Foto: Māra Brašmane
Režisore Laima Žurgina pabeigusi ilgu gadu darbu pie dokumentālās filmas "Kaza kāpa debesīs", kurā apkopoti unikāli materiāli par Latvijas kultūras dzīvē īpašu laiku, īpašu vietu un īpašiem cilvēkiem – 20. gadsimta 60. gadiem, brīvības garu leģendārajā Rīgas kafejnīcā "Kaza" un kultūras personībām, kas izaugušas no "Kazas" apmeklētāju loka, portālu "Delfi" informē Nacionālā kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

Projekta "Vaidelote" lekcija – "Leģenda par Kazu".

Filmas pirmizrāde notiks 11. aprīlī kinoteātrī "Splendid Palace", pēc tam plānoti tikai daži publiskie seansi dažādās kinozālēs.

Šodien atkal uzmanības centrā ir 20. gadsimta 60. gadi – tur tiek meklēti aizsākumi parādībām un ideāliem, kas laika gaitā transformējušies vai pazaudēti. 60. gadi bija tāds kā "saules aktivitātes" laiks visā pasaulē – studentu nemieri Francijā un Vācijā, pretkara demonstrācijas Amerikā, Prāgas pavasaris, "Bītlu" revolūcija popmūzikā, spilgtas parādības literatūrā, mākslā, kino utt, laikmetu ieskicē Matīsa.

Arī Baltijā, Latvijā, Rīgā – lai gan aiz "dzelzs priekškara", tomēr brīvību alkstošais gars centās izlauzties pēc svaiga gaisa visās intelektuālās dzīves sfērās. Dokumentālās filmas "Kaza kāpa debesīs" varoņus vieno jaunības bohēmiskā pulcēšanās vieta, neliela kafejnīca Rīgas vecpilsētā, starp savējiem saukta par "Kazu". Šī vieta apvīta leģendām, mītiem un humoristiskiem nostāstiem; tā bija vieta, kur padomju laika Rīgas jauniešiem garīgos orientierus sniedza Džoanas Baezas un Boba Dilana, Vladimira Visocka un Bulata Okudžavas mūzika, informācija no Rietumu pasaules nonāca caur relatīvi brīvāko kaimiņvalstu presi – poļu, čehu, bulgāru žurnāliem – "Kazā" no rokas rokā ceļoja nelegālā krievu "samizdata" literatūra – Solžeņicins, Brodskis, Dovlatovs –, turdiskutēja par Džoisu, Kafku un Sartru, Fellīni, Antonioni un Bergmanu, Pikaso un Polloku, Garodī un Dubčeku.

No 60. gadu "nepareizajiem jauniešiem", kas pulcējās "Kazā" – nonkonformistiem, hipijiem un bitņikiem – izauguši sabiedrībā pazīstami rakstnieki, dzejnieki, mūziķi, režisori, arī jaunās, brīvās Latvijas politiķi. 60. gados viņiem bija 18, 20, 25, šodien – par pusgadsimtu vairāk. Filma ir stāsts par leģendārām Latvijas kultūras un mākslas dzīves personībām – Imantu Kalniņu un Imantu Lancmani, Maiju Tabaku un Māru Ķimeli, Laimu Eglīti un Birutu Delli, Eiženu Valpēteri un Modri Tenisonu, Uldi Bērziņu un Jāni Rokpelni, Juri Zvirgzdiņu un Māri Bišofu, Māru Brašmani un Andri Grīnbergu, kurus vieno pagājušā gadsimta 60. gados slavenā kafejnīca "Kaza". Filmas varoņu paaudze pieredzējusi divas sabiedriskās sistēmas – sociālistisko un kapitālistisko –, var atskatīties uz procesiem sabiedrībā vēsturiskā un starptautiskā kontekstā. Ir savākts milzīgs, unikāls materiāls, tai skaitā neskaitāmas sarunas ar kādreizējiem "kazistiem", kas dalās atmiņās, atziņās un vērtējumos.

Filmas autore un režisore ir Latvijas dokumentālā kino klasiķe un arī kādreizējā "kaziste" Laima Žurgina, operatori – Edgars Bite, Kaspars Braķis, Uģis Egle, Uldis Jancis, Miks Meirāns. Filmā skan komponista Imanta Kalniņa mūzika, skaņu režisors Andris Barons, skaņu operators – Ilvars Veģis, montāžas režisors – Andris Zemītis.

Filma Kaza kāpa debesīs tiks demonstrēta tikai dažos publiskos seansos kinoteātrī "Splendid Palace", Liepājas Latviešu biedrības namā, Vidzemes koncertzālē "Cēsis" un Latgales vēstniecībā "Gors" Rēzeknē, vairākus no šiem seansiem apmeklēs arī filmas veidotāji un varoņi.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!