takās, lai čieptu labumus no netālu esošo fermeru kūtīm. Taču drīz vien fermeri nolemj izsvēpēt Lapsas kunga ģimeni no alas. Stilīga un šarmanta filma.

Pilnmetrāžas filma 'Saule brauca debesīs'

Jaunākais leģendārās latviešu animāciju filmas režisores Rozes Stiebras veikums. Balstoties uz folkloras motīviem, filma vēsta par Saules meitiņu, kas ķekatu laikā tiek nolaupīta. Un glābējiem ir tikai trīs dienas, lai meitiņu atgūtu, citādāk viņa zaudēs savu īpašo spēku. Filmiņa ir brīnišķīga iespēja uzsākt sarunu par folkloru, parunāt par tautasdziesmām, rotaļām, ķekatām. Filmu vēl var paspēt noskatīties uz lielā ekrāna, kinoteātros.

Īsfilma 'Animanimals'

Īsfilmu sērija, kas pieejama vietnē "Youtube". Katra, ap trīs minūtēm garā filmiņa, ielūkojas kāda dzīvnieka nedienās un piedzīvojumos. Krāsaini un asprātīgi. Piemērota pirmsskolas vecuma bērniem.

Īsfilma 'Kiosks'

Talantīgās latviešu mākslinieces Anetes Meleces filmiņa, kas vēsta par kioska pārdevējas Olgas sapņiem. Acīgākie skatītāji pamanīs, ka, līdzīgi kā "Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi", filmiņas darbība notiek Rīgā.

Īsfilma 'Divi tramvaji' (Dva Tramvaja)

Ar unikālu dizainu apveltīta, Krievijā veidota filmiņa par tramvaju mammu un tramvaju dēlu. Filma stāsta par iejūtību un vecāku lomu mūsu dzīvēs. Noteikti spēs uzrunāt ikvienu mazo pilsētnieku.

Īsfilma 'Pirātu karogs' (Jolly Rodger)

Latvijas bērnu iemīļotās animāciju filmu varones Cūciņas Peppas autora īsfilma. Asprātīga un lakoniska, piemērota visiem tiem, kam patīk pirātu stāsti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!