Foto: Publicitātes foto
Trešdien, 6. februārī, pulksten 18.00, Krišjāņa Barona muzejā par godu filmas 30. dzimšanas dienai notiks Aivara Freimaņa (1936–2018) filmas par Krišjāņa Barona mūžu "Dzīvīte" bezmaksas seanss, portālu "Delfi" informē Memoriālo muzeju apvienības pārstāvis Kaspars Zalāns.

1989. gadā veidotā filma ir formāli biogrāfisks vēstījums par Krišjāni Baronu, mūsu Dainu tēvu, taču tā ir izveidota absolūti unikālā kino valodā, apvienojot dokumentālā kino elementus ar spēles kino, izmantojot animāciju, spēlējoties ar dažādiem laikiem un žanriem. Filma daudzkārt pāraug tikai Barontēva biogrāfiju – tā kļūst par plašu ceļojumu Latvijas vēsturē un kultūrā, ieskicējot arī daudzas citas Latvijai nozīmīgas kultūras personības, viņu likteņus un mūsu valsts vēsturiskos notikumus.

Filmā ir redzami par latviešu jūrniecības tēvu dēvētais Krišjānis Valdemārs, latviešu laicīgās dzejas pamatlicējs Juris Alunāns, baltvācu mācītājs un valodnieks Augusts Bīlenšteins, krievu muižnieks Ivans Stankevičs, kura ģimenē Krievijā K. Barons strādāja par mājskolotāju, latviešu mecenāts Augusts Dombrovskis, kreisi noskaņotie dzejnieki Leons Paegle un Linards Laicens, rakstnieks Jānis Jaunsudrabiņš u.c.

Filmā arī ir redzamas skaistas un vēsturiskas vietas: Ēdoles muiža, Nogales pils, Īvandes ūdensdzirnavas, filmēšanas grupa devās arī uz Pēterburgu, tobrīd vēl Ļeņingradu, arī Tartu un Maskavu.

Pats režisors filmu "Dzīvīte" nodēvējis par brīvu improvizāciju "inscenēti dokumentālā freimaniskā stilā". 1989. gadā filma saņēmusi Nacionālā kino balvu – "Lielo Kristapu".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!